nt_logo

Jest reakcja Ukrainy na przemówienie Putina. Zełenski składa wniosek do NATO

Diana Wawrzusiszyn

30 września 2022, 16:39 · 2 minuty czytania
Prezydent Wołodymyr Zełenski szybko odpowiedział na orędzie Władimira Putina. W opublikowanym nagraniu przekazał, że Ukraina w trybie przyspieszonym ubiega się o członkostwo w NATO.


Jest reakcja Ukrainy na przemówienie Putina. Zełenski składa wniosek do NATO

Diana Wawrzusiszyn
30 września 2022, 16:39 • 1 minuta czytania
Prezydent Wołodymyr Zełenski szybko odpowiedział na orędzie Władimira Putina. W opublikowanym nagraniu przekazał, że Ukraina w trybie przyspieszonym ubiega się o członkostwo w NATO.
Wołodymyr Zełenski. Fot. Facebook/ zelenskiy.official
  • Władimir Putin ogłosił dziś aneksję części ukraińskich terytoriów - regionów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego
  • Ten nielegalny akt zagarnięcia terytorium obcego kraju spotkał się z krytyką społeczności międzynarodowej
  • Na decyzję Putina, natychmiast zareagował Wołodymyr Zełenski, ogłaszając, że Ukraina składa oficjalnie wniosek o przystąpienie do NATO w trybie przyśpieszonym

Ukraina chce do NATO

Na przemówienie Władimira Putina i nielegalną aneksję wschodniej części Ukrainy zareagował już prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. W opublikowanym nagraniu stwierdził, że jego kraj jest de facto częścią sojuszu NATO, a "dzisiaj Ukraina ubiega się o to, by stało się to de iure".

"De facto już dotarliśmy do NATO. De facto udowodniliśmy już zgodność ze standardami Sojuszu. Są prawdziwe dla Ukrainy — prawdziwe na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszej interakcji. Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i chronimy siebie nawzajem. Oto czym jest Sojusz (...) Robimy nasz decydujący krok, podpisując wniosek Ukrainy o przyspieszone przystąpienie do NATO – napisał Zełenski na Facebooku w opisie do nagrania.

Tryb przyśpieszony

Włączenie kolejnego państwa do Sojuszy Północnoatlantyckiego to długi i skomplikowany proces, dlatego Ukraina chce dołączyć do NATO w trybie przyśpieszonym. W związku z tym prezydent zaznaczył, że Ukraina ubiega się o procedurę, która będzie odpowiadała "znaczeniu Ukrainy dla ochrony całej naszej społeczności w trybie przyspieszonym" – podkreślił.

Swoim przemówieniem prezydent Zełenski praktycznie zerwał negocjacje z Federacją Rosyjską, twierdząc, że Ukraina jest gotowa do rozmów, ale tylko pod rządami nowego prezydenta.

– Ukraina była i jest liderem w wysiłkach negocjacyjnych. To nasz kraj zaproponował Rosji zgodę na współistnienie na równych, uczciwych, godnych i uczciwych warunkach. Oczywiście jest to niemożliwe z tym rosyjskim prezydentem. On nie wie, czym jest godność i uczciwość. Dlatego jesteśmy gotowi na dialog z Rosją, ale z innym prezydentem – powiedział Zełenski, czym odpowiedział na zaproszenie Putina do negocjacji.

Przemówienie Putina

30 września, w piątek o 14 czasu polskiego Władimir Putin wygłosił przemówienie, w którym zaznaczył, że mieszkańcy tzw. republik ludowych dokonali jednoznacznego wyboru. Następnie ogłosił włączenie tych terytoriów do Federacji Rosyjskiej. Stwierdził też, że południowo-wschodnia Ukraina jest tak naprawdę częścią Rosji, ponieważ rządzili nią poprzednicy państwa rosyjskiego i była częścią rosyjskiego imperium, a także dlatego, że ZSRR walczył o uwolnienie jej od nazistów w II wojnie światowej.

Wcześniej na okupowanych terenach Federacja Rosyjska przeprowadziła pseudoreferenda. Według których "większość mieszkańców chce być częścią Rosji".