nt_logo

Powstanie film o rosyjskim opozycjoniście Eduardzie Limonowie. Putin go nienawidził

Maja Mikołajczyk

17 maja 2022, 09:07 · 3 minuty czytania
Zagraniczne media podają, że powstanie film o rosyjskim opozycjoniście Eduardzie Limanowie. Aktywista i pisarz znany był m.in. z zaciekłej krytyki Władimira Putina. W Limanowa ma się wcielić brytyjski aktor. Funkcję producenta filmu objął polski reżyser.


Powstanie film o rosyjskim opozycjoniście Eduardzie Limonowie. Putin go nienawidził

Maja Mikołajczyk
17 maja 2022, 09:07 • 1 minuta czytania
Zagraniczne media podają, że powstanie film o rosyjskim opozycjoniście Eduardzie Limanowie. Aktywista i pisarz znany był m.in. z zaciekłej krytyki Władimira Putina. W Limanowa ma się wcielić brytyjski aktor. Funkcję producenta filmu objął polski reżyser.
Powstanie film o rosyjskim opozycjoniście Eduardzie Limonowie. Fot. East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Powstaje film o rosyjskim opozycjoniście Eduardzie Limanowie
  • W projekcie o nazwie "Limonov, The Ballad of Eddie" główną rolę zagra Ben Whishaw
  • Producentem filmu jest Paweł Pawlikowski ("Ida", "Zimna wojna")

Film o rosyjskim opozycjoniście

Jak podaje "Variety", projekt o tytule "Limonov, The Ballad of Eddie" wyreżyseruje słynny rosyjski filmowiec Kirill Serebrennikov, który od lat jest prześladowany za krytykę polityki Kremla i Władimira Putina.

W tytułową rolę ma wcielić się brytyjski aktor Ben Whishaw. 41-latek znany jest z takich filmów, jak "Pachnidło: Historia mordercy", "I’m Not There. Gdzie indziej jestem" czy produkcji o Jamesie Bondzie: "Spectre" oraz "Nie czas umierać". W 2019 roku Whishaw dostał Złotego Globa dla Najlepszego aktora drugoplanowego w serialu, serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym za "Skandal w angielskim stylu".

Producentem filmu jest polski twórca Paweł Pawlikowski ("Ida", "Zimna wojna"), który początkowo miał być jego reżyserem, jednak w 2020 roku po trzech latach przygotowywania się do tej roli zrezygnował.

– Nie do końca lubię tę postać. Nie na tyle, aby robić o nim film. Postanowiłem więc wycofać się z tego projektu – przekazał Pawlikowski podczas spotkania na festiwalu Docs Against Isolation.

Jak podaje portal "The Moscow Times", zdjęcia miały pierwotnie w większości powstać w Rosji, jednak przez atak na Ukrainę, dalsze prace nad filmem zostaną przeniesione do innego europejskiego państwa.

Scenariusz filmu oparty jest na motywach powieści biograficznej "Limonow" Emmanuela Carrère'a, która zelektryzowała francuskich czytelników i krytyków. Książka otrzymała prestiżową nagrodę Prix Renaudot, a prawa do jej wydania sprzedano do kilkunastu państw. W 2012 roku powieść Carrère'a zadebiutowała w Polsce za sprawą wydania Wydawnictwa Literackiego.

Sam Limanow zaś pojawił się w zrealizowanym dla BBC dokumencie Pawlikowskiego "Serbian Epics". Pisarz został w nim pokazany obok Radovana Karadžica.

Kim był Eduard Limanow?

Eduard Limonow (właśc. Eduard Wieniaminowicz Sawienko) był rosyjskim poetą, aktywistą, dziennikarzem, pisarzem oraz politykiem. W latach 70. wyemigrował do USA, gdzie chwytał się najróżniejszych zajęć, był m.in. lokajem milionera.

W 1974 roku wydał słynną powieść "To ja - Ediczka". W latach 90. powrócił do Rosji, gdzie założył Partię Narodowo-Bolszewicką. Jej ówczesnym ideologiem był Aleksander Dugin, którego obecnie nazywa się "mózgiem Putina" i uważa się za jedną z osób odpowiedzialnych za wojnę w Ukrainie.

Limanow słynął również z głośnej i mocnej krytyki Putina, pewnego razu nazwał go "przegrywem, idiotą i wampirem wypijającym rosyjską krew". Nie przeszkadzało mu to jednak w poparciu aneksji Krymu w 2014 roku. Opozycjonista zmarł w 2020 roku.

Może Cię zainteresować również: