Jeszcze dziś Siergiej Szojgu w imieniu Władimira Putina podpisze porozumienie, które może zakończyć kryzys zbożowy. W Stambule dojdzie do szczytu z udziałem między innymi Recepa Tayyipa Erdoğana. To przełom, dzięki któremu już w najbliższych tygodniach najprawdopodobniej uda się uniknąć zjawiska globalnego kryzysu żywnościowego.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Władimir Putin doprowadził do blokady ukraińskich portów, z których eksportowano miliony ton zboża
Zagroziło to podwyżkami cen w Europie oraz wystąpieniu głodu w Afryce i na Bliskim Wschodzie
Biuro Recepa Tayyipa Erdoğana przekazało, że doszło do wypracowania porozumienia między stronami
Turcja zażegnała kryzys zbożowy. Siergiej Szojgu wylądował w Stambule
W wyniku wojny w Ukrainie doszło do zablokowania portów ukraińskich. Nie tylko zboże, ale i inne produkty rolne docierały do Afryki i na Bliski Wschód właśnie przez porty z Morza Azowskiego i Morza Czarnego.
Tam aż 50 państw jest wprost uzależnionych od eksportu zRosjii z Ukrainy. Decyzja Władimira Putina o wywołaniu kryzysu zbożowego sprawiła zaś, że w samym czerwcu doszło do zablokowania eksportu 25 milionów ton zbóż.
Jak pisała w naTemat Katarzyna Zuchowicz, Kreml dążył do doprowadzenia poważnego załamania na rynku żywności. – Ukraina dalej jest spichlerzem Europy, ale co z tego, jak nie można wywieźć z niej zboża? Podobno Afryka, która zaopatrywała się w Ukrainie, już przez to głoduje – reagował w rozmowie jeden z polskich producentów.
Przez globalnym dramatem ratować nas próbował ONZ oraz Turcja. Podjęto szereg rozmów z Moskwą, by przepuścić żywność przez Morze Czarne. Recep Tayyip Erdoğanzaproponował wyznaczenie ścisłych tras oraz weryfikację, czy nie dochodzi do transportu broni dla ukraińskiej armii.
Pomimo tego sam dyktator zadeklarował, że udało się osiągnąć progres w negocjacjach. Potwierdzał to także jego osobisty doradca do spraw zagranicznychJurij Uszakow. – Jesteśmy gotowi kontynuować prace w tym obszarze – zapewniał.
Jest przełom ws. kryzysu. Siergiej Szojgu podpisze porozumienie w Turcji
Warto podkreślić, że Siergiej Szojgu jest ministrem obrony i jednym z najbliższych współpracowników Władimira Putina. Na miejscu będzie także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz sam Erdoğan. Od początku wojny w Ukrainie nie doszło jeszcze do spotkania na szczycie w takim gronie.
Z ustaleń Reutersa wynika, że w tym tygodniu konieczne będzie wypracowanie szczegółów wokół porozumienia, które dotyczą m.in. metod kontroli, czy nie dochodzi do transportu broni oraz zasad zawieszenia broni.