nt_logo

Zmarł Kazuyasu Kimura. Był jedynym męskim potomkiem rodu Piłsudskich

Mateusz Przyborowski

17 grudnia 2022, 21:37 · 2 minuty czytania
W Japonii zmarł Kazuyasu Kimura – wnuk Bronisława Piłsudskiego, etnografa, badacza ludów Dalekiego Wschodu, a także starszego brata marszałka Józefa Piłsudskiego. Kimura był związany z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, miał 70 lat.


Zmarł Kazuyasu Kimura. Był jedynym męskim potomkiem rodu Piłsudskich

Mateusz Przyborowski
17 grudnia 2022, 21:37 • 1 minuta czytania
W Japonii zmarł Kazuyasu Kimura – wnuk Bronisława Piłsudskiego, etnografa, badacza ludów Dalekiego Wschodu, a także starszego brata marszałka Józefa Piłsudskiego. Kimura był związany z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, miał 70 lat.
Kazuyasu Kimura był wnukiem Bronisława Piłsudskiego, wybitnego etnografa i starszego brata marszałka Józefa Piłsudskiego Fot. Piotr Korczak / REPORTER

O śmierci jedynego męskiego potomka rodu Piłsudskich poinformowało Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, z którym Kazuyasu Kimura był związany przez wiele lat. Jak podkreślono w komunikacie, Japończyk dbał o pamięć po swoim dziadku Bronisławie Piłsudskim.


Starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego był cenionym etnografem i badaczem kultury Dalekiego Wschodu. Tworzył też zbiory zakopiańskiego muzeum.

Nie żyje Kazuyasu Kimura, jedyny męski potomek rodu Piłsudskich

Kimura często przyjeżdżał także do Zakopanego. – Wędrował na jego (Bronisława Piłsudskiego – red.) symboliczny grób na Pęksowym Brzyzku. Utrzymywał stałe relacje z Muzeum Tatrzańskim. Skierował do nas list okolicznościowy na 100-lecie istnienia placówki – powiedziała Anna Kozak, szefowa działu etnografii Muzeum Tatrzańskiego, cytowana przez PAP.

Bronisław Piłsudski urodził się 2 listopada 1866 roku w Zułowie na Litwie, zmarł 17 maja 1918 roku w Paryżu. Był o rok starszy od Józefa Piłsudskiego. W 1887 roku, za udział w spisku mającym na celu zamach na cara Aleksandra III, Bronisław został skazany na 15 lat katorgi i trafił na Sachalin – wyspę na Oceanie Spokojnym u wybrzeży Rosji.

Tam zetknął się z ludem Ajnów, a po 10 latach zesłania karę zamieniono na nakaz osiedlenia się na Dalekim Wschodzie. Starszy Piłsudski zajął się wówczas badaniami nad tamtejszymi ludami, dzięki czemu ocalała ich kultura. W 1903 roku nagrał między innymi mowę Ajnów na wałkach woskowych Edisona.

Losy Bronisława Piłsudskiego, starszego brata marszałka

Piłsudski osiedlił się w wiosce Ai, gdzie ożenił się z Shinhinchou, krewną wodza Bafunke Kimury, która urodziła mu syna o imieniu Sukezō i córkę Kyō. W 1906 roku Bronisław, chcąc uniknąć wcielenia do armii rosyjskiej po wybuchu wojny japońsko-rosyjskiej, uciekł za granicę. Podróżując przez USA i Europę Zachodnią dotarł do Krakowa, gdzie zamieszkał.

Następnie przeprowadził się do Zakopanego i w latach 1906-1914 pracował nad zbiorami etnograficznymi dla Muzeum Tatrzańskiego. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii, a pod koniec 1917 trafił do Paryża. W 1918 roku utonął w Sekwanie. Podejrzewa się, że była to śmierć samobójcza związana z depresją.

Brat marszałka jest w Japonii cenionym uczonym. W 2013 roku w muzeum Ajnów w japońskim mieście Shiraoi na wyspie Hokkaido odsłonięto jego pomnik. W 2011 roku powstał film biograficzny o Bronisławie Piłsudskim "Orzeł i Chryzantema".

Kazuyasu Kimura dowiedział się o swoim dziadku dopiero w latach 80., dziesięć lat przed śmiercią swojego ojca Sukezo. Kimura odwiedził Zakopane kilka razy, uczestniczył m.in. w otwarciu wystawy w Muzeum Tatrzańskim w 2016 roku, poświęconej jego dziadkowi Bronisławowi.

Obecnie w Japonii mieszka kilkanaścioro potomków Bronisława Piłsudskiego.