nt_logo

Nie zapomnij wyrobić karty EKUZ, jeśli wyjeżdżasz na wakacje za granicę [PORADNIK]

Diana Wawrzusiszyn

24 czerwca 2022, 11:33 · 4 minuty czytania
O wyrobienie tego dokumentu powinniśmy zadbać, jeśli planujemy wyjazd za granicę. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju, na podobnych zasadach, co jego obywatele.


Nie zapomnij wyrobić karty EKUZ, jeśli wyjeżdżasz na wakacje za granicę [PORADNIK]

Diana Wawrzusiszyn
24 czerwca 2022, 11:33 • 1 minuta czytania
O wyrobienie tego dokumentu powinniśmy zadbać, jeśli planujemy wyjazd za granicę. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w innym kraju, na podobnych zasadach, co jego obywatele.
Karta EKUZ- jak wyrobić? Fot. Marek BAZAK/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Jeśli planujemy wyjazd za granicę, powinniśmy zadbać o wyrobienie sobie karty EKUZ
  • Na wypadek wystąpienia problemów zdrowotnych podczas urlopu, dokument ten pozwoli nam skorzystać z opieki medycznej w większości państw europejskich.
  • Co roku obserwujemy, że im bliżej wakacji, tym zainteresowanie kartą EKUZ jest większe.

Gdy planujemy wakacje, nie chcemy myśleć o potencjalnych chorobach czy wypadkach. Jednak życie jest nieprzewidywalne, dlatego warto kierować się starą zasadą - "przezorny zawsze ubezpieczony". A skoro mamy już ubezpieczenie w NFZ, to przysługuje nieodpłatna opieka medyczna w krajach, gdzie honorowana jest karta EKUZ.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem unijnym. Potwierdza on prawo do bezpłatnego leczenia w każdym państwie Unii Europejskiej lub krajach należących do EFTA, czyli Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu. Dokument jest również ważny w Wielkiej Brytanii oraz w na terytoriach zamorskich Hiszpanii, Francji i Portugalii. Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

EKUZ umożliwia "niezbędne i nieplanowane" leczenie na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, w którym przebywamy. Jednak warto pamiętać, że EKUZ nie obejmuje kosztów na przykład kosztów transportu, akcji ratunkowych czy powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem. Dokument jest bezpłatny i wydaje go Narodowy Fundusz Zdrowia

Komu przysługuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta EKUZ przysługuje każdej osobie posiadającej ubezpieczenie w NFZ. Dokument przysługuje ​​także osobom nieubezpieczonym, które jednak mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodziców lub dziadków).

Jednak należy pamiętać, że EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie. Nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego  zostanie wydana też kobiecie w ciąży i dziecku do 18. roku życia, będącymi obywatelami Polski, którzy uzyskali status uchodźcy lub zezwolenie na pobyt czasowy.

Co daje nam karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się w sytuacji, gdy podczas pobytu za granicą zajdzie nagła potrzeba skorzystania z usług medycznych. Warto pamiętać, że dokument uprawnia do korzystania tylko z publicznej opieki zdrowotnej, która mieści się w definicji: "niezbędnego i nieplanowanego" leczenia.

Czytaj także: Ten dokument musisz wziąć za granicę. Zobacz, kiedy EKUZ da ci darmowe ubezpieczenie Należy dodać, że w ramach karty jesteśmy traktowani na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju, w związku z czym, jeżeli w jakimś państwie obowiązuje opłacenie części kosztów leczenia, to w takim wypadku będziemy musieli za to dopłacić. 

W zamierzeniu, świadczenia zdrowotne w ramach karty mają być tak zorganizowane, aby uniknąć sytuacji, w której pacjent musi przerwać pobyt i wrócić do kraju, w którym jest ubezpieczony, w celu dalszego leczenia. O zakresie świadczeń decyduje lekarz. 

Jak uzyskać kartę EKUZ?

Wniosek o wydanie karty może złożyć każdy, kto wyjeżdża za granicę w cechach turystycznych, na delegację, studia czy do pracy.

Sam wniosek możemy uzyskać na kilka sposobów. Wypełnimy go w Oddziale Wojewódzkim lub w Delegaturze NFZ. Wówczas nie musimy długo czekać na wydanie takiej karty, zazwyczaj otrzymamy ją na miejscu. 

