nt_logo

Ile potrwa wojna w Ukrainie? Szef NATO przedstawił prognozę

Agnieszka Miastowska

19 czerwca 2022, 17:39 · 2 minuty czytania
Szef NATO w wywiadzie dla niemieckiego "Bild am Sonntag" ocenił, ile czasu może potrwać wojna w Ukrainie. – Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie – powiedział Jens Stoltenberg.


Ile potrwa wojna w Ukrainie? Szef NATO przedstawił prognozę

Agnieszka Miastowska
19 czerwca 2022, 17:39 • 1 minuta czytania
Szef NATO w wywiadzie dla niemieckiego "Bild am Sonntag" ocenił, ile czasu może potrwać wojna w Ukrainie. – Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie – powiedział Jens Stoltenberg.
Szef NATO o sytuacji w Ukrainie. "Wojna może potrwać nawet kilka lat". Fot. East News/AP/Associated Press
  • Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie może trwać latami
  • Podkreślił, że nawet jeśli koszty pomocy Ukrainie są wysokie, to nie jest to powodem, by przestać pomagać
  • Stoltenberg dodał, że straszenie przez Rosjan bronią jądrową jest nierozsądne i nieodpowiedzialne

Wojna w Ukrainie potrwa latami?

W wywiadzie dla niemieckiego dziennika Stoltenberg ocenił, że Ukraińcy dzielnie bronią się w Donbasie, chociaż wojska rosyjskie są coraz bardziej brutalne. — Z bardziej nowoczesną bronią wzrasta prawdopodobieństwo, że Ukraińcy będą w stanie znów wyprzeć wojska Putina z Donbasu — stwierdził. Szef NATO oszacował ile może potrwać konflikt zbrojny na Ukrainie.

— Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko te związane ze wsparciem militarnym, ale również te wynikające z rosnących cen energii i żywności. Ale: nie możemy tego porównywać z życiem wielu osób, ceną którą Ukraińcy muszą płacić każdego dnia — zaznaczył szef NATO.

Podkreślił, że "jeśli Putin nauczy się z tej wojny, że może postępować tak, jak po wojnie z Gruzją w 2008 r. i po zajęciu Krymu w 2014 r. zapłacimy znacznie wyższą cenę". Sekretarz NATO odniósł się także do straszenia przez Rosję bronią jądrową.

Stoltenberg zaznaczył, że NATO będzie nadal wspierać Ukrainę, ale nie wyśle do tego kraju swoich żołnierzy. Podkreślił, że Sojusz wzmocnił swoją obronę i obecność w regionie, co ma być "jasnym sygnałem dla Moskwy, by nie było nieporozumień dotyczących naszej gotowości".

Podkreślił również, że chociaż "nie obserwujemy" wyższego poziomu gotowości rosyjskich sił nuklearnych, straszenie bronią jądrową przez Rosję jest "niebezpieczne i nieodpowiedzialne".

Ile potrwa wojna w Ukrainie?

To nie pierwsza prognoza dotycząca tego, ile potrwa wojna. W maju o prognozę dotyczącą możliwego terminu końca wojny zapytano doradcę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Ołeksij Arestowycz ocenił wtedy, że konflikt szybko się nie zakończy. Zdaniem polityka wojna w Ukrainie może potrwać wiele miesięcy. Według Arestowycza działania wojenne nie ustaną nawet po zakończeniu obecnej ofensywy w Donbasie.

Generał Mark Milley, szef sztabu United States Army i przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów także miał podobne zdanie na temat perspektywy czasowej. Ocenił, że wojna w Ukrainie może potrwać całymi latami, a możliwa jest nawet dekada działań zbrojnych.

Zdaniem czołowego amerykańskiego wojskowego potencjał militarny Rosji wciąż, wbrew oczekiwaniom wielu, jest bardzo wysoki. Dodał także, że jedyną rzeczą, która mogła powstrzymać Putina przed wojną, byłoby zaangażowanie zbrojne amerykańskich wojsk.

Czytaj także: https://natemat.pl/407458,wladze-usa-twierdza-ze-wojna-w-ukrainie-moze-trwac-do-konca-2022-roku