Podpisano protokoły. Szwecja i Finlandia wezmą udział w naradach NATO, ale bez jednego prawa
Michał Koprowski
05 lipca 2022, 14:33·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 lipca 2022, 14:33
Ambasadorzy państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkali się we wtorek w Brukseli, gdzie podpisali protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. Od teraz kraje te będą mogły uczestniczyć w naradach NATO, ale bez prawa do zabierania głosu. – Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii, Szwecji, NATO i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Szwecja i Finlandia złożyły wnioski o dołączenie do NATO ze względu na rosyjską agresję w Ukrainie
Państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisały protokoły akcesyjne
Jens Stoltenberg określił podpisanie dokumentów, jako "naprawdę historyczny moment". Sekretarz generalny NATO ws. akcesji zwrócił się również do Turcji
"Historyczny moment dla Finlandii, Szwecji, NATO i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa"
– Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii i Szwecji, dla NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział Stoltenberg, aby następnie podkreślić, że nie obyło się bez obaw, ale "w ramach NATO znaleźliśmy porozumienie".
Sekretarz generalny organizacji przekazał również, że "Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich". – Liczę, że wszystkie państwa sojusznicze NATO zapewnią szybką ratyfikację akcesji Szwecji i Finlandii – dodał oraz zwrócił się do Turcji, której podziękował za "konstruktywne podejście".
"Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła pokój w Europie"
– Na szczycie NATO w zeszłym tygodniu sojusznicy zgodzili się, żeby zaprosić Szwecję i Finlandię do Sojuszu. Właśnie w tej chwili ambasadorowie podpisali protokoły akcesyjne – poinformowałJens Stoltenberg.
– Finlandia i Szwecja będą silnymi i ważnymi sojusznikami. Nasze wspólne siły są wyszkolone (...). Dzielimy te same wartości i zmagamy się z tymi samymi wyzwaniami w rejonie Morza Bałtyckiego i dalej. Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła pokój w Europie, dlatego ważne jest, abyśmy w tym niebezpiecznym momencie naszej historii stali wszyscy razem – dodał sekretarz generalny NATO.
Podpisanie protokołów akcesyjnych sprawiło, że oba kraje starające się o członkostwo w Sojuszu będą mogły uczestniczyć w naradach NATO, jako obserwatorzy – bez prawa głosu. Jens Stoltenberg zaznaczył, że "od teraz Szwecja i Finlandia będą miały status krajów zaproszonych".
Sekretarz generalny dodał również, że "ostatnim razem proces ratyfikacji zajął 12 miesięcy". W przypadku tych dwóch państw prawdopodobnie będzie inaczej, ponieważ, jak twierdzi Stoltenberg "mówimy o miesiącach".
"Nasze członkostwo w NATO przełoży się na bezpieczeństwo całego Sojuszu"
Ambasadorzy państw członkowskich podpisali dokumenty akcesyjne w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto oraz minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde.
– Bardzo cenimy sobie wsparcie wszystkich sojuszników w sprawie naszego dołączenia i czekamy, aż proces zostanie ukończony. Nasze członkostwo w NATO przełoży się nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo całego sojuszu – powiedział szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto.
– Jest to prawdziwa przyjemność być w siedzibie NATO wśród przyjaciół. Właśnie wzięliśmy udział w historycznym momencie. Dzisiaj jest to znaczący krok do pełnoprawnego członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO (...) Szwecja będzie w ramach sojuszu przykładać się do budowania pokoju i bezpieczeństwa. Wspólnie zadbamy o stabilizację w regionie – zadeklarowała szefowa szwedzkiego MSZ Ann Linde.