nt_logo

Severski: Jutro może się okazać, że Putina już nie ma. Na jego miejscu byłbym w bardzo złym stanie

Alan Wysocki

03 marca 2022, 18:51 · 4 minuty czytania
Władimir Putin przegrywa wojnę o Ukrainę. Miał być blitzkrieg, a siły Wołodymyra Zełenskiego wciąż utrzymują strategiczne pozycje. Ewentualna porażka prezydenta Rosji oznacza coś więcej niż utrzymanie suwerenności naszego sąsiada. – On albo będzie miał całą Rosję, albo straci życie – mówi nam Vincent Severski, emerytowany oficer wywiadu za czasów PRL, a później w Urzędzie Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu.


Severski: Jutro może się okazać, że Putina już nie ma. Na jego miejscu byłbym w bardzo złym stanie

Alan Wysocki
03 marca 2022, 18:51 • 1 minuta czytania
Władimir Putin przegrywa wojnę o Ukrainę. Miał być blitzkrieg, a siły Wołodymyra Zełenskiego wciąż utrzymują strategiczne pozycje. Ewentualna porażka prezydenta Rosji oznacza coś więcej niż utrzymanie suwerenności naszego sąsiada. – On albo będzie miał całą Rosję, albo straci życie – mówi nam Vincent Severski, emerytowany oficer wywiadu za czasów PRL, a później w Urzędzie Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu.
W jakim stanie jest Władimir Putin? Fot. OZAN KOSE/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

  • Według scenariuszy Rosja miała zająć Ukrainę w ciągu doby. Zamiast tego, Władimir Putin musi mierzyć się z coraz większymi stratami
  • Media donoszą, że polityk jest "w złej kondycji psychicznej", a nawet, że schował się w bunkrze na Uralu. Rosjanie zaś zaczynają odczuwać skutki nałożonych na nich sankcji
  • W rozmowie z naTemat Vincent Severski powiedział, że Putin już jest przegrany. – On albo będzie miał całą Rosję, albo straci życie – ocenił
  • Według emerytowanego oficera wywiadu polityka może zatrzymać przede wszystkim przewrót pałacowy

"Władimir Putin już jest przegrany"

24 lutego prezydent Rosji zadecydował o zaatakowaniu Ukrainy. Po tygodniu Władimir Putin znalazł się w fatalnej pozycji. – Władimir Putin już jest przegrany. Nie ważne, czy skąpie Ukrainę we krwi, przejmie ją, podzieli, Rosja tę wojnę już przegrała – powiedział Vincent Severski.

Czytaj także: Ekspertka o mowie ciała Putina: Widzimy komunikat pt. "Dziecko, znaj swoje miejsce w szeregu"

– Konsekwencje zaczną docierać do społeczeństwa rosyjskiego, a to przełoży się to na elity, oligarchów, wojsko, na wszystkich – dodał. Były oficer Agencji Wywiadu podkreślił jednak, że trudno prognozować scenariusze końca wojny lub dalszego jej rozwoju.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Jesteśmy w środku konfliktu. Poruszamy się po sferze bardzo kruchej. Jutro może się okazać, że Putina już nie ma, a wojna będzie trwała jeszcze dwa lata. Na razie bardzo mało wiemy – zaznaczył. 

Rosyjskie społeczeństwo zareaguje wtedy, kiedy znajdzie się w nędzy. Mamy na to wiele przykładów w historii RosjiVincent SeverskiByły oficer wywiadu

Dla Severskiego jedno jest pewne. Rosją rządzi dyktator, który zaraz zacznie tracić poparcie. – W Rosji "ulica" nie zmienia władzy, ale władza musi jednak liczyć się z tym, czego oczekuje naród. Władimir Putin jeszcze ma poparcie, ale ono zacznie za chwilę gwałtownie topnieć – wskazał.

Czytaj także: Pentagon rozważa stałą obecność wojsk USA we wschodniej flance NATO. "To może odstraszyć Putina"

Trudno jednak dokładnie przeanalizować opinie rosyjskiego społeczeństwa. Problemem jest nie tylko brak niezależnych ośrodków badawczych. – To społeczeństwo bardzo hermetyczne, zamknięte, inne – skomentował.

Kto może zadecydować o odsunięciu Władimira Putina od władzy?

