To dlatego Przyłębska utajniła majątki pięciu sędziów TK? Wyszło na jaw, że są spore
redakcja naTemat
28 kwietnia 2022, 10:29·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 kwietnia 2022, 10:29
Pięcioro sędziów orzekających w Trybunale Konstytucyjnym zawnioskowało do prezes Julii Przyłębskiej o utajnienie ich oświadczeń majątkowych. Ona się na to zgodziła. Teraz okazuje się, że sędziowie (wśród nich jest na przykład Krystyna Pawłowicz) mają całkiem spore majątki.
Pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego ma utajniony majątek. Zgodziła się na to Julia Przyłębska.
Chodzi o Krystynę Pawłowicz, Bartłomieja Sochańskiego, Michała Warcińskiego, Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrębaka.
O sprawie pisze portal Wirtualna Polska, która przypomina, że zgodnie z art. 14 ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego oświadczenia majątkowe sędziów są jawne, a ustawa nie przewiduje możliwości ich utajnienia.
"Julia Przyłębskai orzekający, którzy nie chcieli pokazać swojego majątku, postanowili zastosować oryginalną interpretację prawną" – wraca uwagę portal.
Pięciu sędziów TK ma utajnione oświadczenia majątkowe
Przyłębska wyraziła zgodę na to, aby majątki pięciorga orzekających pozostały tajemnicą. Co ważne, nadal osoby te muszą złożyć oświadczenie, ale nie jest ono publicznie dostępne.
Jak czytamy w materiale WP wśród osób, które zawnioskowały o utajnienie majątku, najciekawiej wypada Justyn Piskorski. "Nie jest to jednak związane z jego obecnym stanem posiadania, lecz z faktem, że tuż przed wyborem na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego przepisał majątek na swoją żonę" – dowiedziała się WP.
Z ostatniego jawnego oświadczenia majątkowego Piskorskiego z marca 2020 roku wynika, że miał trzy mieszkania, miejsce garażowe, 91,5 tys. złotych oszczędności oraz dwa samochody. Piskorski wpisał też do oświadczenia swój księgozbiór (12,5 tys. książek) oraz pianino. Łącznie jego majątek jest wart 2,5 mln zł.
Jaki majątek ma Krystyna Pawłowicz? "Ostatnie jawne oświadczenie majątkowe sędzi zostało złożone 30 marca 2020 roku. Wynika z niego, że Pawłowicz miała 90 tys. złotych oraz 2 tys. dolarów oszczędności. Oraz 'metale przemysłowe w depozycie - wartość 150 tys. zł'. A do tego dwa mieszkania" – informuje WP.
Kolejnym sędzią TK, którego oświadczenie zostało utajnione, jest Bartłomiej Sochański. W tym przypadku dostępny jest tylko dokument z 9 kwietnia 2020 r., złożony na początku kadencji sędziego. "Wynika z niego, że Sochański nie ma żadnej nieruchomości, ma za to 150 tys. złotych oszczędności i obrazy warte 100 tys. złotych" – pisze WP.
Jak wygląda majątek czwartego sędziego, czyli Michała Warcińskiego? W tym przypadku również ostatnie dostępne oświadczenie nie jest najnowsze i pochodzi z marca 2020 roku. "Warciński zgłosił w nim m.in. 587 tys. złotych oszczędności oraz 50-metrowe mieszkanie na warszawskiej Woli. W ubiegłym roku za metr w tym budynku płacono 7724 złotych, zatem mieszkanie sędziego TK jest warte ok. 386 tys. złotych. W marcu 2020 r. sędzia miał do spłacenia 66 tys. franków szwajcarskich kredytu wziętego na zakup tej nieruchomości" – wylicza WP.
Ostatnim sędzią jest Jarosław Wyrembak. On także zawnioskował o utajnienie swojego ostatniego oświadczenia majątkowego, więc dostępny jest jedynie dokument złożony w 2020 roku.
Jak czytamy, oprócz 17 tys. złotych oszczędności Wyrembak ma mieszkanie na Ursynowie - 46 mkw. "Średnia cena za metr w tym budynku w transakcjach od stycznia 2021 r. to 10 630 złotych według danych z bazy Cenatorium" – zwraca uwagę WP. To znaczy, że mieszkanie Wyrembaka jest warte ok. 488 tys. złotych. Wzięto na nie kredyt, który ma być spłacany do 2037 roku.