nt_logo

Elżbieta II świętuje 96. urodziny. Pałac zaprezentował szczególne fotografie królowej

W czwartek (21 kwietnia) przypadają 96. urodziny królowej Elżbiety II. Jest obecnie najdłużej panującą monarchinią na świecie oraz w historii Wielkiej Brytanii. Gdzie królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej spędza dzień swojego święta? Pałac pokusił się o opublikowanie wyjątkowych zdjęć z tej okazji.


Elżbieta II świętuje 96. urodziny. Pałac zaprezentował szczególne fotografie królowej

Joanna Stawczyk
21 kwietnia 2022, 11:02 • 1 minuta czytania
W czwartek (21 kwietnia) przypadają 96. urodziny królowej Elżbiety II. Jest obecnie najdłużej panującą monarchinią na świecie oraz w historii Wielkiej Brytanii. Gdzie królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej spędza dzień swojego święta? Pałac pokusił się o opublikowanie wyjątkowych zdjęć z tej okazji.
Elżbieta II świętuje 96. urodziny. Pałac zaprezentował szczególne fotografie królowej Fot. Instagram.com/@theroyalfamily

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Elżbieta II z dynastii Windsor, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, skończyła 96 lat w czwartek 21 kwietnia
  • Aktualnie to najdłużej panująca monarchini na świecie oraz w historii Wielkiej Brytanii
  • Panuje nie tylko nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także nad czternastoma innymi państwami należącymi do Wspólnoty Narodów, w tym Jamajką czy Kanadą

Królowa Elżbieta II skończyła 96 lat. Pałac pokazał wyjątkowe zdjęcie

Urodzona w 1926 roku Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Obejmuje tron od 70 lat. Oficjalnie została monarchinią po śmiercią ojca, króla Jerzego VI. w dniu 6 lutego 1952 roku. Z kolei 2 czerwca 1953 roku odbyła się jej oficjalna koronacja - miała wówczas 25 lat.

Podczas jej życia doszło do zwrotnych momentów w historii świata – II wojny światowej, utworzenia NATO, powstania UE, lądowania człowieka na Księżycu, upadku komunizmu, zamachu na WTC. Za panowania Elżbiety II urząd sprawowało 14 premierów, odwiedziła ona ponad 120 państw. Od początku wielkim wsparciem dla Elżbiety był jej ukochany. W 1947 roku poślubiła księcia Filipa. Owocem miłości królweskiej pary jest czwórka dzieci: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda. Niestety książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku w wieku 99 lat. Królowa po odejściu męża zmniejszyła ilość swoich obowiązków, ale i tak uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych. Póki co nie zamierza jednak abdykować. W czwartek (21 kwietnia) Elżbieta II skończyła 96 lat. Zwyczajowo oficjalne uroczystości z okazji urodzin królowej Anglii odbywają się jednakw czerwcu. Tradycji tej początek dał król Jerzy II, który urodził się w listopadzie, ale przeniósł obchody na czerwiec, licząc na ładniejszą pogodę. Jubileusze brytyjskich monarchów uświetnia parada z udziałem wojska.

Tegoroczne obchody będą szczególnie okazałe, gdyż połączone zostaną z 70-leciem jej panowania. Będzie to Platynowy Jubileusz monarchini. Gdzie królowa Elżbieta spędza dzisiejszy, rzeczywtisty dzień urodzin?

Monarchini udała się do Sandringham w środę (20 kwietnia) i zatrzymała się w Wood Farm, w domku, który był wyjątkowo lubiany przez jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa. Właśnie tam książę Edynburga pomieszkiwał od 2017 roku, kiedy przeszedł na królewską emeryturę. Będąc w tej posiadłości, Elżbieta II czuje się bliżej męża.

W 96. urodziny angielskiej królowej nie mogło zabrkanąć wyjątkowej publikacji. Na profilach w mediach społecznościowych brytyjskiej rodziny królewskiej zagościła jej fotografia, wykonana w marcu bieżącego roku.

Królowa zapozowała z dwoma kucykami, które wezmą udział w tegorocznym Królewskim Pokazie Koni w Windsorze. "Zdjęcie zrobione w zeszłym miesiącu na terenie zamku Windsor jest czwartym z serii fotografii opublikowanych przez Royal Windsor Horse Show, po zdjęciach z okazji Złotego Jubileuszu, Platynowego Jubileuszu i 90. urodzin Jej Królewskiej Mości" – czytamy.

Nie zabrakło również zdjęcia monarchini, gdy ta była jeszcze małą dziewczyną. Najstarsza córka księcia i księżnej Yorku miała wówczas 2 latka. Pod obydwa postami posypało się mnóstwo miłych komantarzy z serdecznymi życzeniami dla królowej, która mimo sędziwego wieku wciąż zdaje się być w dobrej kondycji.

Czytaj także: https://natemat.pl/407581,ksiaze-harry-spotkal-sie-z-ojcem-ksieciem-karolem-rozmowa-trwala-15-minut