Wydarzenie nazywa się I Ogólnopolski Kongres Patriotyczny, odbyło się w Elblągu i trwało przez cały weekend. "Inicjatywa ma na celu spotkanie szeroko rozumianych środowisk patriotycznych z kraju i z zagranicy" – informowali organizatorzy. O co chodzi? Bo patrząc na samą listę partnerów i patronatów honorowych, ranga wydarzenia wygląda dość poważnie. Na otwarciu był wiceminister edukacji. Odczytano też list prezydenta Andrzeja Dudy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych odbył się w Elblągu
"Inicjatywa ma na celu spotkanie szeroko rozumianych środowisk patriotycznych z kraju i z zagranicy" – reklamowali wydarzenie organizatorzy
Podczas otwarcia odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy
Lista instytucji związanych z tym wydarzeniem jest bardzo długa. Zaczynając od Polskiej Fundacji Narodowej oraz Fundacji PKO BP, które były partnerami strategicznymi, a kończąc na kilkanastu patronatach honorowych i pięciu medialnych.
I tak I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych patronatem honorowym objął wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak, ale także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wiceministrowie resortów: Aktywów Państwowych oraz Edukacji i Nauki. Na liście jest też m.in. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Muzeum Żołnierzy Wyklętychi Więźniów Politycznych PRL, wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Elbląga i kilka fundacji.
A z mediów, oprócz lokalnych redakcji, patronat objęły TVP Historia, TV Republika i Gazeta Polska.
"Celem międzypokoleniowego spotkania jest dyskusja o tym jak w XXI wieku rozmawiać o współczesnym patriotyzmie i walce o niepodległość" – reklamowała wydarzenie olsztyńska TVP. Zgodnie z duchem polityki PiS, kształtowania młodego Polaka itp.
Tak zapowiadano kongres patriotyczny
"Podczas trwania kongresu "zaprezentowana zostanie działalność związków, organizacji pozarządowych, a także instytucji zajmujących się krzewieniem wiedzy i patriotyzmu, tematami tradycji, kultury oraz martyrologii narodu polskiego, doświadczeń związanych z etosem walki o wolność i niepodległość" – szumnie zapowiedzieli organizatorzy.
Głównym organizatorem było Stowarzyszenie im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, dowódcy 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej.
Ale, jak z kolei zapowiadała Polska Fundacja Narodowa, wydarzenie było jednym z wielu projektów, które PFN realizuje z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
I Ogólnopolski Kongres Środowisk Patriotycznych trwał przez cały weekend w Elblągu. Jednak jak na takie zapowiedzi i taką patronacką oprawę, dość niewielkim echem odbił się w ogólnopolskich mediach.
O tym, jak wyglądał i co się na nim działo, co nieco można się dowiedzieć głównie z lokalnych mediów.
Wiadomo, że były wykłady, spotkania z weteranami, filmy dokumentalne. A podczas otwarcia odczytano list prezydenta. Jak informuje portal info.elblag.pl, Andrzej Duda przekazał też na ręce organizatorów "symboliczny dar – flagę Polski".
Edukacja i patriotyzm
Jeden z punktów programu brzmiał szczególnie ciekawie: "Ku Chwale Ojczyzny!" – realizacja podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi i Wojskiem Polskim na przykładzie Oddziałów Przygotowania Wojskowego Zespołu Szkół Budowlanych w Braniewie".
Na otwarciu imprezy wystąpił też wiceminister edukacji Włodzimierz Bernacki. – Chcemy, aby nas Polaków łączył nie tylko język, ale łączyło coś więcej, to, co nazywamy patriotyzmem – mówił.
Niech i dziś widok flagi państwowej umacnia patriotyzm, solidarność i wzajemny szacunek, łączące nas Polaków. Niech staje się natchnieniem do budowania silnej, bezpiecznej, nowoczesnej i gotowej na wyzwania przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej. Niech będzie inspiracją dla państwa w podejmowaniu działalności patriotycznej i społecznej oraz źródłem satysfakcji czerpanej z pracy na rzecz wolności narodu i suwerenności państwa polskiego
Andrzej Duda
fragment listu
Kongres jest również istotny z punktu widzenia projektu ustawy, która obecnie znajduje się w Sejmie, gdzie jest mowa o współpracy szkoły polskiej z NGO-sami, organizacjami pozarządowymi. Wydaje się, że tego rodzaju organizacje pozarządowe, które wpisują się w program, to, co jest realizowane podczas kongresu w Elblągu, nie będą miały z całą pewnością kłopotu, aby dotrzeć nie tylko do szkoły, uczniów, ale również przekonać rodziców, że nasza przyszłość, to jest przyszłość patriotów polskich.