nt_logo

Rydzyk promuje podręcznik do HiT-u Czarnka. Można go kupić na stronie Radia Maryja

Agata Sucharska

13 sierpnia 2022, 11:03 · 2 minuty czytania
Ojciec Tadeusz Rydzyk aktywnie rozpoczął promocje podręcznika do HiT-u prof. Roszkowskiego. Duchowny uważa, że z publikacją powinni zapoznać się wszyscy, nie tylko uczniowie. Dlatego też książkę do przedmiotu ministra Czarnka można kupić w internetowej księgarni związanej z redemptorystami.


Rydzyk promuje podręcznik do HiT-u Czarnka. Można go kupić na stronie Radia Maryja

Agata Sucharska
13 sierpnia 2022, 11:03 • 1 minuta czytania
Ojciec Tadeusz Rydzyk aktywnie rozpoczął promocje podręcznika do HiT-u prof. Roszkowskiego. Duchowny uważa, że z publikacją powinni zapoznać się wszyscy, nie tylko uczniowie. Dlatego też książkę do przedmiotu ministra Czarnka można kupić w internetowej księgarni związanej z redemptorystami.
Rydzyk promuje podręcznik HiT. Link do zakupu na stronie Radia Maryja. Fot. Tomek Michalak/REPORTER x Krzysztof Radzki/East News
  • Na stronie rozgłośni Radia Maryja pojawiła się specjalna rekomendacja podręcznika do HiT-u autorstwa prof. Roszkowskiego
  • Opis odsyła do księgarni internetowej współprowadzonej przez zakonników, gdzie można już ją zakupić

Podręcznik do HiT-u Czarnka na stronie Radia Maryja

Podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego znalazł się na stronie Radia Maryja w kategorii "Warto przeczytać". Jednak na tym nie koniec wysiłków o. Tadeusza Rydzyka w celu promocji tej pozycji. W opisie publikacji zamieszczony jest link, który przenosi nas do sklepu internetowego powiązanego z redemptorystami - Splendor24. W księgarni kontrowersyjny podręcznik do HiT-u można kupić za 49 zł. Jest to dość wygórowana cena w porównaniu do ofert innych wydawnictw. Na przykład na stronie Polskiego Wydawnictwa Naukowego można go obecnie zakupić w cenie 46,75 zł, a na stronie Bonito.pl w cenie 43,90 zł. Splendor24.pl mocno promuje podręcznik prof. Roszkowskiego. Reklama widoczna jest od razu po wejściu do witryny na górze strony. Przypomnijmy, że w trakcie 14. pikniku Radia Maryja pod hasłem "Dziękczynienie w Rodzinie" o. Rydzyk pochwalił się, że miał już okazję przeczytać podręcznik do nowego przedmiotu Przemysława Czarnka. Redemptorysta stwierdził, że podręcznik "jest świetny" i "każdy powinien go mieć". Duchownemu najbardziej podoba się to, że publikacji sprzeciwiają się "niepolscy Polacy", co ma być najlepszą recenzją książki prof. Roszkowskiego.

Warto dodać, że duchowny otrzymał publikację przed tym, zanim trafiła ona do powszechnego obiegu, za co podziękował ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi. – Dostałem już, panie ministrze, jeden egzemplarz do HiT-u, Historia i Teraźniejszość. Jest świetny. Mówię to tutaj, bo zaopatrzcie się, nie tylko dla dzieci, właściwie to wszyscy powinniśmy to mieć - powiedział duchowny cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Kontrowersje wokół podręcznika HiT

Od września do szkół ponadpodstawowych ma wejść nowy przedmiot - historia i teraźniejszość (HiT). Po tej decyzji ministerstwo musiało w ekspresowym tempie zaangażować osobę, która podjęłaby się napisania podręcznika do nowego przedmiotu, który ma być połączeniem WOS-u i najnowszej historii Polski.

Tego zadania podjął się prof. Wojciech Roszkowski, historyk i były europoseł PiS. Podręcznik ukazał się nakładem specjalizującego się w tematyce religijnej i historycznej wydawnictwa Biały Kruk i od początku wzbudzał liczne kontrowersje.

Zamieszczone w nim treści i sposób budowania narracji przez prof. Roszkowskiego zadziwił wielu nauczycieli i ekspertów. Na ponad 500 stronach autor prezentuje wizję świata, w której jedyną słuszną ideologią jest katolicki konserwatyzm, krytykuje lewicę i Unię Europejską. A gender, mniejszości, feminizm i ateizm to według niego zjawiska godne potępienia.

Dodajmy, że jak na razie jest to jedyny podręcznik dopuszczony przez resort Czarnka do użytku w szkołach, chociaż powstały już alternatywne propozycje.

Czytaj także: https://natemat.pl/422470,podrecznik-do-hit-agnieszka-jankowiak-maik-to-nawet-nie-jest-podrecznik