Conchita Wurst
Eurowizja. 7 najbardziej kontrowersyjnych występów. [LISTA] Fot. AFP/ EAST NEWS
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Eurowizja 2022. Przed nami finał tegorocznego konkursu, który odbywa się wieczorem 14 maja.
  • Z okazji finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji przypominamy 7 najbardziej kontrowersyjnych występów w historii Konkursu Piosenki Eurowizji.
  • Wśród artystów, którzy wzbudzili kontrowersje na Eurowizji, byli m.in. Dana International, Conchita Wurst czy Hatari.
  • Przed nami wielki finał Eurowizji, do którego przeszły między innymi takie kraje, jak Szwajcaria, Armenia i Islandia. Ku uciesze rodaków polski reprezentant Krystian Ochman również ma szansę zostać tegorocznym zwycięzcą. Z okazji finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji przedstawiamy siedem najbardziej kontrowersyjnych występów w historii wydarzenia.

    7 NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNYCH WYSTĘPÓW NA EUROWIZJI

    7. Dana International – Diva (1998)

    Dana International była pierwszą transpłciową artystką, która wystąpiła na Eurowizji. W 1998 roku nie wszyscy byli na to gotowi, a szczególnie część obywateli Izraela, który reprezentowała w konkursie. Ortodoksyjni Żydzi bojkotowali wydarzenie, jednak nic to nie dało, a Dana z piosenką "Diva" wygrała Eurowizję i stała się popularną piosenkarką w Europie.

    6. Lordi – Hard Rock Hallelujah (2006)

    W 2006 na eurowizyjnej scenie zagrały potwory – i to dosłownie. Chociaż biorący udział w konkursie artyści często sięgają po odważne kostiumy i charakteryzacje, reprezentujący Finlandię zespół Lordi przebił ich wszystkich. Nie dość, że zaprezentowali ciężki metalowy kawałek "Hard Rock Hallelujah", to jeszcze zagrali go w naprawdę monstrualnych przebraniach. Słuchaczom i widzom najwidzoczniej taki image i brzmienie się spodobały, bo Finowie zwyciężyli.

    5. Wierka Serdiuczka – Dancing Lasha Tumbai (2007)

    Wierka Serdiuczka, a tak naprawdę Andrij Mychajłowycz Danyłko, to artysta, który występuje jako drag queen, której wizerunek przypomina czasami Eltona Johna w spódnicy i na sterydach, co nie każdemu przypadło do gustu. Serdiuczka w 2007 roku reprezentowała Ukrainę z piosenką "Dancing Lasha Tumbai" i chociaż nie wygrała, to dotarła na 2. miejsce, a kawałek stał się popularny w całej Europie.

    4. Dustin The Turkey – Irlande Douze Pointe (2008)

    Irlandia w 2008 roku zdecydowała się na odważny ruch i jako swojego reprezentanta jako pierwszy kraj w historii wystawiła... kukiełkę. Dustin The Turkey (czyli dosłownie Indyk Dustin) jest osobowością telewizyjną z irlandzkiej telewizji, której sznurkami pociąga John Morrison. Jego skoczna piosenka "Irlande Douze Pointe" nie zagwarantowała mu miejsca w finale, ale z pewnością przeszła do historii Eurowizji.

    3. Conchita Wurst – Rise Like a Phoenix (2014)

    Reprezentująca Austrię w 2014 roku Conchita Wurst nawet jak na drag queen wyglądała dość niezwykle, gdyż w swoim scenicznym wizerunku łączyła kaskadę długich włosów, kobiece sukienki i zarost na twarzy, co sprawiło, że okrzyknięto ją "kobietą z brodą". Skandal zaczął się jednak dopiero, gdy jej ballada "Rise Like a Phoenix" zagwarantowała jej zwycięstwo na Eurowizji. Wielu konserwatywnych polityków było oburzonych i twierdziło, że wygrana Conchity jest zwiastunem niechcianej przez nich rewolucji obyczajowej.

    2. Jamala – I believe in U (2017)

    Jamala reprezentowała Ukrainę na Eurowizji w 2016 i wygrała. W 2017 roku poproszono ją o gościnny występ na konkursie, który odbywał się wówczas w Kijowie. W samym występie nie byłoby nic kontrowersyjnego, gdyby nie Vitalii Sediuk – kontrowersyjny ukraiński dziennikarz, który wbiegł na scenę owinięty flagą Australii i pokazał do kamery... nagie pośladki. Sama artystka zdawała się tym zupełnie nie przejmować i kontynuowała występ, a na jej twarzy można było nawet dostrzec subtelny uśmiech po incydencie.

    1. Hatari – Hatrið mun sigra (2019)

    Reprezentujący Islandię Hatari na Eurowizji w 2019 roku w Tel Awiwie wzbudził kontrowersje już samym swoim wyglądem. Artyści podczas wykonywania utworu "Hatrið mun sigra" byli ubrani w odważne stroje w stylu BDSM, ale to nie za sprawą kostiumów zrobiło się o nich głośno. Podczas transmisji na żywo, gdy prowadzący informowali o liczbie zdobytych punktów, zespół wyciągnął szaliki ze słowem "Palestyna", co w oczywisty sposób odnosiło się do konfliktu tego państwa z Izraelem, w którym odbywał się wtedy konkurs i było wyrazem wsparcia dla tego pierwszego.

    Może Cię zainteresować również: