Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska utajniła jakiś czas temu oświadczenie majątkowe sędzi TK Julii Przyłębskiej. Potem Przyłębska zmieniła zdanie, ale za to sama utajniła oświadczenia pięciu sędziów TK. Z tego powodu poseł Adam Szłapka złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Powód jest jeden – te dokumenty powinny być jawne.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Julia Przyłębska po tym jak utajniła oświadczenie majątkowe swoje oraz pięciu sędziów, po raz kolejny jest na cenzurowanym
Zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury złożył bowiem poseł Adam Szłapka
– Magister Julia Przyłębska i pięciu sędziów złamali prawo, więc składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – przekazał Adam Szłapka. – Wystosowałem również pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, który jako strażnik Konstytucji powinien zareagować – dodał.
– Kwestia dostępu do informacji publicznej jest wartością konstytucyjną. Tymczasem Julia Przyłębska podjęła działania zmierzające do ukrycia swojego oświadczenia majątkowego oraz oświadczeń pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczył polityk swoją decyzję.
Sędziowie TK muszą ujawniać oświadczenia majątkowe
Jak przypomniał, w ustawie zapisane jest, że sędziowie TK są zobowiązani do ujawniania oświadczeń majątkowych. – Niewykonanie tego przepisu jest równoznaczne ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego TK – podkreślił.
Przypomnijmy, że Przyłębska próbowała się już tłumaczyć w tej sprawie, ale w tym samym czasie w mediach pojawiły się informacje, że sędzia miała niedawno kupić dom pod Warszawą, ale nadal korzysta ze swojego mieszkania służbowego za które płaci Trybunał Konstytucyjny.
– Jawność oświadczeń majątkowych nie oznacza, że wszystkie szczegóły związane z prywatną transakcją zakupu nieruchomości mają być jawne – mówiła Przyłębska tygodnikowi "Sieci".
– Oświadczenia majątkowe składamy po to, by odpowiednie służby mogły sprawdzić, czy dana osoba nie wzbogaciła się w podejrzany sposób. Nie chodzi o ujawnianie tego, gdzie mieszka sędzia, czy dokonał trafnego wyboru przy zakupie nieruchomości. A dziś, na podstawie bezprawnie ujawnionych danych, można do tego dojść – dodała.
Pytana o zakup domu pod Warszawą Przyłębska odparła, że "sprawa jest prosta". Poinformowała tutaj, że wraz z mężem miała dom w Poznaniu, który sprzedała.
Pięciu sędziów TK miało całkiem spore majątki
– Kupiliśmy dom częściowo finansowany kredytem na wsi w okolicach Warszawy. Poza tym dom nie jest nowy, wybudowany został 23 lata temu, podobnie jak ten, który zostawiliśmy w Poznaniu – tłumaczyła.
Wymienieni sędziowie mieli całkiem spore majątki. Dla przykładu Krystyna Pawłowicz ostatnie jawne oświadczenie majątkowe złożyła 30 marca 2020 roku. Wynika z niego, że Pawłowicz miała wtedy 90 tys. złotych oraz 2 tys. dolarów oszczędności. Miała także "metale przemysłowe w depozycie - wartość 150 tys. zł'" A do tego dwa mieszkania.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.