Topnieje przewaga Zjednoczonej Prawicy nad Platformą Obywatelską. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Kantar wynika, że różnica między rządzącymi a czołową partią opozycji wynosi tylko dwa punkty procentowe.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W Polsce szaje inflacja, a sytuacja gospodarcza jest coraz gorsza
Widać to też po sondażach, w których wynik PiS traci, a PO zyskuje
Kantar Public opublikował nowy sondaż preferencji politycznych. Przeprowadzono go pomiędzy 4 a 9 listopada na reprezentatywnej 975-osobowej próbie mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat metodą CAPI.
Z tego badania wynika, że Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego wraz z sojusznikami może liczyć jedynie na 30 proc. poparcia Polaków (jest to wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do października).
Platformowa Obywatelska z wynikiem niemal identycznym jak PiS
Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z poparciem 28 proc. badanych w sondażu. PO pod wodzą Donald Tuska zyskało o 3 pkt proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Trzecie miejsce zajęła z kolei Polska 2050 popierana przez 9 proc. badanych (odnotowała spadek o 1 pkt proc). Lewicamoże liczyć na 7 proc. poparcia. Zatem jest to taki sam wynik jaki miesiąc temu.
To już wszystkie partie, które znalazłyby się w Sejmie, gdyby Polacy głosowali teraz. PSL i Konfederacja mogą liczyć na takie samo poparcie – po 4 proc. Wynik PSL jest bez zmian, a Konfederacja straciła 2 proc. poparcia.
Z kolei 2 proc. chce głosować na Kukiz‘15 (wzrost o 1 pkt proc.), a 1 proc. na Porozumienie. AgroUnię wskazało mniej niż 1 proc. pytanych Polaków. Co ciekawe, 15 proc. badanych nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby swój głos w wyborach.
Sondażownia oceniała także, że "Ci najwięksi walczą o pierwsze miejsce, a dla ugrupowań z mniejszym poparciem – zmiana o jeden punkt procentowy to być albo nie być w ławach sejmowych".
Co Polacy myślą o rządzie, premierze i prezydencie?
Najgorzej w tym badaniu oceniono działania całej Rady Ministrów. Z pracy rządu nie jest zadowolonych aż 66 proc. respondentów. Przeciwną opinię wyraziło jedynie 24 proc. ankietowanych.
Jeśli chodzi o premiera, to negatywnie ocenia go aż 64 proc. Polek i Polaków. Zaledwie 26 proc. badanych pozytywnie zapatruje się na jego pracę. Z kolei praca prezydenta nie budzi aprobaty aż 60 proc. badanych. Zadowolonych jest równo 30 proc. respondentów.
W przypadku Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego oraz oceny całego rządu po 10 proc. badanych nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska.
– W przypadku wszystkich trzech instytucji władzy poziom ocen znajduje się stabilnie od kilku miesięcy na dość niskim poziomie – zauważyła ekspertka Kantar Public Anna Trząsalska.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.
Listopadowe wyniki badania preferencji wyborczych muszą ostudzić radość w szeregach Koalicji Obywatelskiej, chociaż analizując tegoroczne wyniki poparcia dla tej formacji obserwujemy pewien trend wzrostowy. Rezultaty uzyskiwane przez Prawo i Sprawiedliwość i Koalicję Obywatelską są na tyle zbliżone, że wystarczy niewielka zmiana i mamy już innego lidera rankingu