Prawo i Sprawiedliwość ma coraz większe powody do niepokoju. Najnowszy sondaż co prawda pokazuje wciąż, że obóz rządzący prowadzi, ale bez szans na zdobycie większości sejmowej. Powody do zadowolenia ma za to opozycja, ale będzie musiała się porozumieć, jeśli wyniki w wyborach będą kształtować się podobnie, jak w badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Na podium znalazła się też Lewica, na którą chce głosować prawie 10 proc. respondentów (9,7 proc.). Tuż za nią jest inna opozycyjna formacja, Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 8,8 proc. badanych.
Do Sejmu weszłyby jeszcze PSL-Koalicja Polska oraz Konfederacja. Oba ugrupowania mogą liczyć na poparcie 5,2 proc. ankietowanych. Nawet pobieżny rzut oka na wyborcze preferencje Polaków pozwala na wysnucie tezy, że PiS nie mógłby nawet marzyć o większości parlamentarnej. Szanse opozycji zwiększyłaby zapewne dodatkowo wspólna lista wyborcza.
Sondaż: PiS nie ma co marzyć o większości
PiS nie ma także powodów do zadowolenia w innym sondażu z ostatnich dni. Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski pokazuje, że partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć na zaledwie 192 miejsca w Sejmie. Na obóz rządzący chce głosować 33,6 proc. badanych. Głos na Koalicję Obywatelską zaś chce oddać 26,9 proc. respondentów.
Trzecie miejsce na podium przypadłoby Polsce 2050, na którą chce zagłosować 10,8 proc. respondentów. Lewicęzaś wskazało 9,7 proc. badanych.
Próg wyborczy przekroczyłoby Polskie Stronnictwo Ludowei skrajnie prawicowa Konfederacja z poparciem na poziomie 5,9 proc. i 5 proc. Do Sejmu nie weszłaby Agrounia. Ugrupowanie Michała Kołodziejczaka poparłoby jedynie 0,7 proc. ankietowanych.
Sondaż: Czy opozycja powinna wystartować w jednym bloku wyborczym?
Jak opozycja pójdzie walczyć z PiS w wyborach parlamentarnych? Choć najkorzystniejsza byłaby jedna lista, to nie brak głosów, że będzie o to bardzo trudno. Tymczasem w sondażu zapytano Polaków o to, jaki wariant powinny wybrać partie i ugrupowania opozycyjne wobec PiS. Odpowiedź respondentów powinna dać do myślenia politykom.
Jako partie opozycyjne zostały wymienione: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Porozumienie Jarosława Gowina i Polska 2050 Szymona Hołowni.
Respondenci dostali proste pytanie w sondażu: "Czy opozycja powinna iść do wyborów w jednym bloku?".
58 proc. ankietowanych odpowiedziało na pytanie twierdząco, natomiast 42 proc. było przeciwnego zdania. Przypomnijmy, że według doniesień medialnych na wspólną listę opozycji miał naciskać we wrześniu Donald Tusk. Lider PO miał dać innym ugrupowaniom opozycyjnym kilka tygodni do namysłu w tej sprawie.