nt_logo

Rusza program 500+ na 2023 rok. Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie?

redakcja naTemat

01 lutego 2023, 11:35 · 3 minuty czytania
Od środy 1 lutego można składać wnioski o wypłatę świadczenia z rządowego programu Rodzina 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Aby zachować ciągłość wypłat, należy pamiętać o ważnych terminach. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.


Rusza program 500+ na 2023 rok. Jak poprawnie złożyć wniosek o świadczenie?

redakcja naTemat
01 lutego 2023, 11:35 • 1 minuta czytania
Od środy 1 lutego można składać wnioski o wypłatę świadczenia z rządowego programu Rodzina 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Aby zachować ciągłość wypłat, należy pamiętać o ważnych terminach. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
Od 1 lutego 2023 można składać wnioski o wypłatę świadczenia z rządowego programu Rodzina 500+ na nowy okres rozliczeniowy Fot. Anna Golaszewska / East News

500 plus na nowy okres rozliczeniowy – ważne terminy

Świadczenie wychowawcze z rządowego programu Rodzina 500plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców lub opiekunów.


Wnioski o przyznanie świadczenia można składać od 1 lutego. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca 2023 i potrwa do 31 maja 2024, dlatego też rodzice i opiekunowie, chcąc zachować ciągłość wypłat, muszą złożyć poprawnie wniosek do 30 kwietnia 2023. Wówczas ZUS wypłaci pieniądze do 30 czerwca 2023.

Co ważne, jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony:

do końca maja 2023, ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,

do końca czerwca 2023, świadczenie zostanie wypłacone do 31 sierpnia 2023, z wyrównaniem od 1 czerwca 2023.

Złożenie wniosku na nowy okres po 30 czerwca będzie oznaczało, że świadczenie będzie przysługiwało od miesiąca jego złożenia. Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe.

500 plus dla obywateli UE i uchodźców z Ukrainy

500 plus przysługuje także obywatelom Unii Europejskiej i pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobyt w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Jak informuje ZUS, do wniosku osoby takie powinny dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Ze świadczenia mogą także skorzystać uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. (po wybuchu wojny) i mają legalny pobyt w naszym kraju. Osoby te powinny złożyć wniosek o świadczenie na formularzu SW-U, przygotowanym w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

"Zgodnie o obecnie obowiązującym stanem prawnym wnioski SW-U na okres 2023/2024 obywatele Ukrainy mogą składać do 24 sierpnia 2023" – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Program 500 plus – jak i gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o wypłatę 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną – na portalu Emp@tia, poprzez bankowość elektroniczną (jeśli dany bank ma uruchomioną taką usługę), Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS oraz za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

Jeżeli rodzic lub opiekun złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas Zakład założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych wskazanych we wniosku.

ZUS przypomina, że dzięki aplikacji mZUS można przyspieszyć wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli klient składał już wcześniej taki wniosek i ZUS przyznał świadczenie, można utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres rozliczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych (można je edytować).

W przypadku PUE ZUS, jeśli dzieci są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, rodzić lub opiekun może automatycznie pobrać ich dane w kreatorze wniosku. Chodzi m.in. o numer PESEL czy datę urodzenia. Dzięki temu nie trzeba wpisywać danych ręcznie.

Kto może złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o przyznanie świadczenia mogą złożyć:

– jeden z rodziców,

– opiekun faktyczny, jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu,

– opiekun prawny dziecka,

– dyrektor domu pomocy społecznej,

– osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

W sytuacji, kiedy dziecko urodziło się przed 1 czerwca 2023, rodzice powinni złożyć dwa wnioski o wypłatę świadczenia: z okresu wypłat na lata 2022/2023 oraz nowy wniosek o świadczenie przysługujące od 1 czerwca 2023. To, czy świadczenie zostanie wypłacone, można sprawdzić na PUE ZUS (po zalogowaniu kolejno: kliknąć w zakładkę "Świadczeniobiorca" – zaznaczyć pole "500 plus wnioski i świadczenia" – wybrać szczegóły wniosku).