nt_logo

Pole Mokotowskie niedługo będzie wyglądać zupełnie inaczej. Pojawi się więcej wody

redakcja naTemat

27 kwietnia 2022, 18:44 · 3 minuty czytania
Trwają prace nad modernizacją jednego z najpopularniejszych warszawskich parków, jakim są Pola Mokotowskie, które właśnie nabrały tempa. Po rewitalizacji w parku m.in. ma pojawić się więcej wody.


Pole Mokotowskie niedługo będzie wyglądać zupełnie inaczej. Pojawi się więcej wody

redakcja naTemat
27 kwietnia 2022, 18:44 • 1 minuta czytania
Trwają prace nad modernizacją jednego z najpopularniejszych warszawskich parków, jakim są Pola Mokotowskie, które właśnie nabrały tempa. Po rewitalizacji w parku m.in. ma pojawić się więcej wody.
Pole Mokotowskie zyskuje nowe oblicze. Fot. materiały prasowe

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Trwają prace nad Polami Mokotowskimi
  • Jeden z popularniejszych parków w Warszawie wkrótce zmieni swój wygląd
  • Na Polach Mokotowskich ma pojawić się więcej wody

Woda w centrum Pól Mokotowskich

Jedną z najważniejszych zmian, jakie zajdą na Polach Mokotowskich, jest usunięcie betonu ze stawów. W ubiegłym roku usunięto 13 tys. mkw. betonu z głównego zbiornika, a na chwilę obecną trwają prace nad rozbetonowanie małych zbiorników na terenie stawów.

"Ważnym działaniem w zakresie rozwiązań proekologicznych jest kształtowanie systemu wodnego. System ten nie ogranicza się do zbiorników wodnych, ale zakłada kształtowanie zróżnicowanych wodnych ekosystemów" – tłumaczyła architektka pracowni WXCA i współtwórczyni projektu rewitalizacji parku Pole Mokotowskie Agnieszka Radziszewska.

"Jego zadaniem jest nie tylko wspomaganie funkcji rekreacyjnej parku, tworzenie miejsc życia zwierząt, ale także poprawa lokalnego mikroklimatu poprzez retencjonowanie, wsiąkanie oraz odparowywanie wód deszczowych (wyrównanie skrajnych temperatur, związywanie szkodliwych pyłów, większa wilgotność etc.)" – kontynuowała.

"Główny zbiornik został zaprojektowany jako całoroczny oparty o media filtracyjne z kruszyw oraz roślin, oczyszczające wodę mechanicznie, chemicznie i biologicznie. Oprócz modernizacji istniejącego zbiornika, w tym rozlewiska, projekt zakłada także realizację dwóch oczek wodnych w wyznaczonych strefach dla psów oraz stawów w ogrodzie biocenotycznym" – dodała architektka.

Przystań dla ludzi i natury

Nowa koncepcja Pól Mokotowskich zakłada współistnienie świata ludzi i natury. Ze względu na to, rozwój jednejgo z najpopularniejszych parków w stolicy przebiega zgodnie z ideą, że jest on:

"(...) procesem, a nie zdarzeniem – ciągłą ewolucją systemów przyrodniczych i zmiennością aktywności społecznych. Park jest miejscem dla wszystkich: ludzi, ale i roślin, zwierząt, żywiołów; we wszystkich porach dnia, tygodnia, roku. Park tworzą dwa symboliczne domy – ostoje: Dom Człowieka i Dom Natury (...)".

W związku z tym, działania rewitalizacyjne toczą się także wokół tzw. Wielkiej Polany oraz domków fińskich, w tym domu Ryszarda Kapuścińskiego. Zespół odpowiedzialny za nowy projekt parku nie ukrywa, że miał przed sobą sporo wyzwań.

"Największym było zaprojektowanie przestrzeni, która będzie dostępna dla wszystkich z poszanowaniem wspomnień ludzi związanych z tym miejscem. Od lata Pole Mokotowskie stanowi miejsce ważne dla Warszawiaków. 'Przez wszystkich' jest traktowane jednak znacznie szerzej i oznacza, iż uwaga projektowa jest skupiona w równym stopniu na podmiocie ludzkim, jak i zwierzętach, roślinach i żywiołach" – wyjaśniała Radziszewska.

"Park, dzięki proponowanym rozwiązaniom, będzie miejscem atrakcyjnym w różnych porach dnia, tygodnia, roku, warunkach pogodowych. Źródłem tożsamości i atrakcyjności Parku, jego wyrazistości na tle innych parków warszawskich, jest wyjątkowa kombinacja świadomie wprowadzonych elementów kompozycyjnych i programowych oraz spontanicznych, lokalnych, indywidualnych i grupowych działań i aktywności" – dodała.

Może Cię zainteresować również: