Liberalny meczet w Berlinie wywiesił tęczową flagę przed serią wydarzeń LGBTQ, które zaplanowano w mieście. Jeden z imamów meczetu wyraził nadzieję, że inne meczety pójdą w jego ślady.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jeden z berlińskich meczetów zdecydował się na bardzo ważny gest
Wywiesił flagę społeczności LGBTQ
Berliński meczet jest jedynym w Niemczech, określającym się jako liberalny
To meczet, w którym mężczyźni i kobiety są zapraszani do wspólnej modlitwy
Berliński meczet wsparł społeczność LGBTQ
Jak donosi Deutsche Welle, meczet Ibn Rushd-Goethe w Berlinie przekazał w piątek 1 lipca, że jest pierwszym niemieckim meczetem, który wywiesił tęczową flagę - symbol dumy i różnorodności społeczności lesbijek, gejów, biseksualistów, osób transpłciowych i queer (LGBTQ).
"Znajdujący się w centralnej dzielnicy Moabit meczet rozwinął flagę LGBTQ przed małą grupą ludzi, w tym berlińskim senatorem ds. kultury Klausem Ledererem" - czytamy.
Uczestnicy mieli też naklejki z napisem "Love is Halal". Halal w islamie to określenie wszystkiego, co jest dozwolone przez tę religię. Ta inicjatywa związana była z tym, że w Berlinie w lipcu będzie seria wydarzeń dla społeczności LGBTQ.
Moel-Ketab, jeden z sześciu imamów meczetu, powiedział, że miejsce to ma być "bezpiecznym miejscem dla ludzi, którzy są inni, aby oni również mogli doświadczyć duchowej strony swojego życia". "Mam nadzieję, że wiele innych meczetów również pokaże flagę w ten sposób" - dodał.
W Berlinie żyje wiele wyznawców islamu, w tym muzułmanie LGBTQ
Członek zarządu CSD Marc-Eric Lehmann - cytowany przez gazetę - powiedział, że tęczowa flaga w meczecie Ibn Rushd-Goethe wysłała "niesamowicie silny znak" i jest "naprawdę ważne", aby znaleźć miejsce dla religii w społecznościach LGBTQ.
"Osoby queer mogą również być religijne i wierzyć w Boga" - wyjaśnił. "Nie powinniśmy tylko mówić o bezpiecznych przestrzeniach w barach i klubach w Berlinie, musimy również mówić o bezpiecznych przestrzeniach w miejscach kultu" - tłumaczył.
Berliński meczet jest jedynym w Niemczech, określającym się jako liberalny meczet, w którym mężczyźni i kobiety są zapraszani do wspólnej modlitwy. Został założony zaledwie pięć lat temu. W stolicy Niemiec żyje wielu wyznawców islamu. Mieszka tam między innymi wielu Turków.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.