Bez wychodzenia z domu możemy to zrobić za pośrednictwem ePUAP. Wówczas po zalogowaniu, z katalogu należy wybrać zakładkę "Zdrowie" I dalej wybrać "Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą" lub "Wydanie katy EKUZ w związku z wykonywaniem pracy za granicą”. Dalej należy postępować zgodnie z instrukcją. 

Drugim elektronicznym sposobem wypełnienia wniosku jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po zalogowaniu należy wejść w zakładkę "Moje konto" i poniżej informacji o ubezpieczeniu zdrowotnym znajdziemy dane o karcie EKUZ, tam należy nacisnąć przycisk "Złóż wniosek” i postępować zgodnie z instrukcją.

Czytaj także: Jak założyć Profil Zaufany? Instrukcja krok po kroku

Katę EKUZ można też uzyskać pocztą tradycyjną. W takim wypadku należy pobrać odpowiedni wniosek ze strony NFZ. Po wypełnieniu trzeba zaadresować wniosek do dowolnego oddziału lub delegatury NFZ. Dane kontaktowe oddziałów wojewódzkich znajdziecie tutaj>>

Jakie dokumenty wymagane są do uzyskania EKUZ?

Wypełniając wniosek, należy podać w nim: imię, nazwisko, numer PESEL oraz informację o ubezpieczeniu. W większości przypadków prawo do świadczeń zostanie potwierdzone na podstawie danych w bazach NFZ.  

Jednak, jeśli wyjeżdżamy w związku z wykonywaniem pracy, potrzebny będzie dokument A1, czyli potwierdzenie podlegania systemowi zabezpieczenia społecznego państwa (wydawany przez ZUS lub KRUS). Z kolei, jeśli wyjeżdżamy w celu poszukiwania pracy potrzebujemy dokumentu U2 wydanego przez urząd pracy. Osoby poniżej 18 roku życia, przy składaniu wniosku, powinny mieć ze sobą legitymację szkolną.  

Ile czeka się na wydanie takiego dokumentu?

Czas oczekiwania na wydanie karty EKUZ jest uzależniony, od sposobu, w jaki złożyliśmy wniosek. Dokument otrzymamy najszybciej w oddziałach NFZ, tam karta wydawana jest od ręki. Jeśli złożyliśmy wniosek o wydanie karty drogą elektroniczną, trzeba zaś poczekać około 5 dni. Jest to termin podany przez NFZ, jednak w czasie wakacji z uwagi na duży popyt czas trzeba liczyć się z niewielkimi opóźnieniami. Od czerwca do września NFZ zastrzega sobie, że potrzebuje 10 dni roboczych. W rzeczywistości karta jednak powinna do nas dotrzeć szybciej

Jak długo ważna jest karta EKUZ?

Ważność karty EKUZ, różni się w zależności od tego, kto się o nią ubiega. Karta jest ważna najdłużej dla emerytów (20 lat). Osoby zatrudnione oraz prowadzący własne firmy przedsiębiorcy kartę będą mieć ważną przez 3 lata. Niepełnoletni - do chwili uzyskania przez nich pełnoletności. 

Osoby nieubezpieczone, ale  spełniające warunki wydania karty, otrzymują ją na 6 miesięcy. Na okres 2 miesięcy kartę otrzyma osoba bezrobotna zarejestrowana w Urzędzie Pracy.

Czy potrzebujemy EKUZ, jeśli mamy ubezpieczenie? 

Karta EKUZ świetne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżając za granicę, chcą zadbać o swoje bezpieczeństwo i mieć pewność, że w razie potrzeby uzyskają pomoc. Niemniej jednak musimy pamiętać, że dzięki karcie EKUZ otrzymamy wyłącznie podstawową pomoc. 

Karta nie obejmuje wielu usług np. transportu medycznego, wydatków w związku z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczych czy w razie potrzeby użycia specjalistycznego transportu medycznego. Dlatego, jeśli potrzebujemy większej ochrony, warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne, w skład którego wchodzi nie tylko ubezpieczenie kosztów leczenia, ale również np. koszty akcji ratowniczej, NNW i OC w życiu prywatnym. Dzięki temu będziemy mogli podróżować w pełni bezpieczni, bez obaw, że jeśli coś nam się stanie, pozostaniemy bez pomocy albo słono za nią zapłacimy. 

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/147525,ten-dokument-musisz-wziac-za-granice-zobacz-kiedy-ekuz-da-ci-darmowe-ubezpieczenie