Kim jest posłanka Magdalena Sroka? Policjantka, która została rzeczniczką Porozumienia
Wioleta Wasylów
19 września 2022, 14:23·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 września 2022, 14:23
Od policjantki do posłanki oraz rzeczniczki i wiceprezeski Porozumienia – taką drogę przeszła Magdalena Sroka, która do Sejmu dostała się po raz pierwszy w 2019 r. jeszcze z list klubu Prawa i Sprawiedliwości. Teraz jej partia nie należy już jednak do koalicji rządzącej. Jak przebiegała do tej pory kariera polityczna Sroki?
Magdalena Sroka 15 lipca skończyła 43 lata. Pochodzi z Gdańska. Tam też się wychowywała i zdobyła wykształcenie: w 2003 roku została absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, a w 2006: Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku zarządzania zasobami ludzkimi.
Potem kształciła się – dość wszechstronnie – dalej i ukończyła studia oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie oraz studia menedżerskie w Wyższej Szkole Handlu w Poznaniu. Wyrobiła uprawnienia policyjnego negocjatora, a także ratownika WOPR, sternika motorowego i instruktora pływania oraz narciarstwa. Jeśli chodzi o życie prywatne, wraz ze swoim mężem, Mateuszem, wychowuje syna, Jakuba.
Kariera zawodowa i działalność w polityce Magdaleny Sroki
Podczas kariery zawodowej w policji Magdalenie Sroce udało się uzyskać stopień nadkomisarki. Specjalizowała się nie tylko w negocjacjach policyjnych, ale też w kwestiach bezpieczeństwa. Jako ekspertka w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku dbała m.in. o zabezpieczanie imprez masowych oraz wizyt najważniejszych osób w państwie.
Sroka na poważnie zajęła się polityką w 2018 r. Związała się z partią Porozumienie Jarosława Gowina. W wyborach samorządowych w 2018 r. z list komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości udało jej się dostać do Sejmiku Województwa Pomorskiego z 9689 głosów. Poza byciem radną pełniła rolę zastępczyni przewodniczącego komisji samorządu terytorialnego i bezpieczeństwa publicznego.
W tamtym czasie też zakończyła służbę w policji i jako doradczyni ds. bezpieczeństwa rozpoczęła własną działalność gospodarczą. Jak podaje na swojej stronie internetowej, od wielu lat działa także społecznie i bierze udział w programach edukacyjno-szkoleniowych dla dzieci, młodzieży, kobiet i seniorów.
Sroka: od posłanki Porozumienia do rzeczniczki i wiceprezeski partii
Już w październiku następnego, 2019, roku, z powodzeniem wystartowała z list tego samego klubu w wyborach parlamentarnych. Dzięki zdobyciu 9349 głosów w okręgu nr 26, czyli słupsko-gdyńskim, została posłanką na Sejm podczas jego IX kadencji.
Na początku 2020 roku została rzeczniczką prasową Porozumienia. Kiedy rok później, w 2021, wyniknął spór dotyczący kierownictwa partii, Sroka poparła dotychczasowego prezesa Jarosława Gowina. Kilka miesięcy później, w czerwcu, wybrano ją na wiceprezeskę, zaś w sierpniu wraz z partyjnymi kolegami założyła nowe koło parlamentarne po tym, jak Porozumienie odeszło z koła PiS i z koalicji rządzącej.
Jak podano na stronie MamPrawoWiedzieć.pl, posłanka była obecna na 98,9 proc. głosowań (6307 z 6463) w Sejmie i w 97,5 proc. przypadków głosowała tak jak reszta Porozumienia. Nie zabiera jednak często głosu na sali sejmowej. Miała 23 wystąpienia i 5 zapytań, którym nadano bieg.
Lepiej wyglądało to pod względem interpelacji, których złożyła 210. Te ostatnie dotyczyły m.in. wynagrodzeń pracowników i pracowniczek policji, budowy linii kolejowych, stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli i właścicielek nieruchomości niezamieszkałych i letniskowych czy budowy obwodnicy Kartuz.
Sroka należy do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Wcześniej była też w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a także Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Poglądy Magdaleny Sroki a wyjście Porozumienia z koalicji rządzącej
Jeszcze w kwietniu 2021 r. Sroka zapewniała w rozmowie z TVN24, że choć jest "bardzo wiele kwestii, które Porozumienie musi sobie wyjaśnić z PiS-em" (wymieniała tu m.in. różnice w podejściu do radzenia sobie z pandemią COVID-19), to "dosyć daleko do tego, żeby rozbić Zjednoczoną Prawicę" i jej partia "nie rozważa takiej opcji".
Jednak już w sierpniu sytuacja się zmieniła. Porozumienie oświadczyło, że odejdzie ze Zjednoczonej Prawicy, jeśli rząd nie uwzględni ich poprawek w Polskim Ładzie i lex TVN.
Sroka mówiła wcześniej naTemat, że "w Polsce konieczny jest pluralizm mediów i ich obiektywność", dlatego "trzeba umożliwić posiadanie udziałów w polskich mediach nie tylko podmiotom z Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (...), ale także przedsiębiorstwom z państw OECD", tak by nie "uderzać w sojusz Polski z USA".
Zaznaczała, że w kwestii Polskiego Ładu Porozumienie zgadzało się z wieloma kwestiami, ale nie godziło się np. na "brak możliwości odpisania 9-proc. składki zdrowotnej od podatku dochodowego", bo to "negatywnie odbije się na sytuacji małych i średnich przedsiębiorców", którzy są "kołem zamachowym polskiej gospodarki".
Jednak kilka dni później rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o dymisji Gowina ze stanowiska wicepremiera. Wtedy Porozumienie postanowiło wystąpić z koalicji rządzącej i opuścić KP PiS. Kilka miesięcy później rzeczniczka oznajmiła, że "w ocenie jej partii metody, które były stosowane przez PiS, są elementem brutalnej, brudnej polityki".
Wiceprzewodnicząca Porozumienia była również przeciwniczką całkowitego zakazu aborcji. Po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w październiku 2020 r. stwierdziła, że powinien wciąż obowiązywać tzw. kompromis aborcyjny. – Nie można odebrać kobietom prawa do decydowania w momentach, w których okazuje się, że dziecko jest obciążone wadami letalnymi (...). Nie można zmuszać kobiet do takiego heroizmu – tłumaczyła w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".
Dodała wówczas, że według niej niektóre hasła podczas protestów przeciwko wyrokowi TK były zbyt wulgarne, co nie pomagało w walce o powrót do starego prawa aborcyjnego.
Biuro poselskie
Biura poselskie Magdaleny Sroki mieszczą się w kilku miejscowościach:
Pruszczu Gdańskim – przy ul. Chopina 2, lok. 21;
Kwidzynie – przy ul. Braterstwa Narodów 46;
Żukowie – przy ul. Gdańskiej 38;
Warszawie – przy ul. Wilczej 23, lok. 29.
Skontaktować można się z posłanką pod nr tel. 530 208 483 lub pod adresem: biuro.magdalenasroka@gmail.com/magdalena.sroka@sejm.pl.