Dobre wieści dla kibiców ws. mundialu. Katar złagodzi niektóre prawa obyczajowe
Alicja Skiba
27 października 2022, 15:49·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 października 2022, 15:49
Mundial w Katarze rozpocznie się za nieco ponad trzy tygodnie, więc władze kraju mają ręce pełne roboty. Z tej okazji podjęły ważną decyzję – jak przekazał portal weszlo.pl, zostanie złagodzony szereg restrykcyjnych praw obyczajowych, w tym tych dotyczących osób LGBT oraz spożywania alkoholu.
Reklama.
Reklama.
Katar jest krajem, w którym obowiązuje restrykcyjne prawo islamskie i w jego ramach nie można np. publicznie okazywać sobie uczuć
Władze Kataru mają zamiar teraz złagodzić zasady, m.in. dotyczące rozpowszechniania tęczowych flag
Będzie można pić alkohol w miejscach publicznych
Jeszcze nie wiadomo, czy odstępstwa zostaną ogłoszone oficjalnie
Położony w obrębie Zatoki Arabskiej Katar jest państwem o bardzo restrykcyjnych prawach obyczajowych, co mogłoby być problematyczne dla kibiców, którzy naruszyliby któreś z nich. Turystów ostrzegano przy wjeździe m.in. przed publicznym okazywaniem uczuć, manifestowaniem poglądów politycznych, społecznych i religijnych czy nawet spożywaniem alkoholu.
Jednak według informacje, które podaje serwis weszlo.pl, władze bliskowschodniego kraju postanowiły złagodzić swoje stanowisko i nie będą wyciągały konsekwencji za min.:
rozpowszechnianie/wywieszanie tęczowych flag, symbolizujących solidarność ze społecznością LGBT,
publiczne okazywanie uczuć, niezależnie od tego, czy mowa o parach hetero- czy homoseksualnych,
picie alkoholu w miejscu publicznym, nawet nadmierne (dopóki dana osoba nie popełni przestępstwa),
walkę o przestrzeganie praw człowieka i nagłaśnianie tematów z nimi związanych.
Wyjątki mają obowiązywać na czas mistrzostw świata, jednak nie jest pewne, czy Katar ogłosi je publicznie. Wszystko dlatego, że kiedy mundial by się skończył musieliby wydać kolejny komunikat o powrocie do starych restrykcyjnych zasad, co z kolei byłoby bardzo szkodliwe dla ich PR-u.
Partnerki angielskich piłkarzy z listą zakazów podczas MŚ. Surowe zwyczaje w Katarze
Pisaliśmy w naTemat, że udając się na mistrzostwa świata w piłce nożnej w Katarze trzeba będzie dostosować się do szeregu surowych zasad. Wytyczne odnośnie pożądanego przez Katarczyków zachowania otrzymały nawet żony i partnerki angielskich piłkarzy.
Jak podawał "The Sun" – The FA (The Football Association, czyli angielska federacja piłkarska) miała poinstruować je na poufnym spotkaniu, jak mają się zachowywać, a czego nie będą mogły robić, podczas mundialu.
Przestrzegano je przed panującymi w tym muzułmańskim kraju restrykcyjnymi zasadami, prawem i zwyczajami opartymi na wahhabizmie (ultrakonserwatywnej interpretacji islamu).
Złamanie przepisów może skutkować poważnymi konsekwencjami społecznymi, prawnymi (do roku więzienia) oraz finansowymi. FA wskazała, że grzywny są w tym kraju "na porządku dziennym" i mogą wynosić nawet do 6 tys. funtów (ok. 33 tys. zł).
Różnice kulturowe między Katarem i Europą: skromny ubiór to podstawa
Jak więc wygląda lista zakazów i nakazów w przypadku pobytu w Katarze? "The Sun" jako jedną z głównych różnic kulturowych między tym państwem na Bliskim Wschodzie, a Europą wskazał kwestie ubioru. W Katarze warto nosić przewiewne, ale nie prześwitujące długie ciuchy oraz mieć w zanadrzu chustę.
W miejscach publicznych zarówno mężczyźni, jak i – szczególnie – kobiety zdecydowanie powinni stawiać na skromne, stonowane ubrania. O skąpych bluzkach odsłaniających brzuch i ramiona czy spodenkach lub sukienkach odkrywających kolana i uda powinno się zapomnieć m.in. na meczach. Przy czym poza meczetami płeć piękna nie musi zasłaniać włosów.
Zwyczaje w Katarze: wstrzemięźliwość w okazywaniu czułości w miejscach publicznych
Trzeba też pilnować się w kontaktach damsko-męskich – i nie tylko. Osoby wylewne nie będą miały łatwo ze względu na to, że w Katarze bardzo niemile widziane jest publiczne flirtowanie, okazywanie uczuć i namiętności. Chodzi tutaj nie tylko o pocałunki poza naszymi czterema ścianami, ale też o przytulanie się.
Teoretycznie według tamtejszego szariatu nawet w pokojach hotelowych czy swoich domach ludzie nie mogą uprawiać seksu pozamałżeńskiego czy wspólnie nocować, jeśli nie są małżeństwem. I choć mało prawdopodobne, by wszyscy byli pytani o świadectwo ślubu, to musimy mieć to na uwadze.
Co z alkoholem w Katarze podczas MŚ 2022?
Zakazane jest wwożenie alkoholu do kraju, a także spożywanie go w miejscach publicznych (grożą za to grzywny, więzienie oraz deportacja). Trudno tam również dostać alkohol, ponieważ – z pewnymi małymi odstępstwami – oficjalnie zabroniona jest jego sprzedaż. Nie znajdziemy go w zwykłych restauracjach i sklepach.
A co z przedstawicielami LGBTQ+?
Jakiś czas temu głośno było o pewnej krążącej w internecie grafice, która miała ukazywać listę zakazów i nakazów dla kibiców, którzy przylecą do Kataru na MŚ. "Witamy w Katarze! Okaż swój szacunek do religii i kultury Katarczyków poprzez unikanie tych zachowań" – brzmiał wstęp.
Wskazano w tej grafice, że wstępu na turniej nie będą miały osoby ze społeczności LBGTQ+. W istocie szariat nie uznaje innych związków niż heteroseksualne, a homoseksualizm jest tam karalny. Jednak potem organizatorzy mundialu zdementowali pogłoski o tym, że jest to ich oficjalna broszura.