nt_logo

Awantura wokół wielkiego koncertu Måneskin. Jest zagrożony ze względu na COVID-19

Zuzanna Tomaszewicz

08 lipca 2022, 10:13 · 3 minuty czytania
We Włoszech trwa obecnie kłótnia o koncert popularnego zespołu Måneskin, do której włączyło się nie tylko ministerstwo zdrowia, ale i władze miasta Rzym oraz eksperci od medycyny. Lekarze wydali apel z prośbą o przełożenie występu kapeli ze względu na rosnące zakażenia koronawirusem.


Awantura wokół wielkiego koncertu Måneskin. Jest zagrożony ze względu na COVID-19

Zuzanna Tomaszewicz
08 lipca 2022, 10:13 • 1 minuta czytania
We Włoszech trwa obecnie kłótnia o koncert popularnego zespołu Måneskin, do której włączyło się nie tylko ministerstwo zdrowia, ale i władze miasta Rzym oraz eksperci od medycyny. Lekarze wydali apel z prośbą o przełożenie występu kapeli ze względu na rosnące zakażenia koronawirusem.
Lekarze zachęcają władze do przełożenia koncertu zespołu Maneskin ze względu na wzrost zakażeń koronawirusem. Fot. Karol Makurat / REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • We Włoszech lekarze apelują o odwołanie koncertu popularnego zespołu Måneskin w Rzymie. Wszystko przez wzrost zakażeń koronawirusem
  • W ostatnim czasie w kraju COVID-19 wykrywa się dziennie u około 100 tys. obywateli
  • Włoski rząd zachęca uczestników imprezy do noszenia maseczek

Włochy: lekarze apelują o odwołanie koncertu Måneskin

We Włoszech znów obserwuje się tendencję wzrostową wśród zakażeń koronawirusem. W ostatnim czasie w kraju jest ogłaszanych dziennie około 100 tys. nowych przypadków. Wraz z obawą przed kolejną, wzmożoną falą COVID-19 eksperci zwrócili się z prośbą o przełożenie koncertu laureatów Eurowizji 2021, czyli włoskiego zespołu Måneskin, który ma wystąpić na stadionie Circus Maximus już w piątek 9 lipca.

Włoski wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri oznajmił, że tak duże koncerty nie zostaną odwołane z powodu wzrostu nowych przypadków koronawirusa. Władze Rzymu również zapewniły, że nie mają w planach przenoszenia występu Måneskin na inny termin.

Wiceminister zdrowia podkreślił, że dzisiejsza sytuacja różni się znacząco od sytuacji sprzed roku. Jak sam zauważył, w 2021 roku mniej ludzi było zaszczepionych przeciwko COVID-19. - Nie mamy do czynienia z takim wariantem jak Delta - skwitował.

Rządzący zwrócili się natomiast do uczestników muzycznej imprezy z prośbą o założenie maseczek ochronnych (zwłaszcza tych typu Ffp2). - To nie jest obowiązek. Tak nakazuje zdrowy rozsądek - powiedział kierownik departamentu ds. prewencji Gianni Rezza.

Jak czytamy na portalu Worldometers.com, w ciągu ostatniej doby we Włoszech zdiagnozowano 107 240 nowych przypadków COVID-19. Jeśli zaś chodzi o zgony, wśród nosicieli koronawirusa zmarły 7 lipca 94 osoby.

Przypomnijmy, że Måneskin to zespół rockowy, w skład którego wchodzą wokalista Damiano David, basistka Victoria de Angelis, gitarzysta Thomas Raggi i perkusista Ethan Torchio. Włosi wygrali ostatni konkurs Eurowizji w Rotterdamie i szybko stali się światowym fenomenem. W ciągu ostatniego roku pobili szereg rekordów, zyskując między innymi status pierwszego włoskiego zespołu, który w tym samym czasie umieścił dwa kawałki ("Beggin'" i "I Wanna Be Your Slave") w TOP10 w Wielkiej Brytanii.

Kolejna fala COVID-19 nadciąga?

Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, liczba chorych na COVID-19 rośnie również w Polsce. Sytuację skomentował niedawno szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

"Dziś po raz pierwszy od ponad dwóch miesięcy dzienna liczba zakażeń COVID-19 przekroczyła 1 tysiąca przypadków. Hospitalizacje pozostają na poziomie poniżej 400. Mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń, która wg prognoz nie stanowi ryzyka dla wydolności systemu opieki zdrowotnej" – przekazał na Twitterze.

Pod koniec czerwca bieżącego roku minister zapowiedział czwartą dawkę szczepionki na koronawirusa. – W tej chwili mamy deklaracje obu największych producentów, że w najbliższym czasie zostaną dostarczone dokumenty, które będą pokazywały, że to szczepienie jest nie tylko przeciwko pierwotnej wersji wirusa, czyli tej wersji Wuhan, tylko względem wariantu Omikron – oznajmił.

Może Cię zainteresować: Coraz więcej zakażeń koronawirusem. Niedzielski poinformował, co z obostrzeniami