"The Economist": Lepiej było się urodzić w Polsce w 1988 niż w 2013 roku [Waszym zdaniem]

Czy w 1988 roku, czasach Wojciecha Jaruzelskiego, Polakom żyło się lepiej niż dziś?
Czy w 1988 roku, czasach Wojciecha Jaruzelskiego, Polakom żyło się lepiej niż dziś? Fot. Joachim Spremberg / Bundesarchiv
W 1988 roku Polska Rzeczpospolita Ludowa była na 23. miejscu rankingu państw, w których najlepiej się urodzić. W 2013 roku Polska znalazła się na 33. miejscu. Choć każdy ranking jest obciążony błędami metodologicznymi, może eksperci "The Economist" mają rację i poziom życia w socjalizmie był wyższy?

Od 1988 roku specjaliści z ośrodka badawczego tygodnika "The Economist" oceniają, w którym kraju najlepiej przyjść na świat. Na podstawie twardych danych i subiektywnych ocen obywateli starają się oszacować, w którym kraju będzie żyło się najlepiej za 18 lat. W 1988 roku Polska Rzeczpospolita Ludowa została sklasyfikowana na 23. miejscu spośród 23 krajów. Dziś Polska jest o 10 pozycji niżej.

Zobacz też: „Rzucili towar!”. IPN wydał grę planszową, która robi furorę na salonach

Ranking skrytykował dziennikarz "Polityki" Wojciech Szacki, który zauważył, że według ekspertów w 1988 roku lepiej żyło się w Związku Radzieckim niż w Danii, Grecji czy Portugalii. Adam Jasser, minister w Kancelarii Premiera dodał, że od 1988 roku znacznie wzrosła liczba państw w zestawieniu. Może jednak badanie "The Economist" dobrze oddaje zmianę poziomu życia w Polsce? Czy dzieci, które urodziły się w 1988 roku miały łatwiejszy start, niż te, które urodzą się w 2013 roku? Jak zmienił się poziom życia w naszym kraju od 1988 roku, ostatnich miesięcy rządów Wojciecha Jaruzelskiego? Jakie jest Wasze zdanie?

Czytaj też: Ekonomiści straszą kryzysem, a tłumy Polaków robią zakupy w centrach handlowych. "To sposób na oszczędzanie"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...