nt_logo

Ochłodziło się tylko na chwilę. Wiadomo, kiedy upały wrócą do Polski

W Polsce pojawiło się nieco chłodniejsze powietrze, które podaruje nam chwilę wytchnienia od upałów. Taka sytuacja nie potrwa jednak długo. Tomasz Wasilewski prognozuje, że powrót gorąca jest tylko kwestią czasu.


Ochłodziło się tylko na chwilę. Wiadomo, kiedy upały wrócą do Polski

Michał Koprowski
07 sierpnia 2022, 22:23 • 1 minuta czytania
W Polsce pojawiło się nieco chłodniejsze powietrze, które podaruje nam chwilę wytchnienia od upałów. Taka sytuacja nie potrwa jednak długo. Tomasz Wasilewski prognozuje, że powrót gorąca jest tylko kwestią czasu.
Ochłodziło się tylko na chwilę. Wiadomo, kiedy upały wrócą do Polski Fot. Screenshot / windy.com
  • Zmiana pogody odczuwalna jest właściwie w całej Polsce. W niedzielę rano na Mazurach odnotowano 4 st. C
  • Kolejne dni również nie będą upalne, ponieważ docierają do nas masy atlantyckiego powietrza
  • To nie oznacza jednak, że upały odpuściły na dobre. Synoptyk Tomasz Wasilewski wskazuje, że już niedługo znów doświadczymy 34-stopniowych temperatur

Długoterminowa prognoza pogody

Wyraźny spadek temperatury odczuliśmy w całej Polsce. W niedzielę rano w Szczytnie termometry pokazały zaledwie 4 st. C. W najbliższym czasie noce i poranki będą chłodniejsze, a za dnia nie będziemy mieli do czynienia z upałami.

Zobacz też: Nie tylko ile pić w upały, ale też co i jak często? Tych kilku zasad powinieneś przestrzegać

Ochłodzenie spowodowane jest wyżem, który znajduje się na zachodzie Europy i kieruje w naszą stronę masy powietrza znad Atlantyku. Natomiast, gdy my czujemy spadek temperatury, do Hiszpanii, Portugalii i Francji dociera afrykański żar. W tych krajach słupki rtęci mogą wskazywać ponad 40 st. C.

W Polsce od upałów odpoczniemy do połowy tygodnia. W tym czasie najwyższa temperatura, jakiej uświadczymy, wyniesie 28 st. C na południu i zachodzie kraju oraz 23 st. C nad morzem i we wschodniej części Polski.

Przeczytaj także: W domu i za oknem piekarnik, a ty śpij. Jak zasnąć i wyspać się w trakcie upałów?

Upały powrócą dopiero w weekend i potrwają jeszcze chwilę po jego zakończeniu. Przez tych kilka dni słupki rtęci mogą wskazywać nawet 34 st. C. Od 18 sierpnia upały nieco odpuszczą, ale w niektórych miejscach nadal może bywać gorąco. Na południu kraju temperatury będą sporadycznie wzrastać do 31 st. C.

Cały sierpień będzie bardzo ciepły

Wygląda na to, że cały sierpień będzie cieplejszy niż przeciętnie. – To będzie kolejny cieplejszy niż dotychczas to bywało miesiąc. Czerwiec był ekstremalnie ciepły, lipiec szczególnie w południowo-zachodniej i zachodniej części kraju był bardzo ciepły, a teraz czeka cieplejszy sierpień –  powiedział meteorolog Grzegorz Walijewski z IMGW dla PAP.

Może Cię zainteresować: Trening w upale to duże zagrożenie dla zdrowia. Lekarz przestrzega i radzi, na kiedy go przełożyć

Synoptyk wskazywał, iż "może się okazać, że zostaną pobite maksymalne rekordy temperatur dla sierpnia". – Ale uwaga, w sierpniu będziemy mieli również opady i to raczej burzowe, czyli krótkotrwałe i bardziej intensywne – ostrzegał ekspert z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.