Zamieszki po ataku na Kurdów w Paryżu
Zamieszki po ataku na Kurdów w Paryżu Fot. Lewis Joly/Associated Press/East News
Reklama.
  • W piątek doszło do ataku na centrum kurdyjskie w Paryżu. Trzy osoby nie żyją, są też ranni
  • Po tym zdarzeniu wybuchły zamieszki, a Kurdowie uważają, że atak mógł być inspirowany przez Turcję
  • Na razie jednak wydaje, że atak był powodowany rasizmem. Zatrzymano jedną osobę
  • Jak podaje France 24, 69-letni biały mężczyzna, który jest podejrzany o zabicie w środę trzech osób w sercu francuskiej stolicy, został szybko aresztowany przez policję. Podejrzany jest znany władzom z ataków na tle rasistowskim.

    Atak na Kurdów centrum Paryża spowodował zamieszki

    – Emerytowany maszynista celowo szukał obcokrajowców – powiedział minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin. Dodał jednak, że "nie jest pewne", czy mężczyzna miał na celu zabicie "w szczególności Kurdów".

    Ten atak doprowadził jednak do zamieszek w Paryżu. Gdy we francuskiej stolicy zapadł wieczór, policja wystrzeliła gaz łzawiący, aby odepchnąć wściekły tłum w niewielkiej odległości od miejsca strzelaniny.

    Tłum rzucał w służby m.in. koszami na śmieci. Uszkodzone są też auta, które były w tym miejscu.

    W międzyczasie prezydent Francji potępił "ohydne" ataki na Kurdów we Francji. Prezydent Emmanuel Macron napisał na Twitterze: "Francuscy Kurdowie byli celem haniebnego ataku w sercu Paryża. Nasze myśli są z ofiarami, ludźmi, którzy walczą o życie, ich rodzinami i bliskimi".

    Francuskie media podkreślają, że mieszkańcy i sklepikarze w okolicy ataku byli głęboko wstrząśnięci tym, co się stało.

    Kurdowie uważają, że za atakiem stoi Turcja

    Policja odgrodziła obszar ataku w 10. dzielnicy Paryża, czyli ruchliwej ulicy ze sklepami i restauracjami w pobliżu dworca kolejowego Gare de l'Est. Paryska policja ostrzegła także ludzi, aby trzymali się z daleka od tego miejsca.

    Kurdowie z dzielnicy nie mają wątpliwości, że to oni byli celem ataku. – To ewidentnie Kurdowie byli celem – powiedział France 24 działacz Murat Roni, który regularnie odwiedza centrum kultury, gdzie doszło do ataku. Opisał także centrum "jak ambasadę Kurdów w Paryżu" oraz miejsce spotkań kulturalnych i dyskusji politycznych.

    Po piątkowej strzelaninie podkreślał, że w Paryżu Kurdowie nie czują się chronieni. – Nie czujemy się chronieni przez francuski wymiar sprawiedliwości – podkreślił.

    Co istotne, tłum w czasie protestu i zamieszek skandował "Erdoğan, terrorysta" – odnosząc się do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana – oraz "Państwo tureckie, zabójca".

    Francuskie media przypominają w związku z tym, że w ostatnich latach doszło do narastającej przemocy i napięć między Turcją a Kurdami.

    W 2013 roku trzy kurdyjskie aktywistki, w tym Sakine Cansiz – założycielka Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), zostały znalezione zastrzelone w ośrodku kurdyjskim w Paryżu. Obywatel Turcji został oskarżony o ich zabójstwo, chociaż podejrzenie padło również na turecki wywiad.

    Armia turecka od lat walczy z kurdyjskimi bojownikami powiązanymi z zakazaną PKK w południowo-wschodniej Turcji, a także w północnym Iraku. Tureckie wojsko rozpoczęło w listopadzie również serię ataków z powietrza i artylerii na cele bojowników kurdyjskich w północnej Syrii.