Wyglądało to na fejk – ale nie, to prawda. Na Twitterze parę dni temu zaczęło krążyć zdjęcie zarządzenia wydanego przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zarządzenie mówi o utworzeniu "Zespołu Duszpasterskiego" w państwowej instytucji. Dokument datowany jest na 13 października 2022 r. Jednak udało się ustalić, że tak naprawdę ów zespół istnieje o wiele dłużej – właściwie od czasu, gdy PiS przejęło w Polsce władzę.
Reklama.
Reklama.
"Zespół Duszpasterski" w Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Na Twitterze pokazano zarządzenie szefa instytucji o powołaniu takiego zespołu
Białostocka "Gazeta Wyborcza" ustaliła jednak, że taki zespół istnieje w Lasach Państwowych już od 2016 r.
Zespół prowadzi "działania przyczyniające się do kształtowania właściwych postaw etyczno - moralnych związanych z celami działalności i misją Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe"
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego zamieściła na Twitterze zdjęcie, które wywołało niedowierzanie. Na fotografii widzimy zarządzenie nr 88 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o utworzeniu "Zespołu Duszpasterskiego".
Dokument określa m.in., że duszpasterski zespół ma za zadanie doradzać dyrektorowi "w sprawach kształtowania postaw etyczno-moralnych wśród pracowników Lasów Państwowych oraz integracji pracowników Lasów Państwowych". Członków tej ekipy powołuje osobiście dyrektor, a kandydatów do zespołu "mogą wskazywać kościoły i inne związki wyznaniowe o uregulowanym statusie prawnym".
Sprawie postanowił się przyjrzeć Maciej Chołodowski z białostockiej "Gazety Wyborczej". Chciał się dowiedzieć, jakie konkretnie są zadania "Zespołu Duszpasterskiego" w Lasach Państwowych. Przy okazji zaś okazało się, że taki zespół istnieje w tej instytucji od dawna, właściwie odkąd Prawo i Sprawiedliwość sprawuje władzę. Teraz jednak w formie zarządzenia postanowiono to uregulować.
"Zarządzenie, mimo formalnych sformułowań we wstępie dokumentu, nie tworzy Zespołu Duszpasterskiego, tylko reguluje jego funkcjonowanie. Zespół istnieje bowiem od 2016 r." – przekazał w oświadczeniu Rafał Zubkowicz, kierownik zespołu rzecznika prasowego wydziału komunikacji społecznej DGLP.
Przedstawiciel instytucji jednocześnie w odpowiedzi podkreślił, że "Lasy Państwowe nie zatrudniają kapelanów, nigdy nie było takiego stanowiska". Formalnie może i tak, ale... M.in. ksiądz Tomasz Duszkiewicz zatrudniony został w Lasach Państwowych wprawdzie nie jako kapelan, ale jako doradca. O sprawie pisaliśmy już w 2017 r.
Ks. Duszkiewicz z parafii w Węgrowie dostał pracę w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Do pracy w Białymstoku przyjeżdżać jednak nie musiał. Swoje obowiązki wykonywał tylko na odległość.
Jakie to obowiązki? Duchowny został doradcą ds. edukacji społecznej. Na pytanie o kompetencje księdza, by być takim doradcą, rzecznik białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych wyjaśnił to następująco: "Ksiądz Duszkiewicz jest obywatelem polskim, ma przygotowanie pedagogiczne i doświadczenie w pracy z młodzieżą".
Po publikacji tego artykułu Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe zwróciły się o opublikowanie sprostowania. Przytaczamy je w całości:
"SPROSTOWANIE
W materiale prasowym opublikowanym w serwisie natemat.pl w dniu 22 października 2022 r. autorstwa Tomasza Ławnickiego pt. 'Zespół Duszpasterski w państwowej instytucji. Powstał już w 2016 r., ale dotąd było to tajemnicą', nie jest prawdą, że utworzenie i funkcjonowanie Zespołu Duszpasterskiego było tajemnicą. Zespół Duszpasterski powołany został zarządzeniem z dnia 28 stycznia 2016 r., którego treść jest powszechnie dostępna, a sama działalność Zespołu była już w ubiegłych latach przedmiotem zainteresowania prasy.
Dziennikarz zajmujący się tematyką społeczną, polityczną i kryminalną. Autor podcastów z serii "Morderstwo (nie)doskonałe". Wydawca strony głównej naTemat.pl.
Zarządzenie doprecyzowuje tylko zasady działania zespołu, m.in. reguluje sposób delegowania do zespołu duszpasterzy poszczególnych kościołów i związków wyznaniowych. Cel funkcjonowania takiego zespołu został określony w zarządzeniu. Zespół został powołany również w tym celu, by zachować łączność pomiędzy duszpasterzami środowiskowymi, którzy swoje zadania pełnią w różnych regionach kraju.