Polska jest tak fajna, że na 100-lecie wynajęliśmy największy baner na Times Square, by powiedzieć o tym światu

Billboard NASDAQ to największy pojedynczy baner reklamowy na Times Square. Fot. naTemat
Długo zastanawialiśmy się, jak uczcić tę wyjątkową i okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wbrew temu, co może się wielu osobom wydawać, Polska jest świetnym krajem, dlatego postanowiliśmy przypomnieć o tym Polakom, a jednocześnie powiedzieć to... całemu światu. Specjalnie na 100-lecie redakcja naTemat.pl wynajęła największy pojedynczy billboard w samiutkim centrum nowojorskiego Times Square, by wyświetlić na nim krótki spot o naszym kraju.


Czemu tam? A czy może być bardziej symboliczne centrum świata? To Nowy Jork jest uznawany za stolicę świata, a Times Square za jego epicentrum . To tam każdego dnia przechodzi ponad 300 tysięcy ludzi ze wszystkich zakątków świata. To właśnie Times Square jak mało co kojarzy się z banerami i reklamami.

Jako że polskie władze dały niesamowitego ciała z obchodami setnych urodzin naszego kraju (i nie tylko z nimi), postanowiliśmy dołożyć swoją cegiełkę, która pokaże, że Polska "daje radę". Poza tekstami redakcyjnymi przygotowanymi specjalnie na tę okazję, chcieliśmy zrobić coś, co dotrze nie tylko do Polaków.


Już ponad pół roku temu zarezerwowaliśmy największy i najlepiej widoczny pojedynczy baner reklamowy (NASDAQ) w samiutkim centrum nowojorskiego Times Square. Nie ma lepszego miejsca na Ziemi, by w jednym miejscu w tak krótkim czasie dotrzeć do tylu osób z tak wielu krajów rozsianych po całym świecie.


Przez cały dzień podczas niepodległościowego weekendu co godzinę dwukrotnie wyświetlany jest tam przygotowany przez redakcję naTemat krótki i prosty spot o Polsce pt. "100 years of awesomeness", czyli "100 lat niesamowitości".

Wybraliśmy kilka osób i osiągnięć, z których jesteśmy dumni i które idealnie pokazują nasz charakter. Takich, którymi warto się pochwalić i przez pryzmat których warto być postrzeganym. Zacząć musieliśmy nieco tradycyjnie, bo od Lecha Wałęsy, ale tylko u nas prosty elektryk mógł obalić komunizm, a potem zostać prezydentem kraju.


Nie chcieliśmy być pompatyczni, przewidywalni i osadzeni tylko w historii i czarno-białych zdjęciach. A to pułapka, w którą łatwo wpaść przy takiej okazji.

Do "wystąpienia w spocie" zaprosiliśmy też Roberta Lewandowskiego, Aleksandra Dobę, Wiedźmina i CD Projekt oraz reprezentację Polski w siatkówce. Wszyscy są jedynymi w swoim rodzaju ambasadorami naszego kraju i niemal od razu zgodzili się użyczyć swojego wizerunku z tej okazji.

W filmie występuje też szalenie popularna w Stanach Zjednoczonych woda "Poland Spring", która... z Polską nie ma nic wspólnego. Amerykańska centrala mająca na uwadze 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości także wyraziła zgodę, by w spocie wystąpić.

Efekt końcowy możecie zobaczyć na specjalnie przygotowanym wideomateriale

Natomiast tutaj znajdziecie podgląd na żywo z "naszego " billboardu. Spot o Polsce będzie tam wyświetlany dwa razy w ciągu każdej godziny zegarowej.

To tylko kilka polskich faktów, którymi warto się chwalić i z których możemy być dumni. Lista mogłaby być dużo dłuższa, podobnie jak sam film. W Polsce nie jest źle. Mamy 10/10 punktów szczęścia, że urodziliśmy się nad Wisłą. Jesteśmy niepotrzebnie zbyt krytykanccy i trawa zawsze wydaje nam się bardziej zielona "u sąsiada".

Jeśli odejmiemy z naszej codzienności tę cholerną politykę, która psuje wszystkim tyle krwi, okaże się, że naprawdę żyjemy w fajnym kraju. Kraju, który stał się liderem regionu i przez ostatnie 100, a zwłaszcza 30 lat, przeszedł diabelsko długą drogę. Kraju, który zmienił się nie do poznania. To Polska z Warszawą na czele jest dziś wzorem dla innych państw.

To na polskich ulicach można zobaczyć zachwyconych turystów, którzy na ich tle pstrykają sobie selfie, będąc pod wrażeniem tego, jak wygląda nasz kraj. W Warszawie widzę ich niemal codziennie. I nie chodzi tylko o atrakcje turystyczne, ale zwykłe ulice.

I szkoda tylko, że w tym wszystkim politycy nie potrafią znaleźć chwili refleksji. Wolą pogłębiać fakt, że żyjemy już tylko w świecie czarno-białym, bez żadnych odcieni szarości. A niestety jak tak dalej pójdzie, z każdych kolejnych urodzin Polski będziemy mogli być tylko mniej dumni.

Wszystkiego najlepszego Polsko! Od nas dla nas. Bez nienawiści.

Poniżej kilka kadrów z samego filmu