Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Rosji.
Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Rosji. Fot. Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Chiny od wybuchu wojny w Ukrainie nie potępiły Rosji w taki sposób, jak czyni to Zachód
  • Przeciwnie – wydaje się, że Moskwa ma obecnie w Pekinie sojusznika
  • Władimira Putina zapewnił o tym podczas środowej rozmowy chiński prezydent Xi Jinping
  • Oba kraje zbliżyły się w ostatnich latach do siebie w sferze politycznej, handlowej i wojskowej w ramach tego, co nazywają relacjami "bez granic"
  • "Chiny są gotowe nadal oferować wsparcie Rosji w kwestiach dotyczących podstawowych interesów takich jak suwerenność i bezpieczeństwo" – powiedział Władimirowi Putinowi Xi Jinping, cytowany przez chiński propagandowy kanał CCTV.

    Prezydenci Rosji i Chin rozmawiali o dalszych wspólnych działaniach

    Przypomnijmy, że była to druga rozmowa telefoniczna między dwoma przywódcami od czasu inwazji Putina na Ukrainę 24 lutego.

    Co ważne, Chiny odmówiły potępienia inwazji Moskwy na Ukrainę i zostały oskarżone o dyplomatyczne osłanianie Rosji poprzez odrzucanie zachodnich sankcji i sprzedaży broni do Kijowa.

    Według CCTV, chiński prezydent pochwalił w tej rozmowie "dobre tempo rozwoju" stosunków dwustronnych od początku roku "w obliczu globalnych zawirowań i zmian".

    Jak podano, Pekin jest gotów "zintensyfikować strategiczną koordynację między dwoma krajami".

    Dodajmy, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone ostrzegły już wcześniej Pekin, że jakiekolwiek wsparcie ze strony Chin dla wojny Rosji na Ukrainie lub pomoc Moskwie w unikaniu zachodnich sankcji zaszkodzi relacjom z Chinami.

    Pekin jest największym partnerem handlowym Moskwy

    Chiny oraz Indie to dwie duże gospodarki, które nie wzięły udziału w działaniach odwetowych przeciwko Moskwie w związku z jej inwazją.

    W opinii chińskich urzędników Europejczycy dali się "wciągnąć" w popieranie Ukrainy z inicjatywy Waszyngtonu, co jest sprzeczne z ich interesami jako odbiorców rosyjskiego gazu.

    Warto także przypomnieć, że Pekin i Moskwa w ostatnich latach zacieśniły współpracę, stając się przeciwwagą dla USA.

    Oba kraje zbliżyły się do siebie w sferze politycznej, handlowej i wojskowej w ramach tego, co nazywają relacjami "bez granic".

    Pekin jest największym partnerem handlowym Moskwy. Według danych chińskiego urzędu celnego w ubiegłym roku obroty handlowe wyniosły 147 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. w stosunku do roku 2019.

    Czytaj także: