nt_logo

"Generałowie mogą zacząć konspirować". Eksperci o szansach na zamach stanu w Rosji

Mateusz Przyborowski

21 maja 2022, 20:34 · 3 minuty czytania
Szanse zamachu stanu w Rosji są większe niż przed agresją tego kraju na Ukrainę – uważa Naunihal Singh, który zbadał około 500 zamachów stanu na całym świecie. Jeszcze śmielszą tezę stawia z kolei generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego. Jest on przekonany, że pucz "jest nieunikniony".


"Generałowie mogą zacząć konspirować". Eksperci o szansach na zamach stanu w Rosji

Mateusz Przyborowski
21 maja 2022, 20:34 • 1 minuta czytania
Szanse zamachu stanu w Rosji są większe niż przed agresją tego kraju na Ukrainę – uważa Naunihal Singh, który zbadał około 500 zamachów stanu na całym świecie. Jeszcze śmielszą tezę stawia z kolei generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego. Jest on przekonany, że pucz "jest nieunikniony".
Putin zostanie odsunięty od władzy? Zdaniem ekspertów zamach stanu w Rosji jest bardzo możliwy Fot. Pool AFP / Associated Press / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Kolejni eksperci wskazują, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby doszło do obalenia rosyjskiego przywódcy
  • Według Naunihala Singha, autora książki "Przejęcie władzy", ryzyko dla Władimira Putina będzie rosło wraz z problemami związanymi z wojną w Ukrainie i coraz ostrzejszymi sankcjami Zachodu
  • Ukraiński generał Kyryło Budanow w wywiadzie dla Sky News powiedział z kolei, że prezydent Rosji jest "bardzo chory " i "nie ma możliwości powstrzymania nadchodzącego zamachu stanu"

Spekulacje na temat odsunięcia, a nawet zabicia Władimira Putina nie ustają od początku wojny w Ukrainie. Jak już informowaliśmy w naTemat, dziennikarz Fox News Sean Hannity na antenie wprost stwierdził, że prezydent Rosji powinien zostać zamordowany. Później poważny amerykański senator Lindsey Graham napisał na Twitterze: "Czy w Rosji jest Brutus? Jedynym sposobem, aby to się skończyło, jest usunięcie tego gościa przez kogoś z Rosji".

Eksperci o szansach na zamach stanu w Rosji

Teraz kolejni eksperci wskazują, że w dłuższej perspektywie pozycja Putina może być zagrożona. – Wprawdzie rosyjski prezydent wyeliminował swoich głównych konkurentów i zamach stanu był mało prawdopodobny, to jednak po agresji na Ukrainę sytuacja się zmieniła – stwierdził Naunihal Singh w wywiadzie dla holenderskiego portalu NOS.

Dr Singh jest wykładowcą w US Naval War College w Newport i autorem książki "Przejęcie władzy". Jak czytamy na stronie uczelni, amerykański naukowiec "specjalizuje się w badaniu przewrotów na całym świecie i przeanalizował 471 z nich".

Czytaj także: Co się dzieje na Kremlu i jakie są szanse na pucz? Ludzie czekają na przełom, nie milkną spekulacje

– Naturalnie jest mało prawdopodobne, w perspektywie krótkoterminowej, że rosyjscy generałowie wkrótce podejmą próbę obalenia Putina – przyznał. Jak dodał, wynika to z faktu, że gospodarka Rosji korzysta na gwałtownie rosnących cenach paliw, a Putin całkowicie panuje nad służbami bezpieczeństwa i siłami zbrojnymi.

Singh twierdzi jednak, że to może się zmienić. – Jeżeli armia będzie nadal ponosiła straty, wówczas generałowie mogą zacząć konspirować – uważa naukowiec.

"Pucz, żeby usunąć Putina, już trwa w Rosji"

Kyryło Budanow, ukraińskiego wywiadu wojskowego, w niedawnej rozmowie z brytyjską telewizją Sky News powiedział z kolei, że rosyjski dyktator jest chory. Jak dodał, sytuacja jest "poważna". Jego zdaniem nie jest to jednak jedyny problem, z którym ma zmagać się Putin. Wspomniał też o trwającym na Kremlu zamachu stanu.

– Pucz, żeby usunąć Putina, już trwa w Rosji – stwierdził Budanow, który – przypomnijmy – jako pierwszy ostrzegł opinię publiczną przed możliwą inwazją na Ukrainę. Co więcej, ukraiński wojskowy bezpośrednio współpracuje i wymienia informacje z wywiadem brytyjskim i amerykańskim.

Czytaj także: Kto i jak może obalić Putina? Garri Kasparow opisał konkretne warunki

Innego zdania jest natomiast Mark Galeotti, brytyjski ekspert ds. Rosji. – To jest raczej próba zasiania podziałów w rosyjskiej elicie, bo jeżeli Kijów naprawdę myśli, że pucz jest nieuchronny, to milczenie byłoby w ich najlepszym interesie – powiedział portalowi NOS.

Jego zdaniem sytuacja w Rosji musi się znacznie pogorszyć, zanim Putin w ogóle "zacznie obawiać się" o swoje przywództwo. Przyznał jednak, że wśród służb bezpieczeństwa i oligarchów nie brakuje tych, którzy chcieliby pozbyć się rosyjskiego prezydenta.

– W tej chwili ryzyko wystąpienia przeciwko Putinowi jest zbyt duże. Pytanie brzmi, jak postąpią, jeżeli rosyjski lider rzeczywiście poważnie zachoruje lub załamie się gospodarka – stwierdził.

Czytaj także: https://natemat.pl/400143,wladimir-putin-przegra-wojne-bedzie-mial-cala-rosje-albo-straci-zycie