nt_logo

Polskie myśliwce poderwane do dyżuru bojowego nad innym państwem. "Kryzys bezpieczeństwa"

Michał Koprowski

01 września 2022, 08:17 · 2 minuty czytania
Od 1 września polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy nad Słowacją. "Celem misji jest wzmocnienie naszego sojusznika w kryzysie bezpieczeństwa" – poinformował szef BBN Paweł Soloch.


Polskie myśliwce poderwane do dyżuru bojowego nad innym państwem. "Kryzys bezpieczeństwa"

Michał Koprowski
01 września 2022, 08:17 • 1 minuta czytania
Od 1 września polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy nad Słowacją. "Celem misji jest wzmocnienie naszego sojusznika w kryzysie bezpieczeństwa" – poinformował szef BBN Paweł Soloch.
"Kryzys bezpieczeństwa". Dyżur bojowy polskich myśliwców nad Słowacją Fot. Wojciech Stróżyk / East News
  • Zgodnie z postanowieniem prezydenta od czwartku polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy w przestrzeni powietrznej Słowacji
  • Powodem takiej decyzji jest "kryzys bezpieczeństwa spowodowany agresją Rosji na Ukrainę"
  • Misja wojskowa ma trwać do 31 grudnia przyszłego roku

Polskie myśliwce w przestrzeni powietrznej Słowacji

Informacje o poderwaniu polskich myśliwców do dyżuru bojowego nad Słowacją przekazał 1 września Paweł Soloch. Decyzja podyktowana jest postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy.

Zobacz też: Rosja zagęszcza atmosferę. Hipersoniczna broń w Kaliningradzie, a Miedwiediew grozi Polsce

"Zgodnie z dzisiejszym postanowieniem Prezydenta Andrzeja Dudy, od 1 września polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy w przestrzeni powietrznej Słowacji" – przekazał Soloch za pośrednictwem Twittera.

Jak dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, "celem misji jest wzmocnienie naszego sojusznika w kryzysie bezpieczeństwa spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę".

Postanowienie Andrzeja Dudy w "Monitorze Polskim"

Postanowienie prezydenta RP o "użyciu załóg statków powietrznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej" zostało opublikowane w urzędowym dzienniku "Monitor Polski".

Przeczytaj także: Andrzej Duda wygwizdany w Gorzowie Wielkopolskim. Zwrócił się do protestujących

W okresie od dnia 1 września 2022 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej w ramach Systemu Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATINAMDS) z lotnisk bazowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zostaną użyte załogi statków powietrznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „załogami statków powietrznych”, o liczebności do 10 żołnierzy, wyposażone w parę samolotów F-16 lub MiG-29.Postanowienie prezydenta RP

Polska i Czechy przejmują ochronę przestrzeni powietrznej Słowacji

1 września b.r. słowackie myśliwce MiG-29 zostają uziemione, aby ochronę nad słowackim niebem przejęły Polska i Czechy. 27 sierpnia deklarację w tej sprawie podpisali ministrowie obrony Mariusz Błaszczak, Jana Czernochova oraz Jaroslav Nad'.

Może Cię zainteresować: Bunt wojska ws. pikników patriotycznych. Błaszczak musiał interweniować

– Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy wspólną deklarację o współpracy, jeśli chodzi o ochronę przestrzeni powietrznej nad Słowacją. Myślę, że to jest bardzo ważny argument mówiący o tym, że współpracujemy ze sobą bardzo ściśle – powiedział wicepremier Błaszczak podczas wspólnej konferencji prasowej.

– Jesteśmy sąsiadami, jesteśmy przyjaciółmi, podzielamy zagrożenia, jakie mają miejsce w naszej części Europy i staramy się na nie odpowiedzieć, wzmacniając nasze siły zbrojne, by odstraszyć ewentualnego agresora – podkreślił szef resortu obrony.