nt_logo

O. Rydzyk już przeczytał podręcznik do HiT. "Jest świetny. Denerwuje niepolskich Polaków"

Diana Wawrzusiszyn

08 sierpnia 2022, 13:45 · 3 minuty czytania
O. Tadeusz Rydzyk podczas pikniku Radia Maryja w Toruniu pochwalił się, że miał okazję już przeczytać nowy podręcznik do Historii i Teraźniejszości. Duchowny uważa, że podręcznik "jest świetny", a dowodem na to są reakcje "niepolskich Polaków".


O. Rydzyk już przeczytał podręcznik do HiT. "Jest świetny. Denerwuje niepolskich Polaków"

Diana Wawrzusiszyn
08 sierpnia 2022, 13:45 • 1 minuta czytania
O. Tadeusz Rydzyk podczas pikniku Radia Maryja w Toruniu pochwalił się, że miał okazję już przeczytać nowy podręcznik do Historii i Teraźniejszości. Duchowny uważa, że podręcznik "jest świetny", a dowodem na to są reakcje "niepolskich Polaków".
Ojciec Tadeusz Rydzyk. Fot. Tomek Michalak/REPORTER
  • W sobotę odbył się 14. piknik Radia Maryja pod hasłem "Dziękczynienie Rodzinie"
  • O. Tadeusz Rydzyk w swoim kazaniu mówił o konieczności wychowywania dzieci w duchu modlitwy i pracy
  • Przyznał też, że miał już w rękach nowy podręcznik do Historii i Teraźniejszości i bardzo mu się podoba

Podręcznik do HiT

Od września do szkół ponadpodstawowych ma wejść nowy przedmiot - historia i teraźniejszość (HiT). Po tej decyzji ministerstwo musiało w ekspresowym tempie zaangażować osobę, która podjęłaby się napisania podręcznika do nowego przedmiotu, który ma być połączeniem WOS-u i najnowszej historii Polski.

Tego zadania podjął się prof. Wojciech Roszkowski, historyk i były europoseł PiS. Podręcznik ukazał się nakładem specjalizującego się w tematyce religijnej i historycznej wydawnictwa Biały Kruk i od początku wzbudzał liczne kontrowersje.

Zamieszczone w nim treści i sposób budowania narracji przez prof. Roszkowskiego zadziwił wielu nauczycieli i ekspertów. Na ponad 500 stronach autor prezentuje wizję świata, w której jedyną słuszną ideologią jest konserwatyzm, krytykuje lewicę i Unię Europejską. A gender, mniejszości, feminizm i ateizm to według niego zjawiska godne potępienia.

O. Rydzyk zachwycony podręcznikiem

W trakcie 14. pikniku Radia Maryja pod hasłem "Dziękczynienie w Rodzinie" o. Rydzyk pochwalił się, że miał już okazję przeczytać podręcznik do nowego przedmiotu. Redemptorysta stwierdził, że podręcznik "jest świetny" i "każdy powinien go mieć". Duchownemu najbardziej podoba się to, że publikacji sprzeciwiają się "niepolscy Polacy", co ma być najlepszą recenzją działa prof. Roszkowskiego.

Swoje słowa kierował bezpośrednio do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, który był obecny na nabożeństwie.

– Dostałem już, panie ministrze, jeden egzemplarz do HiT-u, Historia i Teraźniejszość. Jest świetny. Mówię to tutaj, bo zaopatrzcie się, nie tylko dla dzieci, właściwie to wszyscy powinniśmy to mieć - powiedział Tadeusz Rydzyk, cytowany przez "Gazetę Wyborczą". - Najnowsza historia Polski pięknie pokazana. To, że jest dobra, to widać, jak niepolscy Polacy się denerwują. To widzimy w tych mediach niektórych - dodał.

Wątpliwości budzi też fakt, że właśnie ojciec Rydzyk dostał podręcznik, jako duchowny i dyrektor Radia Maryja. Jeszcze jakiś czas temu nauczyciele, którzy będą uczyć tego przedmiotu, do dyspozycji mieli tylko jeden, krótki rozdział. Podręcznik nie jest jeszcze dostępny w księgarniach, przybliżona data wydania to 18 sierpnia.

Oceny ekspertów ws. podręcznika do HiT

Ojciec Rydzyk nie jest odosobniony w swojej ocenie podręcznika. Dzieło prof. Roszkowskiego zostało także pozytywnie ocenione przez eksperta mgr. Klemensa Stróżyńskiego. Rzecz w tym, że został on poproszony o opinię po tym, jak do ministerstwa trafiła pierwsza, negatywna ekspertyza. Pierwszy ekspert dr Grzegorz Ptaszek zarzucił autorowi błędy językowe i merytoryczne oraz niepoprawny styl.

Zaznaczył, że szkolny podręcznik "powinien cechować się pluralizmem idei i poglądów, a nie prezentować jednostronną wizję kultury i świata, w tym wypadku w wydaniu katolicko-konserwatywnym". W jego opinii podręcznik prof. Roszkowskiego nie spełnia tego wymogu.