Stanowisko papieża Franciszka oraz Watykanu wobec wojny w Ukrainie zdaniem wielu jest niewystarczające. W środę jeden z ważnych dygnitarzy Watykanu ogłosił jednak, co mogłoby zatrzymać wojnę w tym kraju.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Watykan uważa, że wojnę w Ukrainie można by zakończyć, jeśli prezydenci USA i Rosji prowadziliby dialog
Sekretarz stanu Watykanu, czyli kardynał Pietro Parolin jest zdania, że z inicjatywą powinni wyjść Amerykanie
W listopadzie na szczycie G20 może faktycznie dość do spotkania wspomnianych polityków
Watykan ma pomysł na koniec wojny w Ukrainie
Sekretarz stanu Watykanu, czyli kardynał Pietro Parolin powiedział w środę mediom, że koniec wojny w Ukrainie mógłby być rezultatem dialogu Joe Bidena i Władimira Putina. – Musi on zacząć się jak najszybciej. Amerykańska administracja musi zrobić wszystko, co możliwe – przekonywał Parolin.
– To się dopiero okaże – odpowiedział krótko dziennikarzom przywódca USA zapytany, czy wykorzysta spotkanie G20 na Bali w Indonezji jako okazję do bezpośredniej rozmowy z Władimirem Putinem.
Także Biały Dom przekazał wcześniej, że takie spotkanie nie jest wykluczone. Należy jednak dodać, że plany podróży obu polityków pozostają niepotwierdzone, a Biały Dom informował także, że jeśli Putin weźmie udział w szczycie G20, to powinien w nim uczestniczyć także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, nawet jeśli Ukraina nie jest członkiem grupy.
Przypomnijmy, że w minioną niedzielę także sam papież Franciszek apelował do Putina o to, żeby zakończył działania wojenne, tj. zatrzymał "spiralę przemocy i śmierci". — Co się jeszcze musi wydarzyć, ile krwi musi się jeszcze przelać, abyśmy zrozumieli, że wojna nie jest nigdy rozwiązaniem, ale zniszczeniem? — mówił przed modlitwą Anioł Pański.
Ocenił też, że ostatnie wydarzenia na Ukrainie to działania "sprzeczne z zasadami prawa międzynarodowego". Jego zdaniem "poważna sytuacja wywołana w ostatnich dniach" skutkuje zwiększeniem "ryzyka nuklearnej eskalacji". Apelował również do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o to, by był "otwartym na propozycje pokojowe".
Jak pisaliśmy, papież Franciszek wcześniej "zapominał" także wspomnieć, kto rozpoczął nielegalną inwazję na Ukrainę. Nawoływał też o powołanie "globalnego ruchu pokojowego". – Apeluję do szefów państw i organizacji międzynarodowych, by zareagowali na tendencję do uwypuklania konfliktów i konfrontacji – powiedział któregoś razu.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.