W całej Polsce ludzie pomstują na ceny i braki węgla. Tymczasem z "Wiadomości" TVP możemy dowiedzieć się o zaradnym prezydencie Otwocka, który dał ludziom węgiel. W przeciwieństwie do złych samorządowców, którzy robią politykę na krzywdzie zwykłych ludzi. Posłanka opozycji pokazała, jak naprawdę wygląda sytuacja.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Według relacji Hanny Gill-Piątek z Polski 2050 w TVP zrobiono szopkę propagandową. Pokazano, jak ładowarka przerzuca węgiel z ciężarówki na wagę i z powrotem. Całość nagrywała TVP. Polityczka zwróciła uwagę, że musiała rozjaśnić zdjęcie, aby było widać operatora z prawej strony. Na miejscu były trzy kamery i "spora ekipa". "Istny Bareja" – podsumowała.
O zdarzeniu mówiono też w TVN24. Konrad Piasecki zaznaczył, że węgiel w Otwocku kosztował 2900 zł, dla 64 osób. – Jedna ciężarówka z węglem i jedna koparka, która ten węgiel rozładowuje i załadowuje z powrotem. Dlaczego tak się dzieje? Okazało się, że są tam kamery TVP, że to jest po prostu inscenizacja – tłumaczyła posłanka.
Co natomiast zobaczyliśmy w "Wiadomościach" TVP? Napiętnowano samorządy, które - według narracji telewizji publicznej - próbują wykorzystać sytuację politycznie i nie zamierzają pomagać mieszkańcom cierpiącym z powodu niedoborów i wysokich cen węgla.
Dodajmy, że w "Wiadomościach" wystąpili dyżurni komentatorzy, zawsze gotowi, by poprzeć rząd PiS i przyłożyć opozycji: Michał Karnowski z "Sieci" i Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej".
Jako przeciwwagę dla prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego pokazano prezydenta Otwocka, związanego z PiS Jarosława Margielskiego, który według przekazu TVP "zorganizował węgiel nie tylko dla mieszkańców Otwocka, ale także dla tych z ościennych, mniejszych miejscowości".
Zaznaczono, że węgiel został dostarczony z Gdańska, który leży 365 kilometrów od Otwocka, natomiast Sopot, którym zarządza Karnowski, z Gdańskiem graniczy.
Pokazano jeszcze na dowód pełny skład węgla. W Otwocku według TVP miało być na składzie 200 ton czarnego kruszcu. Nie mogło oczywiście zabraknąć bohaterki materiału, mieszkanki Otwocka, która "zamówiła i ma". – Bardzo się cieszę, że się postarali. Słyszę, że samorządy się wymigują. To bardzo źle. Bo ludziom to naprawdę pomoże – tłumaczyła Danuta Szczęsna z Otwocka.
Jakby tego było mało, wystąpił jeszcze Marek Król, który napiętnował negatywnych bohaterów materiału "Wiadomości". – Ja chciałbym przypomnieć samorządowcom, którzy demonstrują opozycyjny stosunek do rządu, że żyją z pieniędzy podatników – "tłumaczył".
Pokazano przypadek prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka, który kupił dom za półtora miliona złotych od biznesmena, którego miasto miało dotować w ostatnich latach na kwotę 15 milionów złotych. Sutryk także protestował przeciwko rządowi PiS w związku z sytuacją na rynku węgla – wskazano.
Podobne materiały pokazano w innych programach w TVP Info. Jako bohater wystąpił tam również prezydent Otwocka, podpisany jako dr inż. Jarosław Margielski.
Propagandowy program o węglu pokazano też między innymi w "Panoramie". "Rząd zamraża ceny energii dla samorządów. W tym tygodniu przedstawione zostaną szczegóły taryfy. Na razie trwa spór o dystrybucję węgla. Samorządy związane z opozycją uważają, że to nie należy do ich obowiązków" – wskazano.