Broń fascynuje nie tylko Ziobrę. Historia o "pistoleciku" prezesa PiS jest legendarna
redakcja naTemat
14 marca 2023, 22:00·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 marca 2023, 22:00
W poniedziałek okazało się, że minister sprawiedliwość nosi ze sobą broń nawet na konferencje prasowe. Jednak nie tylko szef Solidarnej Polski ma słabość do pistoletów. Swego czasu historia o "małym pistoleciku" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego również emocjonowała opinię publiczną w Polsce.
Reklama.
Reklama.
W 2022 roku wydano w Polsce pozwolenie na broń dla ponad 37,4 tys. osób, czyli niemal 17,5 tys. więcej niż rok wcześniej
Temat broni w prywatnych rękach ożył na początku tygodnia za sprawą pistoletu Zbigniewa Ziobry
Warto w tym kontekście przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy okazuje się, iż polscy politycy mają lub mieli broń
Podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi w 2007 roku Donald Tuskmówił, że Jarosław Kaczyński w latach 90. był zafascynowany bronią. W tamtych czasach prezes PiS stał jeszcze na czele Porozumienia Centrum. Lider PO opowiadał, że razem z Kaczyńskim jechali kiedyś sejmową windą. Wtedy prezes PiS miał wyjąć swój pistolet i powiedzieć do Tuska: "Dla mnie ciebie zabić to, jak splunąć".
Jarosław Kaczyński i jego "mały pistolecik"
Podczas jednej z debat wyborczych tę opowieść Jarosław Kaczyński zbył krótko: "Nie było takiego wydarzenia". Przyznał jednak, że w tych czasach miał faktycznie "mały pistolecik".
Wróćmy jeszcze do historii ze Zbigniewem Ziobrą. Szef MSwystąpił na konferencji prasowej z bronią palną. Wszystko wydało się, gdy kamery pokazały pistolet wystający zza jego pleców.
– Działam na podstawie i w ramach prawa. Czynienie z tego sensacji jest rzeczą niezrozumiałą. Mam prawo skorzystać z takich środków, które gwarantują mnie i mojej rodzinie bezpieczeństwo – tak z posiadania broni tłumaczył się później Zbigniew Ziobro.
Jak dodał, jako minister ma prawo do całodobowej ochrony. – Właśnie z powodu zlecenia zabójstwa – zaznaczył – Jestem też człowiekiem, staram się szanować funkcjonariuszy, często w weekendy zwalniam ich z czuwania, dlatego posiadam broń – zapewnił.
Polacy coraz chętniej ubiegają się o pozwolenie na broń
Kto może w Polsce ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń? Taka osoba musi mieć ukończone 21 lat, posiadać miejsce stałego pobytu w Polsce, uzyskać orzeczenie lekarskie potwierdzające zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią.
Samo pozwolenie na broń wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni. Szczegółowe informacje na ten temat podaje policja na swoich stronach.
Co ciekawe, w 2022 roku wydano w Polsce pozwolenie na broń dla ponad 37,4 tys. osób, czyli niemal 17,5 tys. więcej niż rok wcześniej.