Wielki pożar na obrzeżach Rygi. Firma z USA produkuje tam ważny sprzęt dla Ukrainy
W amerykańskiej fabryce na Łotwie wybuchł duży pożar. W tym miejscu produkowane są drony zwiadowcze wykorzystywane w Ukrainie.
Reklama.
W amerykańskiej fabryce na Łotwie wybuchł duży pożar. W tym miejscu produkowane są drony zwiadowcze wykorzystywane w Ukrainie.
Jak podaje agencja AFP, we wtorek wybuchł pożar w amerykańskiej fabryce dronów na Łotwie, która budowała drony dla ukraińskiej armii i sojuszników z NATO.
Dwa tuziny radiowozów, dziewięć wozów strażackich i pięć karetek pogotowia było na miejscu pożaru w fabryce prowadzonej przez amerykańską firmę Edge Autonomy na obrzeżach stolicy Łotwy. Fabryka zlokalizowana jest w miejscowości Marupe pod stołeczną Rygą.
"W budynku produkcyjnym doszło do pożaru wysokiego ryzyka, w wyniku którego powstało dużo dymu" – poinformowała także lokalna straż pożarna na Twitterze.
Według strony internetowej kalifornijska firma produkuje bezzałogowe samoloty dalekiego zasięgu do misji wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych. Są one wykorzystywane również w Ukrainie.
Dodajmy, że Ukraińcy nie używają tylko dronów zachodnich firm, ale także słynnych tureckich dronów firmy Baykar. Jesienią ubiegłego roku turecka firma zbrojeniowa Baykar informowała, że planuje zakończyć budowę swojego zakładu produkcyjnego na Ukrainie w ciągu dwóch lat.
Samoloty bezzałogowe dostarczone Ukrainie przez firmę odegrały kluczową rolę w obronie Ukrainy przed rosyjskimi systemami pancernymi i przeciwlotniczymi w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji.
Dron Bayraktar TB2 zyskał tak duże rozgłos wśród opinii publicznej. Ukraińcy napisali o nim piosenkę, a niektórzy sojusznicy rozpoczęli bezprecedensowe kampanie crowdfundingowe, aby kupić ich więcej. Takiego drona kupiła też Polska.
Przypomnijmy, że w ramach umowy między Turcją a Ukrainą, podpisanej tuż przed inwazją Rosji 24 lutego, Baykar zgodził się zbudować drugi zakład produkcyjny w Ukrainie.
Dyrektor generalny Haluk Bayraktar powiedział w październiku 2022 roku Reuterowi, że plany posuwają się naprzód pomimo pewnych przeszkód stworzonych przez rosyjską inwazję. – Nasz plan idzie naprzód – twierdził prezes. I dodał: "W tej chwili mamy projekt architektoniczny. Faza projektowania szczegółowego jest zakończona. A właściwie ruszymy z budową. W ciągu dwóch lat chcielibyśmy ją zakończyć".
Co istotne, Ukraina zajmuje ważne miejsce w łańcuchu dostaw Baykara, zwłaszcza dzięki nowemu dronowi transportowemu Akinci i bezzałogowemu myśliwcowi Kizilelma. Oba korzystają z ukraińskich silników firmy Motor Sich (MSICH.UAX) oraz firmy Ivchenko-Progress.
Chociaż Baykar nie jest jedynym producentem dronów wojskowych w Turcji, to obecnie stoi na czele globalnego eksportu takiej broni z Turcji. W 2021 roku firma odpowiadała za jedną piątą tureckiego eksportu broni o wartości 3,2 miliarda dolarów. Nie można też zapomnieć, że dyrektor ds. technologii w firmie Baykar Selçuk Bayraktar jest mężem jednej z córek prezydenta Turcji.