nt_logo

Nastroje społeczne Polaków ostro w dół. Kluczowy wskaźnik najniższy od 2004 roku

Diana Wawrzusiszyn

25 lipca 2022, 20:34 · 3 minuty czytania
Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, co się dzieje w ich kraju. Galopująca inflacja, topniejące oszczędności, problemy z kredytami. To wszystko sprawia, że nasi rodacy z niepokojem patrzą w przyszłość. Według badania Kantar Public wskaźnika prognozy sytuacji materialnej nie był tak niski od 2004 roku.


Nastroje społeczne Polaków ostro w dół. Kluczowy wskaźnik najniższy od 2004 roku

Diana Wawrzusiszyn
25 lipca 2022, 20:34 • 1 minuta czytania
Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni tym, co się dzieje w ich kraju. Galopująca inflacja, topniejące oszczędności, problemy z kredytami. To wszystko sprawia, że nasi rodacy z niepokojem patrzą w przyszłość. Według badania Kantar Public wskaźnika prognozy sytuacji materialnej nie był tak niski od 2004 roku.
Raport Kantar Public: Nastroje społeczne Polaków najgorsze od lat. Fot. Wojciech Strozyk / REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Ciągły wzrost poziomu inflacji i cen na sklepowych półkach coraz bardziej wpływa na pogłębianie się negatywnych nastrojów Polaków i sprawia, że z niepokojem patrzą w przyszłość
  • Według sondaży Kantar Public ocena biegu spraw w kraju nie była na tak niskim poziomie od grudnia 2013 roku
  • W przypadku wskaźnika prognozy sytuacji materialnej w lipcu odnotowano najniższy jego poziom od 2004 roku

Negatywne nastroje Polaków

Życie w Polsce jest coraz trudniejsze. Inflacja jest najwyższa od ponad 25 lat, co widzimy każdego dnia na paragonach w sklepie. W ciągu kilku miesięcy Narodowy Bank Polski podniósł dziesięć razy z rzędu stopy procentowe, co przekłada się na wyższe raty kredytu.

To z kolei, wpływa na fakt, że kolejni kredytobiorcy kilka razy zastanowią się nad wzięciem takiego zobowiązania finansowego. Często bez takiego zastrzyku gotówki mogą zapomnieć na przykład o własnym mieszkaniu. Do tego dochodzą wysokie ceny paliwa i węgla. To wszystko sprawia, że Polacy z niepokojem patrzą w przyszłość.

Potwierdza to najnowsze badanie Kantar Public "Nastroje społeczne Polaków Lipiec 2022", według którego Polacy zdecydowanie częściej twierdzą, że sprawy w naszym kraju idą w złym, niż w dobrym kierunku. Aż 71 proc. badanych pesymistycznie oceniło kierunek zmian w Polsce.

Pozytywnie w przyszłość patrzy tylko 16 proc. badanych. W porównaniu do wyników z czerwca o 6 punktów procentowych wzrósł odsetek Polaków negatywnie oceniających bieg spraw w kraju. Ocena nie była na tak niskim poziomie od grudnia 2013 roku.

Krytyczna ocena polskiej gospodarki

Oprócz wysokiej inflacji w ostatnim czasie Polacy niepokoją się wzrostem cen i niedoborem cukru na rynku. Do tego dochodzi obawa o grożący niedobór węgla w sezonie jesienno-zimowym. Te problemy, które dotyczą każdego Polaka, wpływają na jakość życia codziennego w Polsce i znalazły odzwierciedlenie w znacznym pogorszeniu nastrojów społecznych.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku oceny stanu polskiej gospodarki. 75 proc. badanych odpowiedziało, że pesymistycznie ocenia jej stan. Mniej niż jedna piąta Polaków (19 proc.) uważa, że gospodarka naszego kraju rozwija się w dobrym kierunku.

Krytyczna ocena stanu polskiej gospodarki gwałtownie wzrosła w marcu 2020, gdy wprowadzono stan epidemii i od tej pory utrzymuje się na wysokim poziomie.

Prognoza zmian materialnych warunków życia

Ankietowani zostali zapytani również, czy uważają, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności w naszym kraju ulegną poprawie. Niestety i w tym przypadku Polacy nie widzą przyszłości w kolorowych barwach.

56 proc. Polaków nie wierzy w poprawę warunków życia i wskazuje, że będzie jeszcze gorzej. 26 proc. ankietowanych jest zdania, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju nie zmienią się znacznie. Z kolei, 12 proc. badanych sądzi, że dojdzie do proprawy, z czego według 11 proc. uważa, że będzie to "pewna poprawa", a tylko według 1 proc. - nastąpi wyraźna poprawa.

Specjalista ds. badań społecznych Anna Trząsalska w komentarzu do badania zwraca uwagę, że w przypadku wskaźnika prognozy sytuacji materialnej w lipcu 2022 roku odnotowano najniższy jego poziom od 2004 roku.