Nagranie uczennic w Iranie obiegło sieć. Dziewczynki postanowiły zbuntować się przeciwko irańskiemu dyktatorowi i, łamiąc obowiązujące prawo, zdjęły hidżaby. Co więcej, wykrzykiwały antyrządowe hasła i wprost życzyły śmierci przywódcy państwa. Na nagraniu uchwycono moment, gdy otoczyły urzędnika, który znajdował się w szkole. Mężczyzna był przerażony.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nagranie irańskich uczennic stało się hitem sieci i ostatecznym symbolem buntu kobiet przeciwko irańskiemu reżimowi
Dziewczynki otoczyły urzędnika państwowego i obrzuciły go butelkami
To kolejny akt buntu kobiet od czasu zamordowania przez policję do spraw moralności 22-latki
Irańskie uczennice zrzuciły hidżaby
Śmierć 22-letniej Mahsy Amini spowodowała w Iranie masowe protesty. Kobietazapadła w śpiączkę po tym, jak policja moralności zatrzymała ją za rzekome złamanie zasad noszenia hidżabu. Po trzech dniach zmarła.
Wydarzenie to wstrząsnęło irańskimi kobietami, które rozpoczęły protesty i zaczęły wykorzystywać kolejne formy buntu — głównie ścinanie włosów i zdejmowanie nakazanych przez religię i prawo chust. W akcie solidarności z zamordowaną kobietą i w geście wściekłości na agresywną władzę hidżaby zrzuciły nawet dziewczynki.
Do sytuacji doszło w Karadżu, mieście w północnym Iranie. Uczennice wznieciły w szkole bunt. Była to bezpośrednia reakcja na przemowę irańskiego przywódcy, który poparł tamtejsze siły bezpieczeństwa w brutalnym tłumieniu protestów po śmierci Mahsy Amini.
Ali Chamenei oświadczył w poniedziałek, że trwające w kraju od połowy września demonstracje i zamieszki zostały "zaplanowane" i nie są dziełem "zwykłych Irańczyków". Nie tylko nie potępił działania służb, ale uznał, że to one są represjonowane.
Według dyktatora służby "doświadczają obecnie niesprawiedliwości". Tym samym zasugerował, że obywatelki nie mogłyby zbuntować się przeciwko władzy.
Na nagraniu ze szkoły widać natomiast, jak grupa nastolatek zdejmuje z głowy hidżaby i wykrzykuje antyrządowe hasła. W tle jednej z relacji słychać: "jeśli się nie zjednoczymy, będą nas zabijać jedną po drugiej!".
Na innym filmie uwieczniono moment, w którym uczennice otoczyły obecnego w szkole urzędnika, próbując go stamtąd wyrzucić. - Wstydź się - krzyczały w stronę mężczyzny. Podczas akcji nastolatki miały odsłonięte włosy, pozbywając się na znak protestu chust obowiązujących w irańskim prawie.
Protesty w Iranie
Śmierć 22-latki wywołała w Iranie protesty, których władza nie mogła się spodziewać. Dziewczyna została aresztowana za nieodpowiedni ubiór, dlatego kobiety wykorzystują chusty do zbuntowania się przeciwko władzy. Masowo obcinają włosy na publicznych protestach i palą hidżaby. W czasie demonstracji wiele kobiet zostało zranionych, a także zabitych.
Zanana irańska dziennikarka Masih Alinejad opublikowała na Twitterze nagranie z jednego z protestów. "Kobiety z Iranu zdjęły hidżaby w proteście po zamordowaniu przez policję 22-letniej Mahsy Amini, krzycząc: "Śmierć dyktatorowi!" Zdejmowanie hijabu jest w Iranie przestępstwem. Wzywamy kobiety i mężczyzn na całym świecie do okazania solidarności" – napisała.
Według danych opublikowanych w niedzielę przez organizację pozarządową Iran Human Rights (IHR) w wyniku protestów trwających w Iranie od połowy września z rąk funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zginęły co najmniej 133 osoby.