W czwartek media obiegła wiadomość, że uda się podpisać porozumienie, aby odblokować eksport ukraińskiego zboża. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż Ukraina zadeklarowała, że będzie stroną porozumienia tylko wobec Turcji i ONZ. Po południu dokumenty podpisał ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Strona rosyjska też już złożyła podpis.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ukraina to jeden z największych producentów zboża na świecie. Wojna w tym kraju spowodowała, że w wielu krajach wzrosły ceny m.in. chleba
W ostatnich dniach udało się jednak dzięki Turcji i ONZ osiągnąć porozumienie ws. eksprotu zboża z tego kraju
Kijów zastrzega jednak, że Ukraina nie podpisuje z Rosją żadnych dokumentów, a tylko z Turcją i ONZ
Jak informowaliśmy w naTemat.pl, biuro prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğanaprzekazało w czwartek, że on, sekretarz generalny ONZAntonio Guterres i urzędnicy z Rosji oraz Ukrainy podpiszą w piątek porozumienie ws. eksportu zboża z Ukrainy.
Przełomowe porozumienie ws. eksportu zboża z Ukrainy
Antonio Guterres pracował wcześniej nad planem, który umożliwiłby Ukrainie eksport milionów zapasów zboża, które utknęły w ukraińskich portach na Morzu Czarnym z powodu wojny. "Ruch ten mógłby złagodzić globalny kryzys żywnościowy, który spowodował gwałtowny wzrost cen pszenicy i innych zbóż" – zwracała uwagę w tym tygodniu agencja AP.
Do Stambułu w tym celu udał się szef rosyjskiego MON Siergiej Szojgu. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak przekazał z kolei, jakie warunki miał Kijów w tej sprawie.
Kijów stawia konkretne warunki
"Kijów weźmie na siebie zobowiązania tylko wobec Turcji i ONZ. Rosja podpisze identyczne porozumienie z Turcją i ONZ. Nie zgadzamy się na żadną eskortę statków przez rosyjskie okręty i obecność przedstawicieli Kremla w naszych portach. W przypadku prowokacji natychmiastowa odpowiedź środkami wojskowymi" – czytamy w jego wpisie na Twitterze.
"Gdyby zaszła potrzeba dokonania inspekcji statków transportowych, wszystkie takie działania będą realizowane przez wspólne zespoły na wodach terytorialnych Turcji" - wyjaśnił.
Ukraina i Rosja już podpisały dokumenty
Agencja AFP podała po południu, że dokument został już podpisany przez ukraińskiego ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, tureckiego ministra obrony Hulusi Akara i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Taki sam dokument trafił w ręce Rosjan i także został podpisany.
Dodajmy, że w wyniku wojny w Ukrainie doszło do zablokowania portów ukraińskich. Nie tylko zboże, ale i inne produkty rolne docierały do Afryki i na Bliski Wschód właśnie przez porty z Morza Azowskiego i Morza Czarnego.
Ukraińskie zboże jest niezwykle ważne dla świata
Tam aż 50 państw jest wprost uzależnionych od eksportu z Rosji i z Ukrainy. Decyzja Władimira Putina o wywołaniu kryzysu zbożowego sprawiła zaś, że w samym czerwcu doszło do zablokowania eksportu 25 milionów ton zbóż.
Z ustaleń Reutersa wynika, że w tym tygodniu konieczne będzie jeszcze wypracowanie szczegółów wokół porozumienia, które dotyczą m.in. metod kontroli, czy nie dochodzi do transportu broni oraz zasad zawieszenia broni.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.