Samoloty NATO miały na radarze rakietę, która spadła na terytorium Polski.
Samoloty NATO miały na radarze rakietę, która spadła na terytorium Polski. Fot. Radosław Jóźwiak/AFP/East News
Reklama.

Publikując doniesienia o samolocie zwiadowczym, który pojawił się nad polską przestrzenią powietrzną, dziennikarze amerykańskiej telewizji CNN powołują się na urzędnika z Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Wojskowy przedstawiciel NATO miał powiedzieć mediom, że dane z radaru monitorującego sytuację w Ukrainie, zostały przekazane NATO i Polsce. CNN nie informuje, kiedy miało się to wydarzyć.

Samoloty NATO od początku wojny w Ukrainie regularnie pojawiają się nad Polską, prowadząc obserwację militarnych działań u naszych sąsiadów.

Czy incydentu w Przewodowie dało się uniknąć?

"Żadna armia nie dysponuje systemem obrony powietrznej, który chroni terytorium całego kraju. Atak rakietowy charakteryzuje się punktowym uderzeniem w wybrany cel, a nie niszczeniem wielu celów na dużych obszarach. Zadaniem systemów jest m.in. obrona infrastruktury krytycznej" – czytamy w krótkim oświadczeniu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ustalenia Stanów Zjednoczonych

Około 5 kilometrów od granicy z Ukrainą w miejscowości Przewodów we wtorek o godzinie 15:40 doszło do wybuchu. Na suszarnię zboża spadły dwie rakiety. Jak informuje MSZ, pociski były produkcji rosyjskiej. Nie żyją dwie osoby.

Z najnowszych ustaleń Stanów Zjednoczonych wynika, że eksplozja w Przewodowie na Lubelszczyźnie była wynikiem działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Joe Biden poinformował o tym państwa G7 i partnerów z NATO.

Tę wiadomość przekazała agencja Reutera, powołując się na źródła w Sojuszu Północnoatlantyckim. Agencja podkreśla, że eksplozja ta "wywołała globalny alarm, że konflikt na Ukrainie może rozlać się na sąsiednie kraje".

Ustalenia te później potwierdzili prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. – Najprawdopodobniej była to rakieta typu S-300 produkcji rosyjskiej, wyprodukowana w latach 70. Nic nie wskazuje na to, że została ona wystrzelona przez siły rosyjskie – stwierdził prezydent Duda. Jak podkreślił, incydent, w którym zginęły dwie osoby, to najpewniej nieszczęśliwy wypadek.

Czytaj także: