Chrupiące na zewnątrz z delikatnym ciastem ptysiowym w środku – takie właśnie są kuleczki ziemniaczane z przepisu Pascala Brodnickiego. Do świetny dodatek do wielu polskich dań.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej popularnych warzyw w Polsce są ziemniaki. A co jeszcze ciekawego można z nich zrobić? Pascal Brodnicki na youtubowym kanale "Tuba Smaku" pokazał, jak wykonać domowe kuleczki ziemniaczane.
Kucharz nazywa je dauphine, czyli taki rodzaj krokietów ziemniaczanych we Francji. W Polsce często podaje się je w formie dodatku do mięs. Można je też znaleźć gotowe, mrożone w sklepach, ale nie ma to jak zrobione w domowym zaciszu, bez zbędnych ulepszaczy smaku.
Do ich wykonania naprawdę nie potrzebujecie wielu składników.
Składniki:
1 kg puree ziemniaczanego
25 ml wody
80 g masła
125 g przesianej mąki (niecała szklanka)
4 żółtka
gałka muszkatołowa
drobna sól
olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Naszykuj sobie wcześniej puree ziemniaczane.
Do garnka (ok. 5 l) wlej olej i postaw na gazie, aby się powoli podgrzewał.
1. Do (innego) garnka wlej wodę i postaw na gazie.
2. Zanim woda się zagotuje, możesz oddzielić żółtka od białek.
3. Do wrzącej wody dodaj odrobinę soli, masło i gałkę muszkatołową.
[PAMIĘTAJ: Aby wyszło dobre ciasto ptysiowe, nie może być żadnych grudek z mąki, dlatego należy ją wcześniej przesiać.]
4. Kiedy masło się rozpuści, dodaj mąkę – całą na raz. Wszystko razem energicznie mieszaj. Ciasto będzie gotowe, gdy zacznie odchodzić od brzegów garnka.
5. Dodawaj po jednym żółtku. Dokładnie wymieszaj przed dorzuceniem kolejnego.
6. Ciasto przełóż do miski. Stopniowo dorzucaj puree ziemniaczane (wcześniej doprawione solą i pieprzem), mieszając aż powstanie jednolita masa.
7. Z tak przygotowanego ciasta uformuj kuleczki.
[PAMIĘTAJ: Temperatura oleju musi mieć 180 stopni. Jak sprawdzić, czy olej jest już nagrzany? Wrzuć kawałek chleba, policz do 16, jak widzisz, że zrobił się złoty, to znaczy, że olej jest gotowy.]
8. Kuleczki wrzuć na rozgrzany olej. Smaż do zarumienienia. I gotowe.
[WARTO WIEDZIEĆ: Gdy wyciągasz coś z oleju, to od razu to posól, wówczas do mokrego dania od oleju sól łatwiej się przyczepi.]
Pascal Brodnicki urodził się we Francji. To właśnie tam uczył się gotować w gastronomicznych szkołach. W 1991 roku przyjechał do Polski. Dziś jest tutaj jednym z najpopularniejszych kucharzy.
Choć bardzo dobrze mówi po polsku, to został mu charakterystyczny francuski akcent. Pascal ma na swoim koncie kilka autorskich książek kulinarnych. Swego czasu prowadził słynny program kulinarny "Pascal: Po prostu gotuj" na antenie TVN. Ma też za sobą przygodę w reality show "Azja Express". Od 2018 roku prezentuje swoje przepisy na youtubowym kanale "Tuba Smaku". Specjalizuje się w daniach na słono.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.