nt_logo

Jak pozbyć się zbędnego owłosienia? Skuteczne domowe sposoby depilacji

Wioleta Wasylów

14 lipca 2022, 14:20 · 5 minut czytania
Wiele kobiet (i nie tylko) woli pozbyć się zbędnego owłosienia. Szczególnie latem, kiedy wśród ubrań królują krótkie spodnie, zwiewne sukienki, a na plażach stroje kąpielowe. Jakie są więc skuteczne domowe sposoby depilacji? Jak samemu zrobić wosk lub pastę do depilacji? Jak przygotować skórę do takich zabiegów i sprawić, by po nich była ona odżywiona? Podpowiadamy.


Jak pozbyć się zbędnego owłosienia? Skuteczne domowe sposoby depilacji

Wioleta Wasylów
14 lipca 2022, 14:20 • 1 minuta czytania
Wiele kobiet (i nie tylko) woli pozbyć się zbędnego owłosienia. Szczególnie latem, kiedy wśród ubrań królują krótkie spodnie, zwiewne sukienki, a na plażach stroje kąpielowe. Jakie są więc skuteczne domowe sposoby depilacji? Jak samemu zrobić wosk lub pastę do depilacji? Jak przygotować skórę do takich zabiegów i sprawić, by po nich była ona odżywiona? Podpowiadamy.
Przedstawiamy kilka skutecznych domowych sposobów depilacji. Fot. East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Jeśli zależy nam na gładkiej skórze na dłużej niż dwa, trzy dni, zamiast ją golić, możemy wykonać depilację, czyli usunąć włoski wraz z cebulkami. Ze względu na wygodę i oszczędność pieniędzy warto zrobić to samemu w domu.


Trzeba jednak pamiętać przy tym o kilku kwestiach, które mają wpływ np. na to, jak skuteczny będzie zabieg, jak długo nie będą odrastały włosy i w jakim stanie będzie później nasza skóra. Podpowiadamy więc, jakie są najlepsze domowe sposoby depilacji, i jak zadbać o skórę, gdy usuwamy niechciane owłosienie.

Przygotowanie skóry do depilacji i jej pielęgnacja po zabiegu

Zdecydowaną zmorą w kontekście depilacji są wrastające włoski oraz podrażniona, przesuszona skóra, a szczególnie tzw. truskawkowe nogi, czyli czerwone krostki. By tego uniknąć, przed usunięciem owłosienia najlepiej wziąć kąpiel, która je zmiękczy lub zrobić peeling (np. z soli, cukru lub z fusów z kawy).

Dzięki temu drugiemu nie tylko złuszczymy martwy naskórek, odblokujemy zatkane pory i odkryjemy włoski, ale też pobudzimy krążenie krwi i uelastycznimy skórę. Taki peeling dobrze robić co tydzień.

Natomiast bezpośrednio po depilacji, skórę trzeba dobrze odżywić i nawilżyć olejkiem (np. z drzewa herbacianego), olejem (np. kokosowym) lub balsamem. Dobrze sprawdzą się tu kosmetyki na bazie aloesu czy rumianku. Przy nakładaniu preparatu najlepiej wykonać masaż okrężnymi ruchami.

Depilacja za pomocą depilatora lub kremu

Depilacja przy użyciu mechanicznego depilatora elektrycznego jest zazwyczaj bolesna i zdarza się, że niektóre włosy po niej wrastają, jednak można dzięki niej osiągnąć efekt gładkich nóg na 2-4 tygodnie, a odrastające włoski powinny być słabsze.

Na rynku znajdziemy tradycyjne depilatory już od 100 zł. Można też jednak kupić za 1-2 tys. zł depilatory laserowe. Po serii bezbolesnych zabiegów bardzo osłabiają one mieszki włosowe i sprawiają, że włosy są znacznie cieńsze, mniej widoczne i odrastają znacznie dłużej niż w przypadku innych metod depilacji.

Jeśli ktoś boi się bólu, może usunąć włosy za pomocą kremu do depilacji. Preparat aplikuje się suchą skórę i pozostawia na kilka minut (trzeba przeczytać na opakowaniu zalecenia producenta). Potem zdejmuje się go wraz z rozpuszczonymi włoskami szpatułką, a skórę obmywa letnią wodą.

Włosy odrastają po 5-7 dniach, mogą być jednak nieco twardsze i ciemniejsze. Teoretycznie kremy są lepsze dla osób, które mają wrażliwą skórę i pękające naczynka krwionośne, aczkolwiek nierzadko wywołują alergię i podrażniają, więc wcześniej trzeba zrobić próbę na niewielkim, mało widocznym fragmencie skóry.

Domowe sposoby na depilację: Depilacja woskiem

Przy depilacji woskiem trzeba przygotować się na ból, aczkolwiek jego nasilenie jest różne w zależności m.in. od miejsca, które się depiluje. Najbardziej wrażliwe są twarz, pachy i okolice bikini. Mniej uciążliwa będzie depilacja nóg.

Zaletą tego rodzaju depilacji jest to, że włoski zaczynają pojawiać się z powrotem dopiero po 2-4 tygodniach, najczęściej rzadsze i cieńsze. Depilować się woskiem nie powinny jednak kobiety w trakcie miesiączki ani osoby mające żylaki lub wrażliwą, naczynkową cerę.

