nt_logo

Czeka nas białe i mroźne Boże Narodzenie? Synoptycy mają już wstępne prognozy

redakcja naTemat

29 listopada 2022, 22:14 · 2 minuty czytania
Jaka pogoda będzie w Boże Narodzenie? To pytanie zadają sobie z pewnością Polacy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma już prognozę długoterminową na ten okres grudnia. Pewnie jest jedno: chłodniej ma być w tygodniu poprzedzającym okres świąteczny.


Czeka nas białe i mroźne Boże Narodzenie? Synoptycy mają już wstępne prognozy

redakcja naTemat
29 listopada 2022, 22:14 • 1 minuta czytania
Jaka pogoda będzie w Boże Narodzenie? To pytanie zadają sobie z pewnością Polacy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma już prognozę długoterminową na ten okres grudnia. Pewnie jest jedno: chłodniej ma być w tygodniu poprzedzającym okres świąteczny.
Śnieg w Krakowie Fot. MONKPRESS/East News
  • Niecały miesiąc został do Bożego Narodzenia. Najlepsze święta to te ze śniegiem
  • Czy jednak w tym roku pod koniec grudnia spadnie w Polsce biały puch?
  • Synoptycy z IMGW przygotowali już prognozę na ten okres. Może się ona jeszcze jednak zmienić

Z prognoz długoterminowych IMGW wynika, że od drugiego tygodnia grudnia średnia temperatura powietrza we wszystkich regionach Polski będzie niższa niż w latach 2004-2020.

Jaka będzie temperatura podczas świąt?

Maksymalna średnia temperatura w tym miesiącu będzie w zakresie od -4 do 3 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na południu i północnym-wschodzie Polski. Średnia temperatura minimalna wyniesie od -7 st. C na południowym-wschodzie, do 0 st. C na południowym-zachodzie Polski.

Zdjęcie: IMGW

Od 12 do 18 grudnia będzie w Polsce najchłodniej. A w okresie samych świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku będzie już cieplej. Także we wspomnianych dniach (12-18 grudnia) będą największe opady. Instytut na razie nie podaje, czy będzie padał śnieg, deszcz czy deszcze ze śniegiem.

IMGW zastrzega, że dokładne przewidzenie pogody w poszczególnych regionach Polski nie jest jednak możliwe z tak dużym wyprzedzeniem.

"Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" – czytamy w informacji IMGW na ten temat.

Najwięcej śniegu na półkuli północnej od prawie 60 lat

Ważną informację ws. pogody podał ostatnio także serwis Severe Weather Europe. "W tym roku zasięg pokrywy śnieżnej jest znacznie wyższy od średniej i zgodnie z istniejącymi szacunkami globalnymi, przekracza obecnie najwyższy zaobserwowany do tej pory. Prognoza zimowa, zwłaszcza w jej wczesnej fazie i w Europie, może być silnie uzależniona od tak dużej ilości śniegu, choć wiele innych czynników wymaga uwagi" – czytamy w analizie serwisu.

I tak zasięg pokrywy śnieżnej, na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada, jest jednym z najwyższych od 56 lat.

Co robić i jak ubierać się, kiedy na dworze jest zimno? Przed wyjściem z domu najlepiej byłoby zjeść ciepły posiłek złożony z węglowodanów. Warto także dostarczyć organizmowi dawki witaminy C, która wspomaga odporność. Poza tym warto wypić ciepły napój z dodatkiem rozgrzewającego miodu lub imbiru.

Pomiędzy warstwami ubrania zatrzymuje się powietrze, które stanowi naturalną warstwę izolacyjną. Dlatego ubiór "na cebulkę" powinien być stosowany zawsze, gdy temperatura spada. Równie ważne co okrycie głowy i szalik, będą ciepłe skarpetki i buty. To właśnie przez stopy z naszego ciała ucieka ciepło. Zakładaj kilka warstw ubrania, najlepiej z włókien naturalnych – bawełny i wełny.