Rosja jednak w tarapatach. Ujawniono "napięte" stosunki Putina z Chinami
Michał Koprowski
03 czerwca 2022, 16:15·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 03 czerwca 2022, 16:15
Moskwa co najmniej dwukrotnie zwracała się do Pekinu o wsparcie ekonomiczne – podaje "The Washington Post". Informator amerykańskiego dziennika reprezentujący władze Chin twierdzi, że stosunki między mocarstwami są "napięte". Na niekorzyść Rosji działa także czas "operacji specjalnej" oraz postawa własnych żołnierzy.
Z doniesień amerykańskiego "The Washington Post" wynika, że Chiny ignorują Rosję, która domaga się ekonomicznego wsparcia
Chiny mają zamiar umiejętnie rozgrywać sytuację między Rosją a Zachodem, aby realizować własne interesy
Ponad brak "partnerstwa bez ograniczeń" Rosja wstydzi się przyznawać w swoich mediach, że "operacja specjalna" w Ukrainie trwa już 100 dni, a jej żołnierze masowo odmawiają udziału w działaniach zbrojnych
Chiny ostrożnie podchodzą do żądań Rosji
Jak podaje "The Washington Post", Chinychcą udzielić wsparcia Rosji, ale w sposób, dzięki któremu nie zostaną narażone na zachodnie sankcje. Przywódcy ChRL mieli już określić granice swojej pomocy. – Chiny jasno określiły swoje stanowisko w sprawie sytuacji na Ukrainie i sankcji wobec Rosji – oznajmiło chińskie źródło.
Anonimowy rozmówca dziennika stwierdził, że rozmowy między mocarstwami odbywają się ostatnio w "napiętej" atmosferze. Nie ujawnił, jakie są konkretne żądania Moskwy wobec Pekinu, ale wiadomo, że dotyczą utrzymania relacji handlowych sprzed wojny oraz wsparcia finansowego i technologicznego.
"Rozumiemy trudną sytuację Moskwy. Nie możemy jednak ignorować naszej sytuacji. Chiny zawsze będą działać w najlepszym interesie własnego narodu" – podkreślił rozmówca.
Z kolej amerykański urzędnik podczas rozmowy z "The Washington Post" wskazał, że Chiny starają się utrzymywać dobre relacje z Rosją, ale jednocześnie deklarować swoją neutralność z obawy przed reakcją Zachodu. Takie działania określił "sprzecznymi" oraz "trudnymi do realizowania w tym samym czasie".
Prośba Kremla do rosyjskich mediów
Wiele wskazuje na to, że Rosja zaczyna odczuwać konsekwencje swojej decyzji o przeprowadzeniu inwazji na Ukrainę. Chiny określają granicę swojej pomocy, a w międzyczasie Kremlzwraca się do prorosyjskich mediów, aby nie wspominały, jak długo już trwa rosyjska inwazja.
Niezależny portal Meduza podaje, że rosyjskie władze zwróciły się w tej sprawie do państwowych mediów. Administracja prezydenta "poprosiła" redakcje, aby nie skupiały uwagi odbiorców na fakcie, iż "specjalna operacja wojskowa" trwa już 100 dni.
Kłopoty rosyjskiej armii
Na niekorzyść działań Rosji wpływa również postawa jej żołnierzy, którzy już w początkowej fazie wojny uciekali lub odmawiali walki. "The Wall Street Journal" zaznacza, że powszechne dezercje stawiają Kreml w niekomfortowej sytuacji, ponieważ żołnierzy należy karać tak, aby nie zwracać uwagi na problem.
Dotychczas nieposłuszeństwo wojskowych karano formalnymi zwolnieniami ze służby. Co istotne, Rosja nie wypowiedziała wojny Ukrainie. Wobec tego istnieje niewiele podstaw do stawiania zarzutów za odmowę służby za granicą – wytłumaczył rosyjski prawnik i były asystent prokuratora wojskowego Michaił Beniasz, który broni żołnierzy zwolnionych za niesubordynację.