Depilacja woskiem na zimno wykonywana jest z użyciem plastrów, które kupimy w wielu sklepach. Na oczyszczoną i suchą skórę przylepia się rozgrzane w dłoniach plastry zgodnie z kierunkiem, w którym rosną włosy. Następnie się je wygładza, dociska, a po chwili zrywa mocnym ruchem w stronę przeciwną do wzrostu włosów. Jednego plastra można używać po kilka razy. Resztki wosku ze skóry ściąga się papierkiem nasączonym oliwką.

Istnieje też depilacja woskiem na gorąco, przy której trzeba uważać, by się nie poparzyć. Wosk podgrzany w kuchence lub mikrofalówce nakłada się równomiernie drewnianą szpatułką na fragmenty skóry. Gdy wyschnie i zastygnie, podważa się go, a następnie zrywa. Po takim zabiegu najlepiej umyć ciało.

By zrobić samemu wosk do depilacji, powinniśmy zmieszać pół szklanki cukru z 1/4 szklanki miodu i sokiem z połówki cytryny. Miód jest skarbnicą dobroczynnych właściwości, więc dodatkowo świetnie nawilża i odżywia skórę. Zamiast niego można też jednak dać więcej cukru i do tego kilka kropli mającego właściwości antyseptyczne olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego.

Depilacja przy pomocy pasty cukrowej

Depilacja pastą cukrową pozwala uzyskać gładką skórę na 2-4 tygodnie, ponieważ usuwa włoski wraz z cebulkami. Przy okazji złuszcza naskórek oraz jest mniej bolesna czy uczulająca niż depilacja woskiem. Jednocześnie jednak jest nieco mniej dokładna.

Pastę cukrową w domu przygotujemy, podgrzewając na średnim ogniu w garnku z grubym dnem (i często mieszając!) szklankę cukru, 2 łyżki wody oraz 2 łyżki soku z cytryny. Gdy pasta nabierze ciemnobursztynowego koloru (zazwyczaj po ok. 25 minutach), zdejmuje się ją z palnika. Trzeba ją wymieszać, by była całkowicie jednolita i gładka.

Po kilkunastu minutach pastę przelewamy do suchego pojemnika. Można jej używać na gorąco i na zimno. W tym drugim wypadku nabieramy trochę wystygniętej masy i ugniatamy w dłoniach, aż zrobi się złotawa. Jeśli jest zbyt twarda, podgrzewamy ją przez kilka minut w garnku z wodą, a potem czekamy, aż wystygnie. Jeśli jest zbyt rzadka i kleista, gotujemy ją przez kilka minut, ale bez wody.

Pasta powinna po ugniataniu przypominać plastelinę. Nakłada się ją wówczas cienką warstwą na fragmenty skóry inaczej niż wosk: ponieważ pod włos, a po chwili zrywa szybkim ruchem zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.

Depilacja twarzy za pomocą maski typu peel off z żelatyny

Niechciany wąsik (ale też owłosienie z innych części ciała) można usunąć przy pomocy maski typu peel off z żelatyny. Przy okazji oczyścimy też pory w skórze.

Należy wymieszać 2 łyżki wody lub mleka z 1, lub 2 łyżkami żelatyny. Taką gęstą papkę podgrzewa się przez kilkanaście sekund w mikrofalówce. Następnie nakłada na twarz. Kiedy wyschnie, zdejmuje się ją tak, by zeszła w miarę możliwości w jednym kawałku.

Pasta do depilacji z mąki z ciecierzycy i kurkumy

Ciecierzyca jest nie tylko bogatym źródłem białka, witamin i soli mineralnych, ale też nadaje się do robienia kosmetyków, w tym pasty do depilacji. Do osłabienia włosków i spowolnienia ich wzrostu przyczynia się również inna skarbnica dobroczynnych właściwości: kurkuma.

Do połowy szklanki mąki z ciecierzycy trzeba dodać po łyżeczce kurkumy i jogurtu naturalnego oraz połowę szklanki mleka, a następnie wszystko wymieszać. Można też jedynie zmieszać nieco większą ilość samej kurkumy z letnią wodą. Taką masę rozprowadzamy na oczyszczonej skórze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków i pozostawiamy na 20-30 minut.

Potem lekko zwilżamy palce i okrężnymi ruchami robimy delikatny masaż w miejscu aplikacji pasty do depilacji z ciecierzycy i kurkumy. Następnie zmywamy letnią wodą. Można też alternatywnie: oderwać podeschniętą papkę pod włos lub delikatnie ją zdrapać. Żeby uzyskać oczekiwane efekty, trzeba powtarzać taką depilację dwa razy w tygodniu.

Pasta do depilacji z ziemniaków i soczewicy

Podobne działanie jak pasta z ciecierzycy będzie miała pasta do depilacji z ziemniaków i soczewicy. Garść namoczonej, a następnie zmiksowanej soczewicy (najlepiej żółtej) mieszamy z dwoma surowymi zblendowanymi ziemniakami. Do tego dodajemy dwie łyżki miodu i opcjonalnie 3 łyżki soku z cytryny.

Taką pastę nakładamy na skórę i zostawiamy na 20 minut, by wyschła. Po tym czasie lekko pocieramy to miejsce. Potem masę możemy lekko zdrapać lub spłukać ciepłą wodą. Jeżeli od razu nie usunęło wszystkich włosków, można nałożyć pastę ponownie, ponieważ nie podrażnia skóry.