Dlaczego Ziobro jest dziś w Google? To nie on! Grafika przedstawia wybitnego naukowca
Michał Koprowski
22 lipca 2022, 14:55·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 lipca 2022, 14:55
Od rana przed oczami internautów w wyszukiwarce Google pojawia się postać, która do złudzenia przypomina Zbigniewa Ziobrę. To jednak nie twarz ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. W ten sposób amerykański gigant postanowił upamiętnić Stefana Banacha – wybitnego polskiego naukowca.
Oczom użytkowników wyszukiwarki Google ukazała się dziś grafika, przypominająca twarz Zbigniewa Ziobry
To jednak nie polityk, a polski naukowiec, którego w ten sposób upamiętniono za sprawą usługi Google Doodle
22 lipca przypada 100. rocznica przyjęcia tytułu profesora przez wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha
Zbigniew Ziobro na grafice Google?
Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie skojarzył dzisiejszej grafiki w wyszukiwarce Google z twarzą ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. "Czy ktoś wie,
dlaczego Zbigniew Ziobro jest dziś na grafice Google?" – pytają Internauci, a my śpieszymy z odpowiedzią.
Google Doodle
Google Doodle to specjalna, czasowa zmiana logo na stronie głównej wyszukiwarki. Właśnie dzięki niej 27 kwietnia zobaczyliśmy w logo Krzysztofa Komedę, a w Dzień Ziemi otrzymaliśmy do wglądu efekty zmian klimatycznych.
Twarz, która znalazła się dziś w logo Google, wbrew pozorom nie należy wcale do Zbigniewa Ziobry. Przedsiębiorstwo postanowiło w ten sposób upamiętnić wybitnego polskiego
matematyka Stefana Banacha, który równo 100 lat temu przyjął tytuł profesora.
Stefan Banach w logo Google
Urodzony 30 marca 1892 r. w Krakowie Stefan Banach karierę naukową rozpoczął w 1916 r. W rodzinnym mieście spotkał wówczas innego polskiego matematyka Hugo Steinhausa, który zwrócił na niego uwagę, ponieważ Banach akurat prowadził ze swoim kolegą żywe
rozważania dotyczące jednego z zaawansowanych, matematycznych problemów (całce
Lebesgue'a).
Współpraca naukowa ze Steinhausem sprawiła, że Banach został asystentem w Katedrze Matematyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej, gdzie jego kariera naukowa rozwinęła się na dobre. W rozprawie, która zagwarantowała mu uzyskanie tytułu doktora, zawarł podstawowe twierdzenia analizy funkcjonalnej.
Była to zupełnie nowa dyscyplina matematyczna. W swej pracy naukowiec dokładnie opisał kluczową "Przestrzeń B", która w 1926 r. została nazwana "przestrzenią Banacha".
Nominację na profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1922 r. Odpowiednio później, bo
w 1927 r. Stefan Banach został już profesorem zwyczajnym.
Stefan Banach zmarł na raka płuc 31 sierpnia 1945 we Lwowie. Był autorem ponad 60. prac naukowych i wielu twierdzeń. Specjalizował się w analizie funkcjonalniej i teorii mnogości. Sformułował również twierdzenie Banacha o kontrakcji.
Google Doodle z wizerunkiem Stefana Banacha pojawiło się dziś nie tylko w Polsce. Twarz polskiego naukowca widoczna jest również w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Bułgarii, Grecji, Izraelu, Australii, Nowej Zelandii oraz na Islandii.