nt_logo

Ta decyzja nie spodoba się kibicom. Mundial w Katarze bardzo ich rozczaruje

Maciej Piasecki

08 lipca 2022, 12:45 · 3 minuty czytania
Organizatorzy piłkarskich MŚ 2022 w Katarze nie przestają zaskakiwać. Agencja Reutera ustaliła, że podczas tegorocznego mundialu obowiązywać będzie całkowity zakaz kupowania piwa w trakcie trwania meczów. Sprzedaż alkoholu w Katarze jest ściśle limitowana, więc decyzja wydaje się być nieunikniona.


Ta decyzja nie spodoba się kibicom. Mundial w Katarze bardzo ich rozczaruje

Maciej Piasecki
08 lipca 2022, 12:45 • 1 minuta czytania
Organizatorzy piłkarskich MŚ 2022 w Katarze nie przestają zaskakiwać. Agencja Reutera ustaliła, że podczas tegorocznego mundialu obowiązywać będzie całkowity zakaz kupowania piwa w trakcie trwania meczów. Sprzedaż alkoholu w Katarze jest ściśle limitowana, więc decyzja wydaje się być nieunikniona.
Polscy kibice z pewnością będą chcieli zobaczyć udział Biało-Czerwonych na żywo podczas mundialu w Katarze. Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Piłkarskie MŚ 2022 w Katarze zaplanowano od 21 listopada do 18 grudnia
  • Polska zagra w grupie z Argentyną, Meksykiem i Arabią Saudyjską
  • Katarski turniej będzie XXII w historii piłkarskich mundiali

Dzięki wygranym meczu barażowym ze Szwecją (2:0) Biało-Czerwono już pod koniec tego roku zagrają na najważniejszej imprezie reprezentacyjnej globu - mistrzostwach świata. Piłkarskie święto odbędzie się w Katarze i będzie to wydarzenie zupełnie inne od wszystkich dotychczasowych. Chociażby ze względu na termin rozgrywania turnieju, praktycznie w środku sezonu klubowego, na przełomie listopada i grudnia.

Decyzja FIFA o przyznaniu prawa organizacji właśnie Katarczykom spotkała się z dużą falą krytyki ze strony piłkarskiego świata. Wielokrotnie podkreślano, że światowa federacja kierowała się głównie argumentami finansowymi, nie zwracając uwagi m.in. na regularne łamanie praw człowieka w Katarze.

Warto przeczytać: "Łysy z FIFA" potrafi zepsuć wszystko. W sporcie nie ma dziś bardziej skompromitowanej postaci

W Katarze zginęło według nieoficjalnych danych około 7000 robotników. Każde z istnień zostało poświęcone po to, żeby zorganizować piłkarskie igrzyska na koniec roku. FIFA jednak milczy w tej sprawie, a dziwnym trafem od pewnego czasu szczęśliwym mieszkańcem Kataru jest... szef światowej federacji futbolu Gianni Infantino.

85 złotych za jedno piwo

Powodów do zadowolenia z katarskiego kierunku MŚ nie mają również polscy kibice. Koszty związane z wyprawą na mundial są ogromne. Wspominaliśmy o tym w specjalnym poradniku już na początku kwietnia, zaraz po awansie drużyny trenera Czesława Michniewicza.

"Bilety na pierwszy mecz w turnieju oraz ceremonię otwarcia katarskich MŚ kosztują: w kategorii III 1100 katarskich riali, czyli około 1272 złote. Kategoria II to wydatek rzędu 1600 riali katarskich (ok. 1850 złotych), a kategoria I to 2250 riali katarskich za jeden bilet (ok. 2600 złotych). Ceny na finał przechodzą ludzkie pojęcie. Zaczynają się od 2200 riali katarskich (ok. 2500 PLN), poprzez 3650 riali katarskich (4200 PLN), po 5850 riali katarskich (6750 PLN)."

Zobacz więcej: Rusza sprzedaż biletów na mundial w Katarze. Fortuna za mecze Biało-Czerwonych w finałach MŚ

Do wysokich cen biletów należy również doliczyć koszty podróży oraz sam pobyt w Katarze, które do tanich z pewnością nie należą. To jednak nie koniec złych informacji dla kibiców. Jak ustaliła Agencja Reutera organizatorzy mundialu mają zamiar zakazać sprzedaży piwa w trakcie turniejowych spotkań.

W Katarze generalnie panuje ściśle limitowana sprzedaż alkoholu. Obcokrajowcy nie mogą sobie pozwolić na kupno w każdym dowolnym miejscu, funkcjonują odpowiednio dedykowane do tego sklepy, znajdujące się głównie na obrzeżach miasta. Dla przykładu, w przypadku chęci kupna piwa na terenie hotelowym, kufel złocistego trunku może kosztować nawet 18 dolarów. Czyli w przeliczeniu na złotówki, kibic może wydać w okolicach 85 złotych za piwo.

Warto przeczytać: Kluczowy pojedynek Polaków już na początek MŚ. A później wielki szlagier, który rozpali świat

Pierwotnie organizatorzy zakładali nawet całkowity zakaz sprzedaży piwa dla kibiców na stadionie oraz w jego okolicach. Ostatecznie ma jednak dojść do kompromisu i piwo będzie dostępne przed i po turniejowych meczach. Nadal ma to być to jednak przestrzeń poza arenami piłkarskich wydarzeń, w wyznaczonych strefach kibica.

Co ciekawe, w 2014 roku przed mundialem w Brazylii również rozważano zakaz sprzedaży piwa. Pod naciskiem FIFA oraz sponsorów turnieju, zdecydowano się jednak na zmianę decyzji. W przypadku Kataru ma to być jednak inny, dużo gorszy dla kibiców, scenariusz.

Czytaj także: https://natemat.pl/412261,baza-reprezentacji-polski-na-mundial-w-katarze