W 2018 roku Polska świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji zorganizowano liczne uroczystości. Powstały też okolicznościowe ławki niepodległości czy łuki triumfalne. Tego roku okrągłą rocznicę wolności świętowała też Finlandia, jednak sposób, w jaki ją uczciła, jest naprawdę imponujący.
Cztery lata temu Polska świętowała 100-lecie odzyskania niepodległości
Z tej okazji zrealizowano liczne projekty upamiętniające ten ważny dzień dla Polski
Jednak polskie projekty nie mają porównania do tego, co stworzyła Finlandia. Przypomniała o tym dziennikarka Sylwia Czubkowska
Tak Finowie uczcili niepodległość
Dziennikarka Sylwia Czubkowska zwróciła uwagę na to, jak Finowie podeszli do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Z tej okazji wybudowali imponującą bibliotekę, która jest miejscem spotkań, edukacji i rozwoju.
"Oto naoczny symbol tego czemu fińska edukacja tak świetnie działa. Oodi to więcej niż Centralna Biblioteka w Helsinkach. Gdy w Polsce w 2018 roku na 100-lecie odzyskania nieodległości budowano jakieś niepodległościowe ławki, łuki triumfalne i urządzano o maratony to Finowie" – napisała na Twitterze Czubkowska.
Centralna Biblioteka w Helsinkach
Finowiepostanowili wykorzystać rocznicę niepodległości do zaprezentowania światu nowego budynku publicznej biblioteki. Robi ona ogromne wrażenie, zarówno jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne, bo ma bardzo designerski kształt, jak i szeroką ofertę prowadzonej działalności. W Oodi oprócz regałów wypełnionych książkami i klasycznej wypożyczalni znajdą się między innymi: przestrzeń do tworzenia filmów i nagrywanie muzyki, kawiarnia, sale gier, kącik do pracy.
W budynku znajdują się również żywe drzewa, aby podkreślić bliskość z naturą i ekologiczny charakter. Zielone drzewa świetnie współgrają z drewnianymi wykończeniami i elewacją. Gmach biblioteki określany jest jako prezent urodzinowy narodu dla swoich obywateli.
"Czytać można przy biurku, na pufie, na schodach, tarasie, w kabinach ciszy (bo wszędzie indziej nie trzeba jej zachowywać), pod samym dachem na podłodze, w okrągłym fotelu... I nie tylko czytać: drukarki 3D, instrumenty muzyczne, majsterkowania, kuchnia, szachy i oczywiście" - relacjonuje dziennikarka.
100 ławek niepodległości na setną rocznicę
Na nowoczesną bibliotekę w Helsinkach fiński rząd wydał 100 mln euro. Jednym z charakterystycznych projektów realizowanych przez polski rząd z okazji 100-lecia odzyskania wolności były multimedialne ławki niepodległości. W sumie w całym kraju powstało ich sto, a Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na nie ponad 4 miliony złotych. Ławki nie przypadły do Polakom do gustu. Ich wygląd negatywnie oceniali także specjaliści od architektury. "Wygląda jak trumna z krzesełkiem lub mutacja farelki" - komentowali internauci.
Co prawda, po okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały nam nieestetyczne ławki, zamiast nowoczesnej biblioteki, ale udało nam się uczcić ten dzień jeszcze w inny sposób. Redakcja naTemat.pl specjalnie na 100-lecie wynajęła największy pojedynczy billboard w samym centrum nowojorskiego Times Square, by wyświetlić na nim krótki spot o naszym kraju.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.