– Na przełomie 2021/2022 będziemy znać już rozwiązanie tej sprawy – deklarował ponad dwa lata temu rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka pytany o sprawę Iwony Wieczorek. Pod koniec ubiegłego roku z policji płynęły nieoficjalne informacje, że rozwiązanie tej zagadki to kwestia wręcz dni. Niestety, to się nie potwierdziło. Teraz jednak nowe informacje w sprawie Iwony Wieczorek płyną nie z policji, a ze strony jednego z kolegów 19-latki. Milczenie przerwał Paweł, mężczyzna, który jako jeden z ostatnich widział Iwonę żywą. Przyznał on, że obawia się aresztowania.
Reklama.
Reklama.
Jak dowiedział się Onet, policja przeszukała dom Pawła – kolegi Iwony Wieczorek, który uczestniczył w jej ostatniej imprezie w klubie w Sopocie
34-latek zapewnia, że jest "jedną z osób, którym najbardziej zależy na tym, żeby to się wyjaśniło"
Paweł przyznaje, że obawia się aresztowania. Mogą szukać kozła ofiarnego. Niewinni też siedzą – mówi
"Przeszukania i rewizje w sprawie Iwony Wieczorek"
To jedna z najbardziej tajemniczych spraw. Od ponad 12 lat cała Polska zadaje sobie pytanie, co się stało z Iwoną Wieczorek. W nocy z 16 na 17 lipca 2010 roku 19-latka bawiła się w klubie w Sopocie, potem nad ranem wzdłuż plaży wracała do mieszkania w Gdańsku. Zniknęła w tajemniczych okolicznościach, do dziś zagadka nie została rozwikłana.
Nowe informacje w tej sprawie przynosi Onet w artykule "Przeszukania i rewizje w sprawie Iwony Wieczorek. Przesadzili?". Jak dowiedział się Mikołaj Podolski, po ponad 12 latach od dnia, w którym zaginęła 19-latka z Gdańska, policja przeszukała dom Pawła – jednego z mężczyzn, który tragicznej nocy był z nią w klubie. Wówczas miał on 22 lata.
Oficjalnie Paweł i jego partnerka nie usłyszeli, dlaczego policja przeszukała ich dom. Funkcjonariusze jednak kilkukrotnie sugerowali mu, że Iwona nie żyje, a oni szukają jej ciała. Przeszukanie trwało kilka godzin – Paweł w tym czasie musiał zostać w samochodzie, z rękoma na kierownicy, pilnowany przez policjanta. W domu zaś została jego partnerka, wypytywana przez funkcjonariuszy.
"Funkcjonariusze zabrali im telefony komórkowe, tablety, pendrivy, karty pamięci, karty SIM, kamery GoPro, komputery, rejestrator nagrań z kamer, dokumenty i stare zdjęcia. Jak opowiada para, sprzątanie po śledczych zajęło trzy dni. Oboje musieli uporządkować m.in. obszukiwaną jedną po drugiej skarpetki dziecka, które wylądowały na środku pokoju, a także zamrażalnik, który również został przeszukany". (fragment tekstu Onetu)
Onet podkreśla, że Paweł od momentu zaginięcia Iwony Wieczorek pomagał w jej poszukiwaniach, wielokrotnie był przesłuchiwany przez policję, ostatni raz w 2018 r. Mężczyzna przyznaje, że policja chciała wejść do jego domu już w lutym, ale wówczas nie wpuścił funkcjonariuszy.
Policja u 34-letniego Pawła – kolegi Iwony Wieczorek
– Najpierw zjawili się u nas w lutym tego roku. Było po godz. 21, dziecko już spało. Byli w cywilu, przyjechali z Warszawy. Chcieli wejść do środka, ale w drzwiach powiedziałem im, że nie mogę ich wpuścić. Wtedy jeden z nich, taki z brodą, powiedział mi, że jak mi przyj***e, to wpadnę do środka – opowiada Paweł.
Gdy już do wizyty doszło - pod koniec września - Paweł i jego partnerka Joanna usłyszeli od policjantów, że "mają dosyć zajmowania się tą sprawą i że już nie chce im się tu przyjeżdżać".
Kolega Iwony Wieczorek zapewnia, że jest "jedną z osób, którym najbardziej zależy na tym, żeby to się wyjaśniło". Nie kryje jednak obaw, że wkrótce stanie się w tej sprawie podejrzanym. – Nie wiem, czy niedługo po mnie nie przyjadą i mnie nie aresztują. Mogą szukać kozła ofiarnego. Niewinni też siedzą – mówi Paweł.
Adwokat mężczyzny Krzysztof Woliński złożył zażalenie na postępowanie policji. Jego zdaniem podczas przeszukania mogło dojść do naruszenia praw człowieka - nienaruszalności miru domowego, prawa do prywatności oraz prawa własności. Według prawnika "nie było podstaw, żeby nie zaufać mu (jego klientowi – przyp. red.), aby wydał na żądanie zarekwirowane przedmioty".
W 2019 r. akta sprawy Iwony Wieczorek trafiły do Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, czyli prokuratorskiego Archiwum X.
Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną, polityczną i kryminalną. Autor podcastów z serii "Morderstwo (nie)doskonałe". Wydawca strony głównej naTemat.pl.
Do mnie powiedzieli wprost, że mogę dostać 25 lat, ale jeśli się przyznam, to będzie tylko 15 lat. Mówił to ten z tą brodą. (...) Mam teraz 34 lata, niejedno już przez tę sprawę przeszedłem, ale ta sytuacja mnie przerasta. Moja matka jest przez to wszystko na lekach uspokajających. Teraz jestem przez nich bezrobotny, nie mogę prowadzić firmy, nawet wejść na skrzynkę mailową, bo hasła miałem na zabranym sprzęcie. Nie mam swoich wzorów umów, które wypracowywałem latami. Wszystko dlatego, że poszedłem na imprezę 12 lat temu.