Na początku września opinią publiczną zawładnęła informacja o odwołaniu Jacka Kurskiego z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Jego następcą został Mateusz Matyszkowicz, były dyrektor TVP Kultura oraz TVP1. W pierwszych wywiadach nowy prezes oddawał hołd swojemu poprzednikowi. Mimo to zapowiedział również szereg zmian, które zamierza wprowadzić.
– To ogromna zasługa Jacka Kurskiego, że Telewizja Polska jest silnym graczem na rynku. Czas podnieść na wyższy poziom nasze produkcje serialowe i filmowe – przyznał Matyszkowicz w wywiadzie dla "Wiadomości". Pomimo tego nowy prezes już pierwszego dnia swojego urzędowania złożył propozycję powrotu do TVP byłej dyrektorce programowej stacji, Joannie Kurskiej.
Druga żona byłego prezesa stacji otrzymała propozycję zostania szefową popularnej śniadaniówki telewizyjnej Dwójki. Tuż chwilę później Mateusz Matyszkowicz rozpoczął "czystki" i zaczął odwoływać ludzi. Na pierwszy ogień poszedł m.in. jeden z najbardziej zaufanych ludzi Kurskiego, Paweł Gajewski – dyrektor TVP3.
Jedną z decyzji nowego prezes Telewizji Polskiej była zmiana reprtuaru koncertu z okazji otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej, który miał zostać odwołany. Ostatecznie impreza odbyła się, ale miała zupełnie inny charakter, niż zapowiadał Jacek Kurski.
Disco Polo na antenie "Pytania na Śniadanie"
W sobotnim wydaniu programu "Pytanie na Śniadanie" gośćmi prowadzących byli przedstawiciele disco polo. W popularnej śniadaniówce Dwójki odbył się quiz wiedzy na temat tego gatunku muzycznego, w którym udział wzięli: Radek Liszewski z grupy Weekend, Emilia Sanecka z "Daj to głośniej" oraz Jerzy Szuj z formacji Jorrgus.
O pojawieniu się takiego tematu w programie, zadecydowała szefowa "Pytanie na śniadanie". "Joanna Kurska nie chce selekcjonować widzów. Chce, żeby w jej programie też byli discopolowcy" – powiedziała Plejadzie osoba związana z produkcją śniadaniówki. Właśnie tak, decyzję uargumentowała swojemu zespołowi Kurska.
W trakcie zabawy, w której udział wzięli również prowadzący program Małgorzata Tomaszewska i Tomasz Wolny, oraz dziennikarz muzyczny Marek Sierocki padały pytania m.in. o nazwisko osoby, która w 1993 roku wymyśliła nazwę "disco polo".
Pytano również, w którym roku TVP po raz pierwszy wyemitowało koncert "roztańczony narodowy", kim z zawodu jest Marlena Pańkowska znana pod pseudonimem Shazza, czy też z kim w duecie zaśpiewał Zenon Martyniuk w trakcie "Sylwestra Marzeń" w 2016 roku.
Mamy oświadczenie Telewizji Polskiej w sprawie oferty programowej
Tuż po naszym tekście, otrzymaliśmy oświadczenie od Telewizji Polskiej, w którym informują o podjętych decyzjach uwzględniających również różne gatunki muzyczne.
Zespół Rzecznika TVP
Oficjalne Oświadczenie
Telewizja Polska zaznaczyła, że spekulacje na temat wykluczenia disco polo z oferty TVP są bezpodstawne. Repertuar koncertu z okazji otwarcia przekopu Mierzei Wiślanej musiał zostać zróżnicowany ze względu na charakter wydarzenia i wynikało to z potrzeby zrównoważenia oferty telewizji publicznej, a nie z manifestu programowego.
Zespół Rzecznika TVP
Oficjalne Oświadczenie
Zespół Rzecznika TVP zaznaczył też, że insynuacje związane z rzekomym sporem Telewizji Polskiej na tle disco polo są bezpodstawne i wynikają z chęci szukania sensacji.
Zobacz także