Gdyby Polacy poszli do urn w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów oddaliby na PiS – dowiadujemy się z nowego sondażu, którego wyniki przekazała nam firma badawcza Research Partner. Konkurencję z ekipą Jarosława Kaczyńskiego jest w stanie nawiązać jedynie KO, resztę partii od tych dwóch ugrupowań oddziela prawdziwa przepaść.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Firma badawcza Research Partner przekazała naTemat.pl wyniki swojego najnowszego sondażu preferencji politycznych
Liderem niezmiennie pozostaje PiS, blisko rządzących jest KO. Reszta partii notuje dość słabe poparcie
Wręcz zawstydzającą pozycję zajęły ugrupowania Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina
Nowy sondaż Research Partner: PiS i KO, a potem długo, długo nic
Gdyby wybory parlamentarne w Polsce miały odbyć się w najbliższą niedzielę, najwięcej głosów zdobyłobyPrawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla aktualnej partii rządzącej zadeklarowało 31,4 proc. uczestników nowego sondażu Research Partner.
Na ostatnim stopniu sondażowego podium znalazła się Polska 2050, ale z poparciem na poziomie... zaledwie 8,2 proc. Ponad 5-proc. progiem wyborczym w badaniu Research Partner zmieściły się jeszcze tylko dwa ugrupowania. 6,6 proc. głosów trafiło na konto Konfederacji, a 5,4 proc. uzyskała Nowa Lewica.
Z prowizorycznego przeliczenia takich wyników procentowych na mandaty wynika, że PiS zajęłoby jedynie ok. 218 miejsc w Sejmie i nie byłoby zdolne do utrzymania samodzielnej większości. Przedłużenie rządów Jarosława Kaczyńskiego wymagałoby zawarcia koalicji z Konfederacją, która ma szansę na ok. 28 miejsc. Prawdopodobnie 154 mandaty przypadłyby KO, 41 PL2050, a 18 NL.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż 11,2 proc. respondentów na pytanie o preferencje partyjne odpowiedziało "trudno powiedzieć".
Opisywane badanie firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna w dniach 30 września - 3 października 2022 roku na ogólnopolskiej próbie 1082 pełnoletnich osób, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.