Według byłego oficera wywiadu, najważniejsze jest uderzenie w elity. To one mogą wpłynąć na zmianę władzy. Sam Putin nie będzie jednak przejmować się nakładanymi na niego sankcjami. – Putin ma całą Rosję. Jest właścicielem tego kraju. To jest dyktator i ma w nosie sankcje nakładane na niego. On albo będzie miał całą Rosję, albo straci życie – wyjaśnił.

Wszystkim Polakom wydaje się, że znają Rosję, że posiedliśmy jakąś tajemną wiedzę na jej temat, a to nieprawda. I Polacy, i świat bardzo słabo ich znają.Vincet Severski

– Też jestem zwolennikiem przewrotu pałacowego. Tak by było najlepiej. Nie wiadomo, jak wyglądałaby sytuacja, gdyby "ulica" wyszła i władza skierowała na nią swoją nienawiść. Duża część Rosjan nie popiera tego, co się dzieje – ocenił

Severski zaznaczył, że wojna domowa w Rosji mogłaby zakończyć się tragicznie. Jak przypomniał, jest to kraj posiadający dostęp do broni atomowej. – Wyśmiewanie się z Rosji, bagatelizowanie jej pozycji, to szkodzenie samemu sobie – podkreślił

Władimir Putin jest w złej kondycji psychicznej? "Ja na pewno byłbym w bardzo złym stanie"

Były oficer wywiadu odniósł się do doniesień mediów, jakoby prezydent Rosji miał być w złym stanie psychicznym. – To, jaki jest stan zdrowia Władimira Putina, wie on, jego najbliższe otoczenie i być może agencje wywiadowcze. Nie sądzie, żeby gazety miały dostęp do tego typu przecieków – skomentował.

Czytaj także: Tak wygląda tandeta rosyjskiej propagandy. "Witają nas jak wyzwolicieli"

– Stawianie sprawy w ten sposób jest absurdalne, ale gdybym był Putinem i podjął takie decyzje, to ja na pewno byłbym w bardzo złym stanie – powiedział.

Severski stwierdził, że Władimir Putin jest emanacją Związku Radzieckiego. – On z tego wyrósł, to było jego powietrze, jego istota, jego duchowość. Putin jest naturalnym produktem rozpadu Związku Radzieckiego i zmian na scenie geopolitycznej – skomentował.

Czy w Polsce działa rosyjska agentura? "To oczywiste, są tu chyba od czasów Katarzyny Wielkiej"

– To jest oczywiste, że rosyjscy agenci tu są i działają. Jakby dobrze się przyjrzeć, to są tu chyba od czasów Katarzyny Wielkiej. Przecież Targowica to było nic innego jak agentura. Polska jest tu, gdzie jest i zawsze była w zainteresowaniu rosyjskiego wywiadu, który realizuje zadania poprzez agenturę – wyjaśnił ekspert.

Dlaczego rosyjski wywiad miałby interesować się Polską? Powody są cztery. – Polska w ogólnym ujęciu dla Rosji ma znaczenie, bo jest między nimi a Niemcami. Kolejna kwestia to nasza obecność w NATO i Unii Europejskiej. Te trzy kwestie określają i decydują o skali zainteresowania służb – wytłumaczył.

Czytaj także: Trzeba uważać na prowokację Rosji. "Chcą stworzyć fałszywe nagranie z Zełenskim"

Według Severskiego, jesteśmy "oczkiem w głowie" Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej także ze względu na Ukrainę. – Nasz kraj był bardzo niedobrym przykładem dla Ukrainy. Pokazaliśmy Ukraińcom, że UE i NATO to rozwój, postęp i poprawa warunków życia – wymienił.

– Już sam przykład Polski wywoływał zgrzytanie zębami na Kremlu, a to przekładało się na działalność wywiadowczą. To bardzo rozbudowane działania wywiadowcze, operacje wielopoziomowe, powiązane etc. etc. Mówi to panu człowiek, który zajmował się tym bardzo długo – zaznaczył.

Emerytowany oficer wywiadu wskazał, że rosyjskie służby przez ostatnie lata świetnie opanowały umiejętność pracy w świecie wirtualnym. – Odpowiadają za dezinformację. Cały czas będą prowadzić swoje operacje, wyznaczając nowe zadania. 

Czytaj także: https://natemat.pl/399871,putin-kiepsko-sie-trzyma-nowe-doniesienia-zachodnich-wywiadow