Szefowie dyplomacji USA Antony Blinken i Rosji Siergiej Ławrow rozmawiali pierwszy raz od napaści Rosji na Ukrainę. Według CNN, ze strony rosyjskiej padło żądanie uwolnienia m.in. Wadima Krasikowa - sprawcę zamachu na czeczeńskiego dowódcę w Berlinie. Blinken miał z kolei nalegać na uwolnienie amerykańskich obywateli.
Podczas piątkowej rozmowy telefonicznej między Antonym Blinkenem a padły postulaty dotyczące wymiany więźniów.
Poruszono również temat zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Rozmowa Blinken-Ławrow. Czego dotyczyła?
Do rozmowy telefonicznej między sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem a ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem doszło w piątek wieczorem. To pierwsze takie połączenie odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę. Obaj dyplomaci nalegali na uwolnienie więzionych obywateli.
Jak przyznał cytowany przez CNN Blinken "naciskał Kreml, aby zaakceptował istotną propozycję, którą wysunęliśmy w sprawie uwolnienia Paula Whelana i Brittney Griner", czyli eks-żołnierza i koszykarki zatrzymanej za rzekome posiadanie olejku z konopi. Całą rozmowę określił "szczerą i bezpośrednią".
Telewizja ujawniła też, że strona rosyjska w ramach wymiany zażądała wolności dla Wadima Krasikowa, sprawcy zamachu na czeczeńskiego dowódcę w Berlinie.
Przypomnijmy, że Krasikow jest byłym oficerem rosyjskich służb specjalnych. Mężczyzna został skazany w Niemczech na dożywocie za zabicie dowódcy polowego Zelimchana Changoszwilego. Sędziowie uznali szczególną powagę winy, która praktycznie wyklucza możliwość wcześniejszego zwolnienia z więzienia.
Podczas rozmowy nie zabrakło również tematu samej wojny w Ukrainie. Szef dyplomacji USA podkreślił, że świat nie uzna aneksji Krymu, tak samo jak żadnego innego obszaru terytorium Ukrainy. Ponadto oczekuje się, że Rosja wypełni swoje zobowiązania w związku z porozumieniem zawartym w Turcji,odblokowującym eksport zboża z Ukrainy drogą morską.
Dodajmy, że w wyniku wojny w Ukrainie doszło do zablokowania portów ukraińskich. Nie tylko zboże, ale i inne produkty rolne docierały do Afryki i na Bliski Wschód właśnie przez porty z Morza Azowskiego i Morza Czarnego.
Porozumienie w tej sprawie zostało już podpisane przez ukraińskiego ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa, tureckiego ministra obrony Hulusi Akara i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Taki sam dokument trafił w ręce Rosjan i także został podpisany.
- Nałożymy też dodatkowe znaczące koszty na Rosję, jeśli posunie się naprzód ze swoimi planami - zaznaczył. Blinken zaznaczył też, że nie widzi po stronie Rosji "żadnej chęci znaczącego zaangażowania się (w rozmowy - przyp. red.) w celu zakończeniu rosyjskiej agresji".
Z kolei Ławrow miał powiedzieć Blinkenowi, że Rosja osiągnie wszystkie cele swojej "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie. Dodał, że "zachodnie dostawy broni tylko przeciągną konflikt". Agencja RIA Nowosti skomentowała, że Ławrow zaproponował powrót do "cichej dyplomacji" w kwestii wymiany więźniów, "bez spekulacji i wrzutek".